Отидете към основна версия

2 246 36

Дронове срещу Украйна: "Искат да оставят населението без ток, вода и отопление"

  • дронове-
  • дрон-
  • пво-
  • украйна-
  • русия-
  • иран-
  • цивилни жертви-
  • война-
  • ирански дронове-
  • ток

В агресията си срещу Украйна Русия използва ирански дронове за поразяване на обекти от критичната инфраструктура

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Седмици наред Украйна понася сериозни щети от иранските безпилотни самолети, изстрелвани от руските военни. Повечето от тях се прихващат от противовъздушната отбрана на страната, но според британското военно министерство голяма част от тях все пак успяват да поразят целите си. А това са обекти от критично важната инфраструктура на страната, както и жилищни райони.

Министър-председателят на Украйна Денис Шмихал наскоро обясни каква сериозна опасност представляват тези безпилотни летателни апарати: "Руснаците хвърлят срещу нас между 20 и 30 ирански дронове камикадзе всеки ден". В тази връзка той предупреди за предстоящо "миграционно цунами", ако руските войски продължат да атакуват и разрушават украинската гражданска инфраструктура. "Те искат да оставят населението без ток, вода и отопление през зимата", казва той пред "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" (ФАЦ). Премиерът добавя, че германската отбранителна система IRIS-T вече е спасила "много, много животи" - особено в района на Киев.

Ядреното споразумение с Иран

И Русия, и Иран твърдо се съпротивляват срещу усилията за изясняване на произхода на безпилотните самолети. Посланикът на Русия в ООН Василий Небензя отхвърли искането на САЩ за разследване на ООН. В противен случай, предупреди той, Русия ще трябва да преразгледа сътрудничеството си с международната организация. Становището на Иран е подобно.

Техеран най-вероятно отрича доставката и използването на свои безпилотни самолети, тъй като не желае да постави под риск преговорите за ядреното споразумение, коментира Маркус Каим от берлинската фондация "Наука и политика" пред ДВ. Докато произходът на безпилотните самолети не бъде безспорно доказан, преговорите по ядреното споразумение остават възможни. Едно признание, че дроновете са ирански, би затруднило съществено разговорите с европейците.

Експерти: дроновете са ирански

Въпреки това Маркус Каим смята доказателствата за използването на ирански безпилотни самолети за убедителни. Като аргументи той посочва видеозаписи и открити отломки от тях. "По моя преценка не може да има съмнение по този въпрос. И не познавам сериозен експерт, който да се съмнява, че съответните доставки на оръжие са се осъществили", казва Каим.

Това становище се споделя и от военния експерт Маркус Райзнер, ръководител на Отдела за изследвания и разработки в Терезианската военна академия във Виена. Многобройните курсове на руски самолети до Иран и обратно са ясна индикация за транспортирането на големи количества материали, посочва той. Дизайнът на дроновете също говори за техния произход, казва Райзнер. Що се отнася до въпроса защо Русия внася дронове от Иран, експертът посочва, че Русия вече започва да изпитва недостиг на някои видове оръжия.

Какви безпилотни самолети се използват?

Според Райзнер срещу Украйна се използват два вида безпилотни летателни апарати: Мохаджер-6“ и „Шахед-136“. „Мохаджер-6“ може да извършва разузнаване и наблюдение на целта. Подобно на други самолети от този тип, той играе важна роля в разузнаването на цели за артилерията. "Но той може да бъде оборудван и с ракети "въздух-земя" и да поразява цели, след като ги е открил."

„Шахед-136“ пък представлява класически дрон камикадзе. Той се управлява от GPS система, която го насочва с корекции към целта. Той най-често не се използва изолирано. "Обикновено лети в група от 10 до 15 дронове, за да затрудни максимално противовъздушната отбрана на украинците." Една част от тях биват сваляни, другите в групата все пак успяват да достигнат целта.

След това руснаците изстрелват крилати ракети, срещу които противовъздушната отбрана (ПВО) на Украйна е почти безсилна, тъй като системите се нуждаят от време, за да бъдат презаредени с нови ракети. Това се дължи и на факта, че украинската ПВО понесе тежки удари през последните осем месеца. "Вярно е, че руснаците нямат абсолютно въздушно превъзходство, поради което не могат да летят със самолети над Украйна. Но те все пак имат предимство във въздуха. Могат да атакуват цели, където пожелаят", казва Райзнер.

Това ли цели Русия?

От стратегическа гледна точка това е фатално, добавя той. "Защото украинската армия напредва на юг и изток, но във вътрешността на страната инфраструктурата бива унищожавана. С други думи - хората ги чака много тежка зима. А това може да накара много от тях да потърсят спасение на Запад. Една нова бежанска вълна обаче ще засили социалното недоволство в приемните страни. Точно на това разчита Русия", казва наблюдателят.

Автор: Керстен Книп

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 26 гласа.

Свързани новини