Отидете към основна версия

3 417 109

Иля Яшин: "И руският народ е жертва на Путин"

  • иля яшин-
  • алексей навални-
  • русия-
  • кремъл-
  • владимир путин

Това, че има толкова много политически затворници, определено говори за това, че Владимир Путин става все по-слаб

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Нещата в Русия ще започнат да се променят, когато повечето граждани осъзнаят, че така повече не може да се живее. Силата на Путин отслабва, а това е шанс за промени, казва руският опозиционер Иля Яшин за ДВ:

Въпреки опасността да бъде арестуван и хвърлен зад решетките, Яшин е останал съзнателно в Русия и възнамерява да превърне в политическа трибуна съдебния процес срещу него. По думите му затворът и арестите на несъгласните са неизбежен етап, който обществото трябва да премине по пътя към свободата. "Трябва да преодолеем страха си, за да престане той да бъда толкова ефективен инструмент в ръцете на властта", убеден е Яшин. Ето какво още казва той в ексклузивно интервю за ДВ:

Останахте в Русия, макар да знаехте, че вероятно ще Ви арестуват. Не се ли опасявате, че може да изгубите съмишлениците си заради принудителната изолация?

И. Яшин: Точно обратното - бих загубил много съмишленици, ако бях заминал зад граница. Опозиционните политици в Русия така или иначе нямат алтернатива - или затвор, или емиграция. Знам, че истината е на моя страна и виждам голямата и искрена подкрепа на хората. Дори съгласно официалните допитвания, милиони хора в нашата страна се обявяват против войната. А сред младите те са дори мнозинство.

Това е моят народ. Някои негови представители могат да заминат, но самият народ няма къде да се дене. Затова за мен е важно да остана тук, заедно с хората - така разбирам политическата си отговорност. Зад решетките определено възможностите да се обърнеш към обществото са по-малко, но пък ценността на думите, казани оттук, нараства в пъти. Ще се постарая да направя така, че затворът и съдът да станат моя политическа трибуна. Нямам намерение да мълча.

Напоследък броят на политическите затворници в Русия расте все повече. Какъв е Вашият коментар?

И. Яшин: Това, че има толкова много политически затворници, определено говори за това, че Владимир Путин става по-слаб. Защото ако не се съмняваше в популярността си, не би се страхувал от критиките и не би се нуждаел от репресии.

Навремето президентът беше сигурен в силите си и дори реагираше спокойно на уличните протести. А сега лесно можеш да се окажеш в лагер дори само за една невнимателно казана дума. Това, че Путин губи сила, е шанс за промени.

Мнозина са несъгласните с властта, като често това са висококвалифицирани специалисти, които заминават от Русия. Следва ли оттам, че промените в страната стават все по-малко вероятни?

И. Яшин: Според мен промените не зависят от квалификацията на тези, които са заминали, и на тези, които са останали. Ситуацията ще мръдне от мъртвата точка тогава, когато повечето граждани осъзнаят, че не бива повече да се живее така. Демократичните институции ще станат устойчиви само когато повечето хора осъзнаят пряката полза от тяхното функциониране. Задачата на опозицията сега е да популяризира идеите за местно самоуправление, за независими синдикати, за политическо представителство. Трябва да бъде показано каква е ползата от тези механизми и колко по-ефективни са те от авторитарната система. Ясно ми е, че това е изключително сложна задача, но без нейното решение няма да постигнем нищо.

Както показват допитванията, след нахлуването на Русия в Украйна много повече руснаци са започнали да одобряват работата на Владимир Путин и посоката за развитие на страната. Защо стана така?

И. Яшин: Отчитайки атмосферата в страната и военната цензура, направо е удивително, че някой признава антипатията си към властта. И ако го прави, за това определено е нужно мъжество - много хора предпочитат да скрият реалното си отношение, опасявайки се от натиск. Между другото, мисля, че и самият Путин разбира илюзорността на рейтингите си. Ако не беше така, нямаше да арестува всички наред.

Трябва да се има предвид, че руският народ е търпелив и се страхува от революциите. Но все пак всяко търпение рано или късно се изчерпва. Винаги има психологически предел, отвъд който вече никой не е в състояние да търпи.

Дали когато рано или късно Владимир Путин сдаде властта, Русия ще се откаже от конфронтацията със Запада и потискането на несъгласните с официалния курс? От какво зависи това?

И. Яшин: Зависи кой ще го смени начело на страната. А най-важното е дали ще успеем да променим държавната система след неговото тръгване. Ако постът в Кремъл бъде зает от поредния популист, който ще поиска извънредни пълномощия „за установяването на ред", пак ще започнем да тъпчем на същото място. Страхувам се, че цената за подобна грешка ще е разпадането на Русия, защото страната просто няма да издържи още един Путин.

Ясно е, че на националните интереси на Русия съответства не войната, а сътрудничеството със Запада. Както впрочем и с Изтока. Страната ни има уникално географско положение, можем да търгуваме с целия свят. Имаме всичко, за да повишим радикално жизненото равнище, да решим демографските проблеми, да създадем свободна и щастлива страна. Какво е нужно за това? Само работеща демокрация и 50 години мирно развитие.

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 70 гласа.

Свързани новини