Отидете към основна версия

2 365 13

В Германия канцлерът Шолц е засенчен от своите министри природозащитници

  • германия-
  • коалиция-
  • олаф шолц-
  • ангела меркел

Липсата на харизма беше в негова вреда още преди да стане канцлер и днес бившият кмет на Хамбург плаща скъпо за своето протакане в действията спрямо Москва

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Правителствен глава, засенчен от своите министри – ето какво премеждие преживява Олаф Шолц, германският канцлер. Както се смята, гласът му в украинската криза остава нечут, а той самият далеч не е тъй популярен като природозащитниците от екипа му.

Докато се срива рейтингът на приемника на Ангела Меркел, тези на Роберт Хабек - вицеканцлер и министър на икономиката, и на шефката на дипломацията Аналена Бербок неспирно се покачват, нареждайки двамата природозащитници сред най-популярните фигури.

Съответно Шолц трябва на всяка цена да си възвърне надмощието, започвайки с очакваната си реч за Европа в четвъртък пред Бундестага, и да сдържи растящото влияние на „Зелените“.

Изборите в Северен Рейн-Вестфалия, най-населения район на страната, илюстрираха миналата неделя това ново разположение на силите.

„Лично поражение“

Вотът, спечелен от консервативния Християндемократически съюз (ХДС), донесе на социалдемократите (ГСДП) историческо поражение, докато броят гласове за „Зелените“, останали на трета позиция, скочи тройно спрямо този отпреди пет години.

Олаф Шолц впрочем не бе пожалил усилия в тази бивша крепост на левоцентристите – гледаше хората от предизборните афиши, говореше и по митинги.

Затова резултатът изглежда като „лично поражение“ за канцлера, отбелязва седмичникът „Шпигел“.

Както личи, само един от трима избиратели (35 на сто) в големия западен регион е преценил, че участието на Шолц е „голяма подкрепа“ за ГСДП. А включването в кампанията на Роберт Хабек е било възприето като коз от 57 процента анкетирани според цитираното проучване на центъра „Димап“.

Липсата на харизма бе в негова вреда още преди да стане канцлер и днес бившият кмет на Хамбург плаща скъпо за своето протакане в действията спрямо Москва и за резервите си относно доставките на тежки оръжия за Киев от страх да не въвлече страната си във въоръжен конфликт.

Повече от пет месеца след като пое длъжността, „езикът му е беден, израженията на лицето – еднообразни, езикът на тялото – ограничен“, напада го седмичникът „Фокус“.

„Ако се опита някой да направи от канцлера един Барак Обама в сферата на общуването, със сигурност ще му навреди“, защитава го говорителят на правителството Щефен Хебещрайт.

Но в сравнение с двамата природозащитници в кабинета Шолц „не изглежда уравновесен и спокоен, а по-скоро неконкретен“, обяснява за АФП политоложката Урсула Мюнх.

Не му помагат и неговите министри социалдемократи, по-специално министърът на отбраната Кристине Ламбрехт – с разклатена позиция след частно пътуване със сина ѝ на борда на армейски хеликоптер.

Очаквани „напрежения“

Колкото до Бербок, макар обсипана с нападки от печата през 2021 г. по време на кампанията за бившия пост на Меркел, и Хабек – те са облагодетелствани от своя смятан за по-ясен и проникновен дискурс във връзка с новото геополитическо разположение на силите.

Критикуващи с охота водената от консерваторите и социалдемократите политика на приспособяване към Русия, управлявана от Владимир Путин, двамата природозащитници без колебание скъсаха с господстващото пацифистко мнение в партията си в полза на оръжейните доставки.

Юристка по образование, 41-годишната Бербок стана лицето на Германия по международни срещи на върха, на Г-7 – в НАТО, а в началото на май бе първият германски дипломат на посещение в Киев, докато Шолц отказва визита там.

А Роберт Хабек, писател и доктор по философия на 52 години, получава похвали дори от опозицията за ясния начин да се изразява и решимостта да намери нови източници на снабдяване с енергия – от Катар до американския шистов газ.

В 42-годишната история на „Зелените“ в Германия е имало и бляскави моменти, белязани с локални победи. За пръв път обаче, посочва „Шпигел“, те вече не се базират на „обещания“, а на „работата им в правителството“.

„Моралната политика на „Зелените“ - безкомпромисна спрямо авторитарните режими, „очевидният им конфликт с техните собствени принципи“ като пацифизма „ги приближават до хората, съответно им носят доверие“, разсъждава Урсула Мюнх.

„Това естествено увеличава способността им да се наложат пред канцлера“, продължава тя, като предсказва „нарастване на напреженията“ в правителството между „Зелените“, ГСДП и либералите от Свободната демократическа партия, останали твърде назад в последните регионални избори. (БТА)

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 12 гласа.

Свързани новини