Отидете към основна версия

2 828 11

Ще стане ли днешният вот на недоверие исторически?

  • кирил петков-
  • вот на недоверие-
  • герб-
  • итн-
  • бсп-
  • възраждане-
  • слави трифонов-
  • продължаваме промяната-
  • бойко борисов

В очакване на гласуването да хвърлим поглед към вотовете срещу правителствата до момента

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

В модерната история на България няма случай, при който правителство да е падало след внесен от опозицията вот на недоверие. Въпреки това, днешното гласуване в парламента връща спомените към октомври 1992-а година, когато премиерът Филип Димитров се оттегли след отхвърлянето на поискан от него вот на доверие.

Гласуваната миналата седмица оставка на председателя на парламента Никола Минчев даде заявка за потенциално ново ситуационно мнозинство в 47-ото Народно събрание - между ГЕРБ, ДПС, ИТН и ПП "Възраждане". От партията на Доган обаче засега отхвърлят вероятността за подкрепа на друго правителство в настоящия парламент. С оттеглянето на "Има такъв народ" от управлението, правителството на Кирил Петков загуби парламентарното си мнозинство и възможността за прокарване на по-оспорвани решения.

Орешарски - с най-много вотове за най-кратко време

Кабинетът с най-много внесени и гласувани вотове на недоверие за най-кратко време след промените през 1989-а година е този на Пламен Орешарски, подкрепян от БСП и ДПС. Опозицията подложи на гласуване оставянето му на власт цели пет пъти в периода 29 май 2013 - 6 август 2014 година. Основната заслуга за съществуването на кабинета на Орешарски бе на националистическата партия "Атака". Тогава се роди и метафората за "златния пръст" на лидера ѝ Волен Сидеров.

По-рано - през 2012-а година - по много интересен начин Сидеров изигра роля за осуетяването на вота на недоверие срещу първото правителство на Бойко Борисов, внесен заради спирането на изграждането на АЕЦ "Белене" и енергийната му политика. Тогава той оттегли подписите на парламентарната си група, с което направи гласуването на вота невъзможно.

Шампион по вотове е Сергей Станишев

Внесените от опозицията вотове на недоверие към правителството на Любен Беров (30 декември 1992 - 17 октомври 1994) и лично към него като премиер са общо шест. Вотовете на недоверие към правителството на Жан Виденов и лично към него като премиер (25 януари 1995 -13 февруари 1997) са три. Правителството на Иван Костов (21 май 1997 - 24 юли 2001) удържа на четири вота на недоверие, кабинетът на Симеон Сакскобургготски (25 юли 2001 - 17 август 2005) - на шест, от които два са към към министър-председателя. Най-много вотове на недоверие в новата българска история са били внесени към правителството на Сергей Станишев (17 август 2005 - 27 юли 2009) - те са седем.

Последните вотове на недоверие са срещу третия кабинет на Борисов през 2020-а година. В началото на годината от парламентарната група на БСП внесе четвъртия за правителството на ГЕРБ вот заради водната криза в Перник. В средата на годината бе отхвърлен и пети за корупцията.

Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 7 гласа.

Свързани новини