Отидете към основна версия

2 488 62

Има ги и тях: добрите новини в пандемията

  • ваксина-
  • коронавирус-
  • омикрон-
  • пандемия

За оптимизъм обаче е още рано, тъй като остават доста въпроси

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Омикрон е по-зарàзен, но пък заболяването протича по-леко. Бустерните ваксини изглежда работят, а в САЩ беше одобрено и първото лекарство срещу коронавируса. Да, има ги и тях: добрите новини в битката срещу пандемията.

Към края на тази година, изпълнена с много тревоги, има и добри новини по отношение на борбата с коронавируса. Три проучвания от Великобритания и Австралия свидетелстват, че при бързо разпространяващия се Омикрон действително заболяването протича по-леко.

Омикрон е по-малко опасен

Изследванията на британски учени показват, че при Омикрон броят на хоспитализациите е с 20-25 процента по-малък, отколкото при Делта. Въз основа на направените лабораторни опити, експертите стигат до извода, че Омикрон не заразява толкова успешно клетките на белите дробове и се разпространява по-слабо. Предстои обаче да научим дали тези лабораторни наблюдения ще се потвърдят и в практиката.

Шотландско изследване също показва, че в сравнение с Делта мутацията Омикрон намалява с две трети риска от постъпване в болница, а и такова лечение не се е наложило на нито един човек под 60 години. Установено е още, че бустерната ваксина в значителна степен защитава от заболяване, придружено от симптоми.

Тези данни още не са проверени от независима инстанция, но те могат да потвърдят предишните изследвания от Южна Африка, където по-лекото протичане на заболяването бе установено много по-рано. Сведенията от Южна Африка гласят, че при Омикрон рискът от хоспитализиране е до 80 процента по-малък, отколкото при Делта. Същевременно обаче не беше ясно дали от гледна точка на, като цяло, по-ниската възраст на обществото тези резултати биха могли да се съотнесат и към Европа.

Както отбелязва на свой ред водещият германски вирусолог Кристиан Дростен, данните от проучвания, направени в Нов Южен Уелс в Австралия, показват, че в общество, което е до голяма степен имунизирано, броят на заболяванията след заразяване с Омикрон, при които е нужно болнично лечение, намаляват повече от наполовина.

За оптимизъм обаче е още рано, тъй като остават доста въпроси. Така например по-лекото протичане на заболяването може да се дължи на това, че новият вариант на вируса засяга тези обществени групи, които вече имат по-силен имунитет благодарение на ваксините или на преболедуване.

Въпреки всичко Омикрон остава опасен, тъй като този по-заразен вариант на коронавируса се разпространява изключително бързо, в резултат на което мнозина заболяват за много кратко време. Дори тежките случаи да са относително по-малко, новите случаи са толкова много, че могат да претоварят здравната система.

Вижда ли се краят на пандемията?

Ако се докаже безусловно, че при Омикрон заболяването протича по-леко отколкото при Делта, това определено би повлияло на хода на пандемията като цяло, тъй като в много части на света Омикрон е на път да измести Делта като доминиращ вариант.

Трудно вирусът ще изчезне съвсем, но е вероятно постепенно той да стане ендемичен - да не говорим вече за пандемия, а само за сезонна болест с локално разпространение, както при грипа през зимата. При това положение ще можем да се защитим с по една ваксинация на година.

Бустерните ваксини дават резултат

Има и още една добра новина: одобрената наскоро в ЕС ваксина на Novavax (която представлява протеинов препарат) предлага и ефективна защита срещу Омикрон. Третата допълнителна доза повишава имунния отговор, показва проучване, което все още тече.

От AstraZeneca на свой ред съобщават, че и тяхната векторна ваксина влияе добре като бустър на Омикрон. Преди това такива заявления бяха направени и от BioNTech/Pfizer и Moderna.

Вече има таблетки срещу коронавируса

И още една добра новина: в САЩ беше одобрено лекарство срещу коронавирус – таблетките Paxlovid на фармацевтичния концерн Pfizer. Както сочат междинните анализи, медикаментът намалява с 89 процента риска от клинично лечение и смъртни случаи при пациенти с Ковид.

Американското правителство вече е купило 10 милиона дози Paxlovid за 4,7 милиарда евро, а преди седмица и Европейската агенция по лекарствата ЕМА обяви, че с Paxlovid могат да бъдат лекувани тези възрастни пациенти, които нямат нужда от обдишване, но са застрашени от тежко протичане на заболяването. Медикаментът още не е одобрен официално в ЕС, но процедурата е в ход.

Поставете оценка:
Оценка 1.2 от 17 гласа.

Свързани новини