Отидете към основна версия

4 953 21

Когато британците и САЩ ни прогониха от райския ни остров

  • история-
  • чагос-
  • архипелаг-
  • сащ-
  • великобритания-
  • индийски океан-
  • военна база-
  • остров

През 1973 Великобритания насилствено прогонва и последните местни жители на архипелага Чагос

Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Обезлюдена земя, съществуваща само в мечтите на депортираното ѝ население - в продължение на близо 60 години архипелагът Чагос в Индийския океан е британска колония. На 27 април 1973 година са депортирани и последните останали местни жители - преместени са насилствено на остров Мавриций. На темата се спира германската обществено-правна телевизия АРД.

"Тогава всичко се разпадна"

Лисеби Елисе е била 20-годишна, току-що омъжена и бременна с първото си дете, когато е трябвало да се качи на кораба. "Можехме да вземем само по един матрак, нищо друго. Натовариха ни в товарното отделение, някои се разболяха там. До Мавриций пътувахме четири дни", казва жената пред АРД. Накрая тя ражда мъртво дете. "Ние, жителите на Чагос, бяхме народ. Но изведнъж всичко се разпадна", разказва още Елисе.

Заради една военна база

В основата на всичко това стоят военните, научаваме по-нататък от публикацията на АРД. В началото на 1960-те години, в разгара на Студената война, САЩ си търсели спешно място за военна база в Индийския океан. Тогава услугите си предложила Великобритания, най-верният съюзник на САЩ: остров Мавриций в Индийския океан е британска колония, от която се управлява и остров Диего Гарсия, един от по-големите в архипелага Чагос, към който американците проявяват интерес.

И тъй като Мавриций също е искал да се отърси от колониалната зависимост, Лондон обещава на Мавриций независимост, ако се откаже от островите Чагос, които да преминат към Британската корона, припомня историята АРД. Така през 1965 година е създадена последната британска колония в Африка. Очевидно тогава в Лондон са преценили, че при население от едва 2000 души на Чагос, рискът някой да направи от това международен въпрос, е бил твърде малък, посочва още германската обществено-правна медия.

"Това разби сърцата ни"

САЩ са държали остров Диего Гарсия да бъде напълно опразнен - като мярка за сигурност. Затова и на всички хора, родени на архипелага и живеещи в чужбина, им е било забранено да се връщат в родината, а след това всички жители на Диего Гарсия са били изселени на съседните острови. Лисеби Елисе, която тогава е живеела на остров Диего Гарсия, разказва, че първо са избили всички кучета. "Преди да ни отведат, те събраха кучетата и ги затвориха в една сграда, след което им пуснаха отровен газ. Това разби сърцата ни", си спомня тя.

"Престъпление срещу човечеството"

Международният наказателен съд обяви изселванията за нелегални, казва за АРД британският адвокат по международно право Филип Сендс. "Депортациите са престъпление срещу човечеството и точка по въпроса", категоричен е той. В момента се договарят подробностите около връщането на островите Чагос на Мавриций, като например обезщетенията за изселените лица и сроковете за наемането на военната база на остров Диего Гарсия. Сегашният договор изтича през 2036 година, но Мавриций изглежда е готов да предложи удължаването му с още 99 години, за да сломи британската съпротива срещу връщането на архипелага.

Коренното население ще може да се върне на архипелага. "Но той вече не е някогашната тяхна независима страна - там вече е Мавриций. А това е недопустимо от гледна точка на международното право", казва още Сендс пред АРД.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 16 гласа.

Свързани новини