Отидете към основна версия

5 441 74

Афганистан: Болници в колапс, милиони ги очаква гладна смърт

  • афганистан-
  • болници-
  • смърт-
  • лечение-
  • здраве-
  • колапс-
  • лекари-
  • лекарство-
  • лекарства

В болниците на Афганистан няма лекарства и консумативи, няма и пари за заплати на лекарите

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Откакто талибаните поеха властта в Афганистан в средата на август, страната е изправена пред тежка икономическа и хуманитарна криза. Здравната система на разкъсваната от война държава е на път да се срине и функционира само с помощта на неправителствени организации. В болниците липсват средства за заплатите на лекарите, има и недостиг на медицински консумативи.

Болниците са в колапс

“Баща ми е болен и дойдохме от провинция Бадахшан с надеждата да го приемат и лекуват. Но болниците са затворени, защото няма лекарства и пари за лекарите”, казва Ематула пред ДВ. Откакто талибаните поеха властта в Кабул, международната общност изтегли всякакво финансиране и замрази милиарди от активите на Афганистан в чужбина. Само САЩ замразиха близо 9,5 милиарда долара от авоарите на афганистанската централна банка, а Световната банка преустанови финансовата подкрепа за Кабул.

Международната подкрепа осигуряваше 40 процента от БВП на Афганистан и близо 80 процента от приходите в бюджета на страната. Последиците от финансовите рестрикции са унищожителни. Икономиката и местната валута на страната се сринаха. В същото време Афганистан е изправен пред тежка суша и пред последиците от пандемията.

Пандемия, глад и суша

„Дори страни със стабилни здравни системи се сблъскват с трудности да се противопоставят на постоянните вълни от COVID-19. А в Афганистан ситуацията е още по-опасна“, казва Сурая Далил от Световната здравна организация (СЗО). Мартин Грифитс, заместник-секретар на ООН по хуманитарните въпроси и координатор за спешната помощ, наскоро предупреди, че Афганистан не може да оцелее само от дарения. Той призова държавите донори да покажат повече гъвкавост и да позволят техните пари да се използват и за изплащането на заплати в публичния сектор, както и в подкрепа на „някои основни услуги в здравеопазването, образованието, електроснабдяването и осигуряването на прехрана за населението“. Само така хората в Афганистан ще имат поне някакъв шанс да преживеят зимата.

Германската външна министърка Аналена Бербок също призова да се работи с международните партньори за подобряване на ситуацията в Афганистан. Тя подчерта, че много хора в страната гладуват. „Непоносимо е да четеш, че в своето отчаяние семейства продават дъщерите си, за да си купят храна“, каза тя и допълни, че според изчисленията, 24 милиона афганистанци имат нужда от подкрепа, за да преживеят зимата. “Не можем да позволим стотици хиляди деца да умрат, защото бездействаме“, заяви Бербок. Абдул Бари Омар, заместник-министър на здравеопазването в правителството на талибаните, заяви пред ДВ, че функционирането на здравните служби е застрашено от международните санкции. Той каза, че зимата ще представлява предизвикателство за общественото здраве в Афганистан. Омар обясни, че 3,5 милиона деца в Афганистан страдат от недохранване. Проблемът, според него, е наследен от предишните управляващи, които не са успели да преодолеят трудностите, свързани с недостига на медицинско оборудване.

22% от афганистанците са заплашени от гладна смърт

ООН също предупреди за наличие на масов глад. 22 процента от 38-милионното население в Афганистан са заплашени от гладна смърт, а други 36% страдат от недохранване. “С всяка седмица става все по-ужасяващо“, каза Мартин Грифитс пред агенция АП.

Автор: Ахмад Хакими

Поставете оценка:
Оценка 2 от 23 гласа.

Свързани новини