Отидете към основна версия

6 697 34

"Северен поток 2": защо гигантският руски проект е толкова оспорван

  • газ-
  • газпром-
  • русия-
  • германия-
  • северен поток 2

Противниците на газопровода - най-вече източноевропейските страни, отхвърлят "Северен поток 1" и "Северен поток 2" като външнополитически властови инструменти

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Украинският конфликт за пореден път ожесточи дискусиите около газопровода "Северен поток 2" - гигантския руски проект, по който отдавна се водят спорове. Откъде тръгва конфликтът?

Историята на "Северен поток 2" всъщност започва още със строежа на газопровода "Северен поток 1" през 2005 година. И реализацията на този проект на няколко пъти е застрашена: поради спорове между Русия и Германия, в рамките на ЕС, както и в трансатлантически план със САЩ. От 2011 насам по тази тръба вече тече газ. Но истинското предизвикателство тепърва предстои: паралелно преминаващият двоен газопровод "Северен поток 2".

"Северен поток 2": що е то?

Работата по този газопровод започва през май 2018 година. Двете планирани тръби тръгват от руското пристанище Уст-Луга в Балтийско море. Те са разположени до голяма степен паралелно на "Северен поток 1" и достигат до курорта Лубмин в Германия, провинция Мекленбург-Предна Померания. Първата тръба е завършена през юни 2021 година, втората - през септември.

Общата дължина на тръбите е 1230 километра, а капацитетът на всяка от тях е по 55 кубически метра газ годишно. Германия и в момента е най-големият потребител на руски газ - получава по 56,3 милиарда кубически метра годишно. На второ място е Италия с 19,7 млрд. куб. м., на трето Турция - с 15,6.

Кой участва в "Северен поток 2"?

Газопроводът принадлежи на руския държавен концерн "Газпром". Още от самото начало обаче в дружеството за реализацията на проекта участват и пет европейски енергийни концерна: австрийският OMV, британско-нидерландският Shell, френският Engie и германските концерни Uniper и Wintershall. Петте фирми-участнички финансират 50 процента от първоначално предвидените инвестиции, възлизащи на осем милиарда евро. Но инвеститорите биха могли да очакват печалби едва когато по тръбопровода наистина потече газ.

След като американците под управлението на бившия президент Доналд Тръмп се противопоставиха на проекта, някои фирми дадоха заден ход. Те се опасяват, че могат да станат обект на американски санкции поради участието си в проекта. Поне 18 европейски фирми са прекратили участието си в проекта, сред тях е и участващата от самото начало Wintershall, дъщерна фирма на BASF.

Каква е актуалната ситуация?

Под управлението на Джо Байдън през май 2021 година американското правителство се отказа от налагането на санкции срещу "Северен поток 2", за да не обременява отношенията с Германия. На 10 септември 2021 година руснаците обявиха, че газопроводът е готов. Тръбите вече са пълни с т.нар. технически газ, но той няма право да тече в ЕС - първо трябва да бъдат дадени необходимите технически и правни разрешения. За целта дружеството за изграждането на "Северен поток 2" наскоро създаде германска дъщерна фирма с името Gas for Europe GmbH със седалище в Шверин - в съответствие с газовите директиви на ЕС. Въпреки това Федералната инфраструктурна агенция - която трябва да даде разрешенията - смята, че сертифицирането едва ли ще стане възможно в рамките на първото полугодие. А газът ще може да потече едва след това.

Защо се водят спорове около проекта?

Противниците на газопровода - най-вече източноевропейските страни, отхвърлят "Северен поток 1" и "Северен поток 2" като външнополитически властови инструменти. Според тях по този начин Русия се стреми да заобиколи Полша и Украйна, през които до момента преминават големи количества руски газ.

И САЩ по времето на Тръмп определяха газопровода като стратегически инструмент на Русия. В това отношение Байдън застана много по-силно на страната на Германия, но актуалният американски президент се натъква на все по-сериозен отпор както сред републиканците, така и сред съпартийците си.

Германия дълго възприемаше "Северен поток 2" като чисто икономически проект. Въпреки това винаги е имало и мнения, изтъкващи заплахата от нарастваща зависимост от Русия. Към това се добавят аргументите, че "Северен поток 2" е екологично ненужен и икономически нерентабилен.

Защо спорът ескалира сега?

От момента, в който Русия започна да трупа войски на границата с Украйна, "Северен поток 2" попадна в центъра на дебатите за възможните санкции спрямо Москва.

Германия, ЕС и САЩ все повече възприемат "Северен поток 2" като средство за натиск на Запада спрямо Русия. Федералното правителство се отвърна от позицията, че газопроводът е чисто икономически проект. В много по-голяма степен се налага становището, че навлизането на Русия в Украйна би означавало край на "Северен поток 2". Но пък в политическите дебати се споменава, че Русия вече е включила тези стъпки в сметките си.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 32 гласа.

Свързани новини