България ще има ново правителство. Това е убеждението, с което всички остават в началото на преговорите.
Самите преговори обаче ще направят много, за да разберем колко стабилно ще е това правителство. Победителите от изборите "Продължаваме промяната" трябва да съставят кабинет в партньорство с още три групи.
Реално всяка от тези групи трябва да бъде удовлетворена от получените постове. Тоест победителите трябва да покажат, че са победители и да задържат основен контрол над правителството, но и да удовлетворят очакванията на своите партньори.
На този етап всички в преговорите настояват, че не желаят постове, а да участват в реформирането на страната. Реално те това твърдяха това и в предходния парламент.
Оказа се, че в крайна сметка постовете са нещото, което гарантира подкрепата за кабинета. От "Продължаваме промяната" осъзнават това.
Те дадоха ясен знак, че няма да повторят грешките на "Има такъв народ". Само преди няколко месеца представителите на тази група решиха, че щом са победили на изборите всичко им е позволено и започнаха да налагат свой кабинет, въпреки че бяха много далече от мнозинство.
Така поведение им, довело до несъставяне на правителство, ги докара до днешното състояние - да са просто малък партньор в преговорите.
Въпросът е кой какви постове ще получи? Реално най-лесно договаряне може да се постигне с "Демократична България". Ясно е какво искат представителите на тази група. Още от самото си създаване те настояват за правосъдна реформа. И определено правосъдното министерство може да гарантира тяхната лоялност. А и те има доста общи идеи с победителите и още от самото начало бяха сочени за техни основни коалиционни партньори. Така че спокойно могат да получат и външното министерство, тъй като разбиранията им в тази сфера не се различават по нищо от тези на "Продължаваме промяната". Прозападен курс и споделяне на европейските идеи. Тези две кресла могат спокойно да задържат "Демократична България" в правителството за пълен мандат.
Далеч по-труден е въпросът с БСП. Социалистите преминаха през тежък крах на вота. За да задържат лоялността на останалите им избиратели, те ще трябва да се договарят максимално ползотворно за своята роля в следващото правителство. Работата е там, че техните идеи далеч не са толкова идентични с тези на "Продължаваме промяната".
На пръв поглед най-лесно е да им бъде предоставено социалното министерство. За БСП винаги е било важно да бъде част от идеята за социалните блага. За победителите ще е лесно да предадат на партията този пост. Левите обаче ще искат и нещо повече. За тях ще е наистина важно да получат поне едно от водещите министерства. Философията на Продължаваме промяната е такава, че едва ли ще се разделят министерството на икономиката или това на финансите.
Тук ще трябва да бъде намерено компромисно решение. Изглежда, че то може да бъде огледано в лицето на Бойко Рашков. Той получи похвали за работата си като служебен вътрешен министър. Реално не е излъчен от партия, но има минало, което го свързва с БСП. Евентуалното му повторно назначение на поста, този път в редовен кабинет, може и да успокои групата, че получава едно от най-важните министерства чрез фигура, която е дистанционно свързана с тях.
Естествено в групата предстоят големи промени. Не е ясно какво ще е ръководството и какви ще са идеите на следващите ръководители. Така, че тук с преговорите ще трябва да се действа много внимателно, за да се осигури поне някаква продължителност на общо споразумение.
Следва наистина големият въпрос. А именно, какво споразумение ще се договори с "Има такъв народ".
В предходния парламент групата показа, че има огромни недоразумения със своите кадри. Там трябваше да се справят с редица противоречия около някои от водещите си кандидатури за министерски постове. От "Има такъв народ" отхвърлят договарянето на места, но не бива да има наивници. За да оправдаят своето формиране, те ще опитат да договорят определено влияние.
Като се има предвид с какви кадри разполагат обаче, това няма да е много лесно. Кирил Петков и Асен Василев настояват, че ще съставят експертен кабинет. Експертността на представителите на "Има такъв народ" обаче е под сериозен въпрос. Ясно е, че компромисният вариант за тях е да получат отново председателското място в парламента.
Ива Митева два пъти заема този пост и получи симпатии за работата си. Едва ли от "Продължаваме промяната" отдават особено значение на позицията. Така, че е възможно да направят намигване към "Има такъв народ" и да им отстъпят втория най-важен пост в държавата. От там насетне ще има дълги преговори, за да се разбере за кое министерство групата ще може да излъчи подходящ кандидат. Възможно е да получи група от министерства като тези на спорта и културата, но ще трябва да се намери фигура и за някое от основните.
"Продължаваме промяната" имат ясна визия. Кирил Петков ще бъде премиер, а Асен Василев министър на финансите. От там настояват, че може да има и компромиси по тази тема, но истината е че едва ли ще допуснат такива. Има вариант, в който Петков да се откаже от премиерския пост и отново да поеме министерството на икономиката. Това ще отвори възможност за широки преговори за премиерския пост. Точно той може да помогне за широко споразумение, ако се намери фигура, която всички да одобряват.
Предстои ни да видим най-широкото правителство от началото на демокрацията. Преговорите за съставяне на такова са дълги и крият много неизвестни, но при реален успех, то може да бъде наистина стабилно.
Първите по смъртност в света са последни по избирателна активност.
Ние, българите.
Наистина ли не ни пука как ще продължим напред?!
Ще оставим ли твърдите партийни ядра на статуквото и гласовете от съседна страна да решат и тези избори?!
Да излезем в неделя и да гласуваме масово!