Отидете към основна версия

13 054 35

Митници, Областна администрация - Варна, 7 гаража и 7 държавни служители. Каква е схемата? Стела Николова пред ФАКТИ

  • стела николова-
  • варна-
  • държавни служители-
  • гаражи-
  • областна администрация-
  • агенция митници-
  • закон за държавната собственост

"Схемата във Варна е тази - гаражите се продават и “рестото” се дели между участниците. Това, което може да се направи, е да се промени Законът за държавната собственост", посочи бившият народен представител

Стела Николова; Снимка: Parliament.bg
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

През 2018 година Агенция “Митници” прехвърля собствеността над седем гаража в центъра на Варна на Областната администрация. Областната управа първо отдава под наем, а след това продава гаражите на свои служители - държавни чиновници. Скоро след придобиването на гаражите, всеки един от тези чиновници продава своя гараж на цена, почти същата като цената, на която го купува - около 21 000 лева.

Защо седем държавни служители купуват седем гаража - частна държавна собственост, и много скоро след купуването им ги продават на практика на същата цена?

Предположението - реалната цена, на която гаражите са препродадени, не е същата, просто реалните суми не са отчетени.

Стела Николова, бивш общински съветник от “Демократична България” в Общинския съвет във Варна и народен представител в 45-тото и 46-тото Народно събрание, сигнализира прокуратурата по казуса. Очаквано, получава отказ от образуване на наказателно производство.

За каква схема става дума и как може да се избегне тя - по тези въпроси от ФАКТИ разговаряхме именно с адв. Стела Николова.

“Законът за държавната собственост и Правилникът за прилагането му дават възможност на държавни чиновници, които нямат жилище в града, в който работят, да бъде продадено жилище по данъчна оценка. Това включва и гаражи, така е написано в закона. Конкретните гаражи, за които става дума, са били собственост на Агенция “Митници”, защото блокът, в който се помещават, навремето е строен от митниците. Хората, които живеят в този блок, са подавали молби към Агенция “Митници” да купят тези гаражи на пазарни цени. Гаражите са седем на брой. Реално хората от блока могат да използват тези гаражи, защото те живеят там. Интересно, малко по-късно Агенция “Митници” прехвърля на Областната администрация тези гаражи. Много странно защо - каква е причината не мога да кажа”, разказа адв. Николова.

“Законът повелява, преди да купят тези гаражи, тези, които ще ги придобиват, да ги вземат под наем. Гаражите са държани под наем за период от около 3 месеца за суми от порядъка на 50-60 лева на месец. Единият държавен служител, който наема гараж и по-късно го купува, даже публикувал обява във Facebook, че преотдава гаража. След като по три месеца са държали гаражите под наем, вече имат право да го придобият. Съответно гаражите са им продадени по данъчна оценка”, каза още тя.

“Първо, нито един от тези хора не живее дори в близост до тези гаражи. Една от дамите, която е придобила гараж, живее на 700-800 метра по въздух от гаража. Никой нормален човек не си купува гараж, който не е близо до дома му. Това говори, че няма да го ползва - ако живееш в единия край на града, не ти трябва гараж в центъра, защото няма как да го ползваш. Ясно е, че ще бъде продаден. Нямам нищо против да го купят и да го продадат, защото законът им дава такава възможност. Законът не забранява, след като държавен служител придобие имот, да го продаде.

Проблемът обаче е, че държавните служители, които купуват гаражите, ги продават за същата сума, на която са ги купили. Последващите купувачи на тези гаражи в никакъв случай не са ги придобили на тази цена. Пазарната цена на гараж в центъра на Варна тогава е 25 000 евро и сумите, за които тези гаражи действително са продадени, са вероятно около 25 000 евро.

Схемата вероятно е следната - продават тези гаражи, при този, който извършва самата сделка, остава някаква малка сума, а другите суми се разпределят по веригата - областният управител, заместник-областният управител и т.н., който е изработил схемата”.

Още миналата година - на 13 ноември, Стела Николова подава сигнал към прокуратурата по случая. Получава отказ от образуване на наказателно производство на 19 февруари т.г. Преписката е прекратена. “В сигнала до прокуратурата исках да бъдат проверени банковите сметки на купувачите и на техните роднини, за да се види дали в деня на сделката не са теглили средства в брой. Никой не може да ме убеди, че един човек ще купи нещо за 21 000 лева и ще го продаде за същата сума”, посочи адв. Николова.

