Отидете към основна версия

4 351 37

Украинските С-300: оръжейна система от времето на СССР

  • руска армия-
  • русия-
  • война-
  • украйна-
  • с-300-
  • ракети-
  • ссср-
  • съветски съюз-
  • полша-
  • нато-
  • пво-
  • снаряд

Снарядът, отклонил се от вярната траектория, който падна в полското село, навярно е от зенитно-ракетна установка С-300

Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Зенитно-ракетният комплекс С-300 за пръв път е въведен на въоръжение в Съветската армия в края на 1970-те години. До разпадането на социалистическия блок тази система за противовъздушна отбрана (ПВО) беше разпространена в цяла Източна Европа. Според изчисленията на Международния институт за стратегически изследвания преди началото на руското нападение на 24 февруари т.г. Украйна също е разполагала с тези системи - с над 250 бройки.

Междувременно обаче Украйна е получила още С-300 от други източноевропейски държави, които сега членуват в НАТО. Например през април Словакия достави на Украйна такава система с четири мобилни зенитни устройства и принадлежащия им радар, а като компенсация Германия разположи на словашка територия един ПВО-комплекс от типа „Пейтриът“.

С-300 от години се ползват от украинската армия

Това беше една от типовите сделки, в чиито рамки западните държави и страните от НАТО предоставят на Украйна стари съветски оръжия. „Системата С-300 много лесно се интегрира в системата за отбрана на Украйна“, гласи оценката на американския Център за стратегически международни проучвания. Военните експерти припомнят, че тази система вече от години се използва от украинската армия, но занапред ще става все по-трудно да се намират още установки С-300, които да бъдат предоставени на отбраняващата се Украйна.

В същото време Украйна вече от доста време получава и установки от германската система IRIS-T – най-модерната наземна система за ПВО, като тези доставки продължават. Територията на страната обаче е твърде голяма, така че на много места, поради липса на друго, все още се разполагат единствено С-300. Не е ясно колко от тези установки междувременно са били унищожени от руснаците, защото Киев мълчи по въпроса за техническите загуби.

През предишните десетилетия руската оръжейна промишленост се опитваше на международните пазари да се конкурира с ПВО-системите „Пейтриът“. От 2004 година насам в Русия се произвежда и актуализираната зенитно-ракетна система С-400 – поредната модернизация на С-300.

„Най-вероятно“ от украинска територия

Полското правителство твърди, че ракетата, която удари една полска ферма край Пшеводув и уби двама души, била „много стара ракета руско производство“. „Най-вероятно“ ракетата е била изстреляна от украинска територия, каза полският президент Анджей Дуда. Ракетите, които се изстрелват от наземните установки С-300, имат различна далекобойност – от 75 до 195 километра.

И преди началото на масивния обстрел, който започна във вторник, руснаците неколкократно поставят Западна Украйна под силен артилерийски натиск. Те обстрелват с ракети енергийната инфраструктура, а също и важния военен полигон Яворов (регион Лвов). Този огромен полигон, който се намира само на 90 километра от ударената с ракета ферма край Пшеводув, до 1989 година беше най-западната военна база на СССР. Засега не е ясно дали ракетата е била изстреляна именно от Яворов или от друга база в Западна Украйна - навярно с цел да предотврати руско нападение. След което обаче се е отклонила от предварителната траектория.

Отговорите на Столтенберг

На пресконференцията на НАТО след срещата в сряда Генералният секретар Йенс Столтенберг не пожела да навлезе в подробности, защото разследването все още било в ход. Не стана ясно дали редом с останките на ракетата, изстреляна от украинска земя, са били намерели и шрапнели от руска нападателна ракета. Не получи отговор и въпросът дали защитният чадър на НАТО в Югоизточна Полша е засякъл своевременно заблудилата се ракета.

Автор: Франк Хофман

Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 17 гласа.

Свързани новини