Отидете към основна версия

3 635 0

Валерия Велева: Сатанизират Делян Пеевски (обновена)

  • валерия велева-
  • делян пеевски-
  • данс-
  • конституционният съд

Той и Борисов имат някаква задкулисна договорка, коментира журналистът Иван Бакалов

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Валерия Велева - журналист от в. „Преса“ и автор на единственото интервю с Делян Пеевски като шеф на ДАНС, заяви през бТВ, че отдавна е искала този разговор. По думите й, интересът й към интервюто е нараснал още повече след престрелката между Пеевски и Цветан Цветанов от ГЕРБ. В студиото на „Тази сутрин” Велева коментира, че Конституционният съд, който върна Пеевски като депутат, носи клеймото на политическото разделение.

„Влязох с всички мерки за сигурност, както се влиза в една агенция за сигурност”, обясни тя на въпрос как се влиза в ДАНС. Кабинетът на Пеевски е бил напълно празен. Интервюто беше взето на 14 юни, петък, когато НС реши да го назначи за директор на агенцията. В интервюто той заявява, че започва веднага работа и че се е срещнал вече със своите предшественици. Също така казва, че смята да се срещне с екипа си и че няма да прави политически изказвания.

Велева коментира, че никой не оспорва избирането на депутата от ДПС начело на ДАНС. Казусът е дали е консумирал властта, която му беше дадена - той подаде оставка на следващия ден и съдиите вчера търсиха решение за несъвместимост между двете длъжности.

„Оттук всяко тълкувание е част от общата говорилня”, заяви тя. Под думите й, съдия да коментира решенията на КС и да оповестява външен натиск и наличие на сценарий е много обезпокоително. Според журналистката, в момента КС се намира в обострена политическа ситуация, в която президентът е излязъл от правомощията на обединител на нацията и КС е единствено островче на институционален авторитет, но и това островче е потънало. За първи път се взима решение без консенсус в историята на съда, коментира тя.

Валерия Велева добави, че писмото, което Делян Пеевски разпространи след решението на КС, е действително негов изказ, смесица от „политико-юридически публицистичен стил”. Тя определи Пеевски като много амбициозен човек, който не бива да бъде подценяван. По думите й действително неговата личност се сатанизира, тъй като българското общество има навика да го прави, когато един политик падне от власт. Велева даде пример с Иван Костов, Симеон Сакскобургготски и Жан Виденов.

„Със сигурност образът на Пеевски е сатанизиран, но не може на дневен ред на цялата държава в продължение на месеци да бъде той. Цялата му медийна машина се издигна при управлението на ГЕРБ. Това е абсурдът - денем беше опозиция в парламента, а вечер подкрепяше ГЕРБ в медиите си. Голямото възмущение, което изкара хората на улицата, е, че участник в управлението на ГЕРБ е назначен на висок държавен пост от новата власт, която отрича предишната, без да има нужната квалификация за това”, коментира пък в студиото на „Здравей, България” по Нова телевизия журналистът Иван Бакалов.

„Според мен Пеевски и Борисов имат отново някаква задкулисна договорка. Журналистите имаме рефлекс – забелязваме за какво се пише в медиите и за какво не. В медиите на Пеевски негативни коментари или статии по адрес на Бойко Борисов отсъстват. Според мен те са се събрали и отново са в комбина. Смятам, че изборите няма да бъдат спечелени от партия, а от групировка, която е най-голямата в страната след „Мултигруп”. Мисля обаче, че тази бизнес организация ще залезе по подобие на предишните”, допълни той.

Журналистката Петя Владимирова споделя мнението, че е абсурд в медийната група на депутат от ДПС да се изпълнява медийна пропаганда на ГЕРБ. „Това означава, че има пружини на тайна власт, които ние не виждаме, но те съществуват. Затова виждаме тези абсурди. Питането на ГЕРБ ме смущава, защото иска КС да каже, че има несъвместимост между това да е едновременно и председател на ДАНС, и депутат. Въпросът ограничава КС и го улеснява да се измъкне. Единствено съдия Цанка Цанова каза, че това е недопустимо. В момента на избирането му като председател на ДАНС, той престава да бъде депутат”, каза Владимирова.

На друго мнение обаче бе заместник-председателят на Съюза на издателите Светлана Шаренкова. „Трябва да приемем решенията на компетентните органи, ние не сме експерти по правните въпроси. Аз го познавам лично, но нямам представа какви закони е предлагал, докато е бил депутат. Реакцията срещу него беше асиметрична, не може Пеевски да поеме отговорност за всички грешки на прехода. Въпросът не е кой предложи Пеевски, а кой предлага и кой назначава кадрите във властта”, коментира тя.

„Решението на Конституционния съд връща нещата в изходна позиция. То не казва нищо. Експертите там са единодушни, че казусът остава в ръцете на Народното събрание. А Парламентът вече е нарушил Конституцията избирайки Пеевски за депутат. Вторият случай е, когато той се заклева като председател на ДАНС”, добави политическият пиар Ивет Добромирова.

 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини