Централната банка на Русия иска да се въведе забрана за търговията и добива на криптовалути на територията на Руската федерация. Една от причините била ниската финансова грамотност на руснаците.
Инициативата на Централната банка за забрана на криптовалутите в Русия се обсъжда вече втора седмица. На 25 януари финансовото министерство не се съгласи с позицията на Централната банка. Вместо забрана, от министерството предложиха да се въведе механизъм за регулация.
Преди това от агенция Блумбърг съобщиха, че инициатор на искането за забрана на криптовалутите е Федералната служа за безопасност (ФСБ). В специалните служби очевидно се безпокоят от зачестилите случаи на анонимно финансиране на руската опозиция.
Но Централната банка си има и достатъчно други основания да предлага подобна радикална мярка, казват за ДВ експерти и участници в пазара на криптовалута. А забраната може и да не се окаже дълготрайна – възможно е примерът на други страни да накара Русия да преосмисли поведението си.
"Плащания, свързани с престъпна дейност"
В своя доклад Централната банка изрежда редица заплахи, свързани с криптовалутите. Посочва се например, че те „се използват масово за плащания, свързани с престъпна дейност“ - например за пране на пари, в търговията с наркотици или за финансиране на тероризма.
Експертите се опасяват също, че поради „недостатъчната финансова грамотност на населението“, криптовалутите могат да се превърнат в „потенциален риск за финансовата стабилност“. А начинът, по който се добиват криптовалути, застрашавал електроснабдяването, както и изпълнението на екологичната програма на Руската федерация.
Затова банкерите смятат, че забраната за добив и плащания с криптовалути ще е най-доброто решение на проблема. Предлага се да бъдат забранени също и борсите и обменните бюра за криптовалута. А пък финансовите институции да нямат право да държат валутни запаси в криптовалута.
Конкуренция на "дигиталната" рубла
Експертите на банката оценяват на 5 милиарда щатски долара обема на сделките на руските граждани с криптовалута. Но точната сума едва ли може да бъде определена, посочва Юлия Вимятнина - изследователка на криптовалутите. Според нея в предложението на Централната банка надделява патерналистичният подход, който се е проявявал и по други въпроси. Например, когато през декември 2021 банката предложи продажбите на сложни финансови продукти да бъдат ограничени за неквалифицирани инвеститори.
И още една причина за исканата забрана вижда Вимятнина: това, че Централната банка на Русия разработва собствена „дигитална“ рубла. Чиновниците разглеждат криптовалутите като конкурент на тяхното „дете“. А за целта населението трябва да бъде убедено, че има добра и лоша „дигитална“ валута – добрата е официалната, а лошата – всички останали.
Спорове за последиците от забраната
Основателят на социалните платформи "В контакте" и „Telegram“ Павел Дуров разкритикува предложението на Централната банка. Той предупреди руските власти да не забраняват криптовалутите, тъй като това може да доведе до отлив на IT-специалисти от страната и до унищожаване на редица сектори на високотехнологичната икономика.
Други наблюдатели пък смятат, че забраната на криптовалутите няма да засегне съществено високотехнологичния бизнес. Сред тях е например създателят на платформата за електронна търговия "Яндекс.Маркет" Дмитрий Завалишин. При това самият той е яростен критик на криптовалутите, защото вижда в тях инструмент за незаконни финансови операции.
Юлия Вимятнина е убедена, че дори да бъдат забранени операциите с криптовалути сега, след време това решение ще бъде отменено под влияние на опита от други страни. Икономистката смята, че „криптовалутите няма да отмрат, а напротив – ще продължат да се развиват и модифицират“.