Отидете към основна версия

2 663 10

"Това би било ужасен сценарий за Япония"

  • япония-
  • икономика-
  • инфлация-
  • йена

И в Страната на изгряващото слънце някои хранителни продукти поскъпнаха драстично, а потребителите реагират, тъй като от 20 години заплатите им почти не са се променили

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

За последните 20 години заплатите в Япония почти не са се променили. Йената е слаба, цените растат, а страната продължава да залага на нулевите лихви. Германски експерт предупреждава за евентуален "ужасен сценарий".

Когато говорим за Япония и нейните финанси, най-късно на второто изречение стигаме до нейната хлабава парична политика. "Централните банки предоставят пари на икономиката. Обикновено човек си представя, че просто се пуска печатницата за пари. Но паричната политика всъщност работи различно. Търговските банки биват захранвани с пари от Централната банка, а те на свой ред ги използват, за да отпускат кредити на икономиката", казва директорът на Института за японски изследвания в Токио Франц Валденбергер.

Обратно на очакванията обаче така икономиката не бива стимулирана, а инвеститорите не идват. Вместо това заетите пари се връщат отново в Централната банка под формата на депозити. Дългогодишната политика на нулевите лихви, която води Япония, е изгодна най-вече за силно задлъжнялата държава, тъй като по този начин кредитите стават евтини.

За 20 години заплатите не са се променили

За вложителите и за икономиката обаче тази парична политика не е никак добра. "Покрай ниските лихви дори и фирмите с ниска продуктивност могат да продължават да съществуват", казва Валденбергер. А това пречи на тези с по-висока продуктивност. Те не могат да се разрастват, защото им липсва персонал. На фона на актуалното демографско развитие това е нещо, което всъщност Япония не може да си позволи", казва експертът.

Дълго време изглеждаше, че всичко върви хармонично. Сега обаче това може да се промени, предупреждава Валденбергер. Защото и в Япония някои хранителни продукти поскъпнаха драстично, а потребителите реагират алергично, тъй като от 20 години заплатите им почти не са се променили. Месец преди изборите за горна камара на парламента одобрението за политиката на правителството е спаднало рекордно.

Галопираща инфлация или държавен банкрут?

В същото време японската йена е слаба, а това е лош знак, предупреди шефът на Централната банка Харухико Курода в края на миналата седмица. Обезценяването на националната валута е нежелателно - то се отразява зле на японската икономика и затруднява политиката на планиране.

Франц Валденбергер споделя това мнение. Германският експерт се надява, че Япония няма да бъде изправена пред бруталното решение да избира между галопираща инфлация или държавен банкрут. "Това би бил ужасен сценарий, който някои хора вече предричат: лихвите да бъдат повишени или Централната банка да продължи изкуствено да ги държи ниски, докато инфлацията не излезе извън контрол".

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 9 гласа.

Свързани новини