Отидете към основна версия

4 809 59

Корупцията в Унгария: все по-грозни истории

  • виктор орбан-
  • унгария-
  • ес-
  • пари-
  • корупция-
  • компании-
  • национализация

Редица компании са обект на системен тормоз

Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

"В Унгария няма корупция. Унгария има най-строгия антикорупционен орган в цяла Европа", твърди говорителката на управляващата партия "Фидес". Не на същото мнение обаче са група евродепутати, дошли в Будапеща, за да направят проучване как се инвестират европейските пари в страната, пише АРД.

"При всяко посещение в Унгария чуваме все по-грозни истории. Не е за вярване какво можеш да откриеш в центъра на Европейския съюз", коментира Даниел Фройнд, евродепутат от парламентарната група на Зелените.

Редица компании са обект на системен тормоз

Най-страшните неща разказват представителите на европейски компании в Унгария. Мениджърите на германски, австрийски и френски фирми с офиси в централноевропейската страна споделят, че са били притискани и принуждавани да продадат акциите си в съответните компании на приближени до правителството олигарси. Срещата на евродепутатите с тези хора е деликатна, разказва АРД. Причината е, че всички те се страхуват от репресии.

След срещата Моника Холмайер, която е председател на Комисията по бюджетен контрол на Европейския съюз, казва, че всичко, което е чула, ѝ напомня комунистическите времена, пише германската обществено-правна медия. Мениджърите на компании описват как въоръжени представители на службите са им предлагали да купят компанията. "Някой се появява и първо пита как може да купи компанията на ниска цена. Ако от фирмата отговорят, че нямат намерение да продават, а искат да продължат работа и да се разширяват, започва тормозът. Стига се дори до заплахи в домовете на хората - при семействата им", разказва пред АРД Холмайер.

Ако и това не сработи, започва институционалният тормоз. Компанията спира да получава разрешения за използване на европейски средства. Ако все пак съпротивата продължи, се приемат нови закони и нови разпоредби, само и само да бъде доведена съответната фирма до фалит. "На някои компании им се е налагало да се борят със загуби от по 70, 80, 100 милиона годишно", обяснява Холмайер.

Стратегия, насочена към национализация

Евродепутатите говорят за целенасочена стратегия. Всичко започна с поставянето на медиите под държавен контрол. Последваха банките. Сега е ред на строителството, търговията, земеделието и телекомуникационните компании, пише АРД. Засега големите корпорации удържат на натиска. Според Холмайер обаче скоро никой няма да е в безопасност. Един по един ще се атакуват всички сектори.

Стратегията на унгарското правителство се нарича национализация. Целта е важните за икономика браншове да се контролират от държавата и олигарсите. Еврофондовете често се използват именно за постигането на тази цел, обяснява германската медия. Европейски пари отиват и в родното село на Виктор Орбан - Фелчут. То вече може да се похвали с голям екстравагантен футболен стадион. А точно до него е и вилата на самия Орбан.

Заради корупцията са блокирани 40 милиарда евро

Унгария е смятана междувременно за най-корумпираната държава в ЕС. Затова и ЕК замрази част от еврофондовете за страната - около 40 милиарда евро. Според експерти това е единственото средство, което правителството разбира, пише АРД. "Оцеляването на правителството на Орбан е въпрос на време", казва Миклош Лигети от унгарския офис на "Трансперънси интернешънъл".

"Трансперънси" вече работи с новата антикорупционна агенция. Тя беше основана под натиска на ЕС, но Лигети е скептичен. Той се опасява, че Орбан само се стреми да печели време, надявайки се на промени в политическите отношения след европейските избори през 2024 година.

Евродепутатите искат Брюксел да увеличи натиска

При всички положения евродепутатите са решени да осуетят плановете на Орбан и неговите приятели олигарски. Конкуренцията, достъпът до вътрешния пазар, правосъдието и свободата на словото вече са ограничени. На този фон ЕК непременно трябва да продължи да блокира средствата за Унгария. Според Моника Холмайер комисията трябва да гарантира, че средствата от фонда за възстановяване няма да бъдат освободени, както и да блокира средствата по други фондове, пише АРД. Належащо е и да се извършат проверки дали са били възложени договори, които не отговарят на европейските правила, и евентуално срещу Унгария да започне процедура за нарушение на сключените договори.

Даниел Фройнд също призовава за още по-голям натиск от страна на ЕК. Депутатът от Зелените дори би лишил Виктор Орбан и Унгария от право на глас. Според Фройнд това, че през юли догодина Унгария ще поеме ротационното председателство на ЕС, е абсурдно. "Мисля, че страна, която вече не е демокрация, не може да ръководи Европейския съюз", казва той пред АРД.

Автор: Николаус Ноймаер АРД

Поставете оценка:
Оценка 3 от 57 гласа.

Свързани новини