Дали подходът към руснаците, напускащи родината си и отказващи да изпълняват военните си задължения, да бъде координиран на европейско ниво? Именно за това настоява германското правителство. В понеделник, 26 септември, 27-те посланици на ЕС ще обсъдят темата в рамките на т.нар. механизъм за бързо реагиране.
Берлин се надява през следващите няколко седмици да се стигне до общ подход, заяви говорителят на германското правителство Щефен Хебещрайт. Идеята е да се намери съвместно "адекватно решение" с останалите държави от ЕС. Според него в настоящата особена ситуация не е достатъчно просто да се посочи, че всеки, който успее да влезе в дадена страна, може да подаде молба за убежище.
27-те държави засега са доста далеч от общоевропейско решение. Засега никъде няма намерения за създаването на специална програма за прием на руски бежанци. Чешката република например дори се противопоставя на приемането на руски дезертьори. "Тези, които бягат от страната си, защото не желаят да изпълняват задълженията към собствената си държава, не отговарят и на условията за издаване на хуманитарна виза", подчерта министърът на външните работи Ян Липавски. По-късно обаче министър-председателят Петр Фиала посочи, че на никого не се отказва правото на процедура за предоставяне на убежище. Чешката република вече не издава визи на руснаци - с малки изключения.
Полша и балтийските страни не приемат руснаци
Полша не желае да дава убежище на хора, отказващи военната служба. "Няма да позволим на група руснаци да влязат в Полша на общо основание, дори и на тези, които твърдят, че бягат от мобилизацията", заяви заместник-министърът на вътрешните работи Марчин Васик. Подобна стъпка би била твърде опасна и поради възможна намеса от страна на руските тайни служби. Само в отделни случаи, ако руски гражданин може да докаже, че е заплашен от изтезания или преследване по политически причини в Русия, Полша може да приложи правилата за даване на убежище и да предостави закрила.
Полша вече спря да издава туристически визи на руски граждани. Страната подкрепя разширяването на това правило и за други видове визи. И Естония, Литва и Латвия не допускат руски граждани на своя територия. Финландия също обмисля налагането на ограничения.
Каква е позицията на Германия?
В Германия съществува широка подкрепа за улесняване на приема на руски дисиденти. Федералната министърка на вътрешните работи Нанси Файзер вече каза, че хората, които се противопоставят на руския режим и заради това са "в най-голяма опасност", могат да подадат молба за убежище на основание политическо преследване. Практиката на Федералната служба за миграцията и бежанците вече е коригирана в съответствие с това, заяви тя пред вестник "Франкфуртер Алгемайне Зонтагсцайтунг".
По данни на Министерството на външните работи през последните седмици броят на търсещите убежище от Русия в Германия вече е нараснал. Все още обаче няма данни за развитието на ситуацията след обявяването на частичната мобилизация в сряда, заяви говорителката на министерството.
Много руснаци напускат страната
След обявяването на частичната мобилизация от руския президент Владимир Путин, мнозина руски мъже заминаха за чужбина. Много от тях летят до Турция, където руснаците могат да влизат без визи. Досега туристите от Русия можеха да влизат в Шенгенското пространство с автобус или автомобил и през финландската граница. В четвъртък на граничните пунктове в Югоизточна Финландия пристигнаха почти 6000 руснаци - над два пъти повече, отколкото преди седмица. Централноазиатската бивша съветска република Казахстан също съобщи за увеличена миграция от Русия.
ЕС усложни влизането на руски граждани едва в средата на септември. Таксата за виза се увеличи от 35 евро на 80 евро. Освен това процедурата вече отнема много повече време. Изключения има само за руски журналисти и критици на Кремъл.