Отидете към основна версия

2 260 14

При двойните и тройни сметки, в най-бедната държава в ЕС се начислява най-високата лихва за забавени плащания?!

  • адв. петър славов-
  • плащания-
  • сметки-
  • забавени плащания-
  • лихва за забавени плащания

Депутати от 43-тото НС с предложение за по-ниска "наказателна лихва за забава" при плащане

Снимка: ФАКТИ
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Адв. Петър Славов, юрист, част от "групата за натиск' и народен представител в 43-тото Народно събрание:

"При двойните и тройни сметки за отопление на домакинствата и в пъти по-високите сметки за електричество за бизнеса, все повече домакинства и малки предприятия са принудени да бавят плащанията към доставчиците на комунални услуги.

В резултат и пред мълчаливия поглед на държавата (която отказва да промени уредбата на т.нар. "наказателна лихва за забава") им се начислява най-високата лихва за забавени плащания в целия ЕС от над 10%! Докато комуналните доставчици от своя страна, ползват евтино рефинансиране в рамките на 1-2% лихва.

Ето защо, с колегите от 43-то НС - проф. Вили Лилков, доц. Методи Андреев, д-р Иван Кирилов Иванов и Борис Станимиров изпратихме до председателя на 47-то НС и ръководствата на всички парламентарни групи законопроект, с който се преурежда начинът на определяна на лихвата за забавени плащания (т.нар. "наказателна лихва за забава"), който ред се определя от държавата и според който и понастоящем страната ни е с най-високата наказателна лихва за забава в целия ЕС.

Вярваме, че предложената диференциация между физически и юридически лица и въвеждането на таван в ЗЗД е в интерес на българските граждани и бизнес и ще ги подпомогне в настоящата трудна ситуация на икономически ограничения и проблеми заради пандемията и високите цени на енергоносителите.

Приложихме сравнителна таблица на уредбата в Европейския съюз, от която личи, че в най-бедната държава се начислява най-високата лихва за забавени плащания?!

Изразихме и надежда, че законопроектът ще бъде припознат и внесен от (някой???) народни представители в 47-то НС, още повече, че бе приет на първо гласуване в 43-тия Парламент и част от народните представители, подкрепили го тогава, присъстват и в тази легислатура".

Поставете оценка:
Оценка 5 от 7 гласа.

Свързани новини