Отидете към основна версия

8 867 33

Неразумната политика на Източна Европа тласна Русия към Китай

  • украйна-
  • русия-
  • сащ-
  • европа-
  • китай

САЩ са виновни за случващото се в Украйна

Снимка: ЕРА/БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Политологът Джон Миршаймър - един от най-видните критици на американската външна политика след края на Студената война, твърди в продължение на много години САЩ, стремейки се да разширят НАТО на изток и да установят приятелски отношения с Украйна, увеличават опасността от война между ядрените сили. Днес, на фона на руската спецоперация в Украйна, Миршаймър се придържа към позицията си, според която САЩ са виновни за случилото се.

Както посочва експертът в интервю за The New Yorker, всички проблеми наистина започнаха през април 2008 г. на срещата на върха на НАТО в Букурещ, след което беше публикувано изявление, че Украйна и Грузия ще се присъединят към Алианса. Русия, от своя страна, даде да се разбере, че смята превръщането на Украйна в "проамериканска либерална демокрация" за екзистенциална заплаха.

„Ако Украйна стане проамериканска либерална демокрация - член на НАТО и член на ЕС, руснаците ще намерят това за категорично неприемливо. Ако нямаше разширяване на НАТО и на ЕС, а Украйна просто се беше превърнала в либерална демокрация и беше в приятелски отношения със САЩ и Запада като цяло, вероятно щеше да се измъкне от проблеми. Когато сте страна като Украйна и живеете в съседство с велика сила като Русия, трябва да внимавате какво мислят руснаците, защото ако вземете пръчка и я забирате в окото, те ще си отмъстят”, казва Джон Миршаймър.

Политиката на Америка през последните 30 години след края на Студената война е да изгради либерални демокрации в Близкия изток. Доктрината на Буш беше основно, че ако САЩ успеят да създадат либерална демокрация в Ирак, това ще има ефект на доминото и страни като Сирия, Иран и накрая Саудитска Арабия и Египет ще се превърнат в демокрации. Въпреки това, всички знаят отлично как завърши всичко това.

„Обиколихме света, опитвайки се да създадем либерални демокрации. Основният ни фокус, разбира се, беше върху Големия Близък изток и знаете как работи това. Не много добре “, отбелязва експертът.

Що се отнася до Украйна, Миршаймър смята, че до 2014 г. САЩ не разглеждаха разширяването на НАТО и това на ЕС като политика, насочена към ограничаване на Русия. След събитията в Киев обаче избухна сериозна криза и Западът „трябваше да прехвърли вината върху другите, тъй като никога нямаше да вини себе си“.

„Има ясни доказателства, че преди 22 февруари 2014 г. ние не сме смятали Путин за агресор. Това е историята, която измислихме, за да го обвиняваме. Според мен, основната отговорност за тази катастрофа е на Запада, особено на САЩ. Но нито един американски политик - и никой никъде в американския външнополитически естаблишмънт - няма да иска да признае тази поредица от аргументи и ще кажат, че руснаците са виновни “, отбелязва политологът.

Той е сигурен, че руският президент няма да пресъздаде СССР или да прави опити да изгради велика Русия, а историята, че Путин е много агресивен и е главният виновник за тази криза в Украйна, е измислена от САЩ. За завземането на Балтийските страни или други страни от Източна Европа, например, ще е необходима огромна армия, а това ще изисква икономическа основа, каквато съвременна Русия няма в близост. Следователно, казва Миршаймър, няма причина да се страхуваме, че Русия ще се превърне в регионален хегемон в Европа. Китай е сериозен противник за Америка. „За да се справим с Китай с „лазерна прецизност“, трябва да отслабим вниманието си към Европа, това е първото. И второ, трябва неуморно да работим за установяване на приятелски отношения с руснаците. Руснаците са част от нашата антикитайска коалиция за осигуряване на баланса на силите. Ако живеете в свят, в който има три велики сили (Китай, Русия и САЩ) и една от тези велики сили, Китай, е равностоен конкурент, тогава вашата работа, ако представлявате САЩ, е да включите Русия на своя страна. Вместо това ние бутнахме руснаците в прегръдките на китайците с нашата неразумна политика в Източна Европа. Това е нарушение на политиката за баланса на силите”, смята политологът.

Както заключава Джон Миршаймър, има стратегическо и морално измерение във всеки въпрос на международната политика, но когато става дума за военен конфликт, стратегическите съображения имат предимство пред моралните. В идеалния свят би било чудесно украинците да могат да избират своята политическа система и външната си политика, но в реалния свят това е невъзможно. Ето защо мъдра стратегия за Украйна днес е да сложи край на тесните си отношения със Запада, особено със САЩ, и да се опита да се съобрази с Русия и да преодолее нейните различия. И има голяма вероятност украинците да успеят да измислят начин да съжителстват с руснаците.

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 138 гласа.

Свързани новини