Отидете към основна версия

3 041 28

Три сценария за следващата фаза на войната в Украйна и какво означават за Китай

  • русия-
  • китай-
  • украйна-
  • си дзинпин-
  • тайван-
  • владимир путин

Инвазията на Русия отклони ресурсите на САЩ от Азиатско-Тихоокеанския регион, но заплахата на Пекин за Тайван стана по-остра в светлината на събитията в Украйна

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Пекин се позиционира да увеличи глобалната си мощ в края на войната в Украйна. Но въпросът в момента за китайския президент Си Дзинпин е кой сценарий е най-вероятно да се случи, каква роля може да играе Китай и какво ще означава всеки резултат за Китай, пише The Conversation.

Докато войната продължава, силата на китайско-руското подреждане ще бъде подложена на изпитание както никога досега. Дали Русия печели или губи, или войната остава неразрешена, което води до замразен конфликт, всичко това поставя дилема за Китай, който умишлено издига профила си на миротворец по време на конфликта. Има различни сценарии, които са най-вероятните начини, по които войната може да продължи или да приключи.

Сценарий 1 - Украйна печели

Загубата на Русия в Украйна би изпратила мощен сигнал, потвърждаващ както устойчивостта на Запада, така и слабостта на авторитарните агресори. Подобно развитие изрично би подкопало един от ключовите разкази, споделяни в китайската комунистическа партия, поне след глобалната икономическа криза от 2008/09 г., че Западът е в упадък и неговите съперници, по-специално Китай, са във възход.

Победата на Украйна, подкрепяна от Запада, би поставила Си в особено неудобно положение, предизвиквайки любимите му фрази за "преобладава източния вятър" и "промени, невиждани от един век".

Войните обаче са склонни да завършват объркващо. Ако Русия бъде победена, много ще зависи от естеството на поражението. Ако поражението предполага напускането не само на президента на Русия Владимир Путин, но и на неговия вътрешен кръг, новото руско правителство може да деприоритизира отношенията с Китай и да приоритизира отново добрите отношения със Запада, което би било удар за Пекин.

Сценарий 2 - Русия печели

Победата на Русия на фона на разпадащата се подкрепа за Украйна на запад ще даде сила на Китай. Пекин може да се изкуши да премине към много по-рисковано поведение, особено в съседните си страни.

При такива обстоятелства Тайван вероятно ще бъде изправен пред огромен натиск от китайските въоръжени сили, принуждавайки САЩ, които обещаха да подкрепят Тайван, да решат дали да отговорят военно. Освен това позицията на Китай спрямо Европа ще бъде много по-силна, което ще позволи на Пекин успешно да обезсърчи европейските държави да застанат на страната на САЩ както в световен мащаб, така и в Източна Азия.

Може също така да се твърди, че една отслабена или победена Русия може да бъде възможност за Китай. Например, може да поеме по-активна роля в Централна Азия или да принуди Москва да приеме по-нататъшна зависимост от Китай в икономическия и финансов сектор.

Сценарий 3 - Патова ситуация

Напълно вероятно е войната да продължи известно време в безизходица. В някои отношения това може да устройва Китай, тъй като той може да продължи да се възползва от евтините руски стоки.

Руската зависимост от Китай, която нараства от 2014 г. насам, ще бъде още по-голяма - което ще направи Русия постоянно зависима от Китай за суровини. Това винаги е било нещо като кошмар за руските политици през 90-те години. Но при този сценарий това може да се превърне в реалност.

Сценарият на замразения конфликт позволява на Пекин да продължи политиката си на предполагаем неутралитет, като същевременно насърчава ролята си на миротворец, без да се налага да прави трудни избори.

Сегашната позиция на Китай

Китай вече се опита да се позиционира като миротворец. Неговият "мирен план", обявен през февруари, беше по-малко план и по-скоро препотвърждаване на съществуващите позиции. В точка 12 обаче се говори за "предлагане на помощ" за възстановяване след конфликта, което напомня, че през 2019 г. Китай беше най-големият търговски партньор на Украйна.

Въпреки стабилното партньорство на Китай с Русия, той се опитва да се позиционира като миротворец в случай, че Русия загуби, за да бъде в първостепенна позиция да извлече ползите от икономическото възстановяване на Украйна. Неотдавнашният разговор на Си с президента на Украйна Володимир Зеленски изглежда сочи към това.

Въпреки че в мирния план липсваха подробности, той символизира все по-активната позиция на Китай в глобалните дела. Обърнете внимание на високите му нива на принос сред постоянните членове на Съвета за сигурност на ООН към мироопазването на ООН, по отношение както на войски, така и на финансови вноски и участието му в Африка, както и в Близкия изток. Всичко това е част от инициативата за глобална сигурност на Си, която се стреми да разшири обхвата на китайската дипломация, поддържайки мултилатерализма и ролята на ООН, като същевременно се противопоставя на западните идеи за либерален международен ред, базиран около Вашингтон.

Предизвикателства

Предизвикателствата пред Си се състоят в това как да съгласува подкрепата на Китай за руския прочит на глобалния ред с китайските принципи за териториална цялост и суверенитет. Стратегически, осезаемата подкрепа на Китай за Русия може да сближи САЩ и европейските нации и да укрепи трансатлантическото единство, резултат, който Пекин се опитва да избегне през последните две десетилетия.

В по-краткосрочен план Пекин експлоатира санкционирана Русия, като се възползва от евтините руски стоки. Китайските компании се възползваха от нововъзникващите възможности на руския пазар. Но продължаването на войната означава прекъсване на глобалните вериги за доставки, включително доставките на зърно и торове, от които Китай силно зависи.

Въздействието на войната върху политиката на Китай в Източна Азия остава двусмислено. Инвазията на Русия отклони ресурсите на САЩ от Азиатско-Тихоокеанския регион. Но заплахата на Пекин за Тайван стана по-остра в светлината на събитията в Украйна.

САЩ отговориха, като мобилизираха мрежата си от азиатски съюзи и ускориха значението на групите за сътрудничество в областта на сигурността от нации като Quad (Австралия, Индия, Япония и САЩ) или Aukus (Австралия, Обединеното кралство и САЩ). Тайванското правителство също засили усилията си за укрепване на защитата на острова.

Китай вижда инвазията на Русия в Украйна като прокси война - война срещу Запада (и по-специално срещу силата на САЩ) - точно както прави Русия. Победа или поражение за Русия във войната не е просто въпрос за Русия, а по-скоро може да представлява или победа, или поражение на либералния международен ред.

Най-важното за Пекин обаче е да избегне пълния провал на Русия в Украйна. Ролята на миротворец е един от начините да се предотврати подобно развитие. Ако това не успее, Пекин може да реши да засили подкрепата си за Москва, варираща от финансова помощ до доставки на оръжие.

превод: News.bg

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 18 гласа.

Свързани новини