Отидете към основна версия

4 791 51

"Китай е може би единствената страна, която би могла да спре войната в Украйна"

  • украйна-
  • русия-
  • китай-
  • война-
  • кремъл-
  • пекин-
  • владимир путин

Готов ли е Пекин да влезе в тази роля? Разговор с експертката Ангела Щанцел.

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Непосредствено преди войната в Украйна руският президент Владимир Путин и китайският му колега Си Дзинпин потвърдиха близките приятелски отношения между двете страни. Бяха договорени доставки на руски газ за Китай. Дали войната промени нещо в двустранните отношения?

Ангела Щанцел: Руската инвазия в Украйна не повлия съществено на двустранните отношения. Пекин повтаря наратива на Москва. Възможно е да са настъпили някакви по-незначителни промени, но не и такива, които да доведат до скъсване на контактите между Москва и Пекин. В това отношение войната не е променила нищо съществено.

Какви общи интереси имат двете страни?

Ангела Щанцел: Основният им интерес е да подкопаят доминирания от Запада световен ред или да го променят така, че той да отговаря и на интересите на Русия и на Китай. Важна тяхна цел е и заздравяването на техните авторитарни режими.

Китай винаги е признавал правото на суверенитет на Украйна. Не влиза ли сега китайското ръководство в някакво противоречие?

Ангела Щанцел: Китай изчиства това противоречие - в своята реториката Пекин просто застава между двете позиции. Китайското ръководство дотук не е порицало нарушаването на суверенитета на Украйна, то умишлено игнорира този фактор и не иска да влиза в някакви дилеми.

В миналото Китай е развивал отношенията си с Украйна и дори има икономически интереси, свързани с тази страна. Но приятелството с Русия е по-силно - именно защото общите интереси тежат повече. Затова и Китай се въздържа да критикува войната в Украйна.

Вреди ли тази война на икономическите интереси на Китай?

Ангела Щанцел: От икономическа гледна точка войната и последиците от нея удрят Китай на едно много чувствително място. Става дума преди всичко за последиците за световната икономика. Според официални изявления китайското ръководство е загрижено как ще се отразят санкциите и доколко Китай ще бъде засегнат от това. Пекин иска да избегне негативните икономически последици за своето население, тъй като това би могло да застраши оцеляването на режима.

Китайската държавна телевизия информира за военни престъпления, извършени от Русия в Украйна. Нима в китайската система са възникнали противоречия или става дума за различни интереси?

Ангела Щанцел: В действителност тук се забелязват минимални промени в публичното говорене - и най-вече след телефонния разговор между Си Дзинпин и Джо Байдън, когато за първи път Китай официално използва думата "война" за случващото се в Украйна. Тогава за първи път Пекин призова да се избягват нападенията срещу цивилни цели. Това смекчаване на китайската позиция вероятно е резултат от яростната критика - не само от страна на САЩ, но и на целия западен свят, а и на резолюцията на ООН, с която толкова много държави осъдиха тази нападателна война. Китай се опитва минимално да се нагоди. Това е малка промяна, която обаче носи и надеждата, че е възможно Китай да започне да играе по-конструктивна роля.

Мислите ли, че Китай е в състояние да повлияе съществено на Русия?

Ангела Щанцел: Китай е може би единствената държава, която е способна на това. Ако има държава в света, която може да посредничи, а вероятно и да спре тази война, това е Китай. Но сигналите от Пекин ни казват, че засега Китай не е готов да влезе в тази роля.

Какво означава войната в Украйна за усилията на Китай да подчини Тайван? Какви изводи може да си направи Пекин от събитията в Украйна?

Ангела Щанцел: От една страна Китай си дава сметка, че двата случая не са абсолютно идентични - и най-вече от гледна тока на САЩ. За Вашингтон Украйна е твърде далеч и е по-скоро европейски проблем. А що се отнася до Тайван, каквото и да се случи там, то ще бъде пред портите на САЩ. Затова и евентуална китайска инвазия в Тайван ще има за Вашингтон съвсем различно значение. Поради това Китай много внимава с паралелите с Украйна. Но китайското ръководство наблюдава внимателно реакциите на Запада и си извлича поуки. А фактът, че от доста време вече Китай се опитва да стане по-независим икономически от Запада, включително от системата за разплащания SWIFT, е знак за това, че Пекин все пак се готви за такъв сценарий. И сплотеността на Запада, която той демонстрира спрямо Украйна, е нещо, от което Китай си извлича поуки.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 31 гласа.

Свързани новини