“Прокуратурата казва, че сделките са законни. Аз никога не съм твърдяла обратното. В моя сигнал казвам директно, че не е логически издържано да купиш нещо за дадена сума и да го продадеш за същата сума след 1-2 месеца. Не си заслужава усилието. Единственото нещо, което настоявам, е да бъдат проверени сметките на купувачите. Прокуратурата не го е направила”, допълни тя.

Във връзка със сигнала, държавните служители, които купили и след това продали гаражите, били разпитани от “Икономическа полиция”. Според Стела Николова обясненията защо са продали гаражи, които дали, са безумни. “Две дами - Сиана Стоянова и Милена Дончева, казали, че гаражите били в много лошо състояние и затова ги продали. Те да не би да не знаят, че гаражите са в лошо състояние - нали преди това и двете са ги държали под наем? Когато са купували, не са ли ги огледали? Обяснението било, че ремонтът на гаража щял да струва твърде много. Другият - Петър Харалампиев, казал, че си купил гаража, защото имал мотор и щял да го държи там. Обаче продал мотора и затова продал и гаража. Той е постъпил и по-умно - купил гаража за 21 000 лева и поне го продал за 25 000 лева. Той обаче направил сделката в рамките на 28 дни от придобиването. Всички сделки за препродажба са направени в много кратки срокове”, посочи тя.

Адв. Николовa разказа и за любопитна подробност около личността на Сиана Стоянова, която като държавен служител в Областната администрация във Варна купува един от тези седем гаража и много скоро след покупката го продава. “Преди няколко дни - на 26 ноември, “Дневник” съобщи, че една от героините на разказа за тези гаражи, е кандидатствала в конкурс за съдебен помощник в наказателното отделение на Районен съд - Варна. Г-жа Стоянова кандидатства за длъжността съдебен помощник, а три дни преди да излязат резултатите от конкурса тя напуска Областната администрация. Тя е била сигурна, че ще спечели. Класирана е на второ място и сега ще бъде назначена за съдебен помощник. Това е стъпка към младши съдия. Само си представете - тази госпожа е участвала в тази схема, напуснала е Областната администрация и сега ще става съдебен помощник. Само си представете какви хора, които са правили такива неща, ще стават съдии.

“Убедена съм, че схемата е точно тази - гаражите се продават и “рестото” се дели между участниците в схемата. Това е 50% печалба. Ако един гараж струва 21 000 лева и се продава за 25 000 евро, това са над 50% отгоре. Тези пари се делят. Никой не може да ме убеди, че тези гаражи са продадени на цените, на които са купени - тоест около 21 000 лева. Абсолютно никой”, категорична беше Стела Николова.

Стела Николова не обжалва постановлението за отказ от наказателно производство на Районна прокуратура - Варна по сигнала ѝ. Намира го за безсмислено заради работата на прокуратурата и дава пример: “През лятото варненци сигнализираха прокуратурата, стигнаха до премиера и двама служебни министри по въпроса с боклука във Варна, който в 40-градусова жега не се извозваше. Въпреки всичко прокуратурата е прекратила преписката по сигнала, защото твърди, че общината имала временни затруднения и фирмата вече била влязла в релси. Това, че фирмата вече е влязла в релси, не означава, че не е имало някакъв проблем. Хората са подали сигнали заради монополното положение на една-единствена фирма, която обслужва цяла Варна. Безумието беше пълно, но преписката е прекратена”.

“Това, което може да се направи по казуса с гаражите, е задължително да се промени Законът за държавната собственост. Гаражи, ателиета и всякакви такива благинки не би следвало да може да се придобиват. Ако държавните чиновници са толкова много в крайна нужда, трябва да придобиват жилище, за което жилище е редно да има забрана да се препродава за период от поне 5 години”, посочи тя в края на разговора.

“Подобен тип привилегии за мен са безумни. Защо един държавен чиновник да има право да купува жилище, и то на данъчна оценка, а не на пазарната цена?”, завърши Стела Николова с изключително важен въпрос.

Поставете оценка:
Оценка 4.9 от 42 гласа.

Свързани новини