Отидете към основна версия

8 973 18

В Скопие се чудят блъфира ли Кирил Петков

  • сащо таневски-
  • нова македония-
  • кирил петков-
  • димитър ковачевски-
  • конституция-
  • малцинство

Местни анализатори смятат, че вкарването на българите в македонската конституция вече е договорено

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Въпреки съобщенията, че сформирането на работните групи ще повиши ефективността и прозрачността в преговорите между Македония и България, изглежда по някои въпроси остава завесата на тайната и мистерията, така че при липса на официална информация обществеността се опитва да чете между редовете, за да усети какво точно се обсъжда и какви ангажименти или обещания са поети от политиците на двете страни.

Това пише в свой коментар Сашо Таневски в "Нова Македония".

Ето и останалата част от изложението:

Именно неотдавнашното интервю на българския премиер Кирил Петков пред Би Би Си отвори нови дилеми по отношение на това какво е обещано или договорено, или просто е обикновен блъф на българските политици, които поради липса на аргументи често прибягват и до изкривяването им.

На въпрос на журналист от Би Би Си защо не се зачитат правата на етническите македонци в България и не се изпълняват решенията на Международния съд, българският премиер избегна отговора и вместо това изложи съвсем друга теза като каза, че с Македонския премиер е постигнал споразумение по въпроса за българите в Македония.

- Добрата новина е, че когато разговаряхме с министър-председателя на Северна Македония всъщност напълно се съгласихме, че българите трябва да имат законни права, които имат всички македонци и други народи, като албанците – отговори Петков, без да отговори защо не се спазват правата на македонците в България.

Но симптоматично в изказването на Петков е твърдението „разбрахме се”. Какво точно има предвид с това Петков? За какво се е договорил и с кого? Дали е получил някакво асиметрично съгласие от нас или просто блъфира и с подобни твърдения само печели време и обърква местната и международната общественост.

След това изказване на българския министър-председател местната общественост е изправена пред дилемата дали Петков умишлено се е опитал да блъфира, за да избегне въпроса за македонците в България, или наистина е било договорено нещо, което обществото не е наясно.

Ако следваме популярната поговорка "където има дим, има и огън", допълнителна светлина към цялата ситуация донесе коментарът на външния министър Буяр Османи за интервюто на Петков.

- Ключът за българите в преговорите е включване на българското малцинство в македонската конституция, а за македонците - въпросите за идентичността. Признаването на българското малцинство, различно от македонското, е правилният път за преговори, каза Османи.

Някои от анализаторите разпознават сигнали в изявленията на Петков, че някои неща вече са договорени и се търси начин за информиране на местната общественост.

- Ако слушаме и нещата, които министър Османи каза в интервюто си този уикенд, тогава смятам, че казаното от Петков пред Би Би Си за вкарването на българите в македонската конституция е вече договорено - казва политическият анализатор Синиша Пекевски.

Според него разговорът на Петков за споразумение с Ковачевски не е обикновен блъф, а сериозно изказване, което има своя предистория.

- Смятам, че българският и македонският премиер са постигнали споразумение. Петков не споменава напразно Ковачевски. Между тях има някакво споразумение, сигурно сега търсят начин да го прокарат в обществото – категоричен е Пекевски.

Неговото мнение е, че васалното отношение на македонските политици отново ще се отрази спрямо договореното с България.

- Както беше с Преспанското споразумение, когато изпълнихме дори повече от предвиденото, а гърците не направиха нищо, така ще се случи и със споразумението с България. Честно казано, не вярвам, че София ще отключи процеса на европейска интеграция на Македония, докато не получи това, което иска. А то е това, че ние сме народ от 1944 г. и че преди това сме били един и същ народ с българите. Ако се последват последните изказвания на Георгиев, Османи и Ковачевски, нещата ще тръгнат в тази посока – заключава Пекевски.

Междувременно "Нова Македония" се опита да получи коментар от македонското правителство по твърденията на Петков за съществуването на споразумение за правата на българите в страната, където се казва, че точно преди влизането на страната в ЕС в Конституцията биха могли да бъдат включени и други етнически общности освен българите.

- Правителството на Република Северна Македония следва примера на висшите европейски демокрации. Ето защо нямаме никакъв проблем в процеса на присъединяване на страната към Европейския съюз, точно преди влизането в Съюза, Конституцията да бъде отворена за промени според директивите на ЕС. Това е възможност за интеграция на по-малки етнически общности, живеещи в Северна Македония, които не са споменати в Конституцията. С тази промяна не само българи, но и хървати, черногорци и други етнически общности ще бъдат включени в нашата конституция - обясниха от правителството.

Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 39 гласа.

Свързани новини