Отидете към основна версия

3 350 20

Невидимите рани на украинските войници

  • украйна-
  • психично здраве-
  • депресия-
  • фронт-
  • русия-
  • война-
  • войници-
  • тревога-
  • страдание-
  • рани

На фронта войниците получават и незабележими рани - смущения в съня, тревога, депресии

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Центърът за психическо здраве и за рехабилитация на ветераните в покрайнините на Киев се нарича "Горска поляна". Негови пациенти са както военни, така и цивилни.

"Не искам да засегна класическата психиатрия, но пациентите ни предпочитат нас", казва директорката на центъра Ксения Возницина. "За хората с психически разстройства е важно чувството на сигурност и доверие. За целта преустроихме здравното заведение изцяло", добавя тя. По съветско време "Горска поляна" е обслужвала партийния елит, след това там се лекували ветераните от войната в Афганистан и членовете на техните семейства. От 2014 година насам в клиниката започнали да оказват помощ и на участниците в руско-украинската война, а през 2019-а я превърнали в Център за психично здраве и за рехабилитация на участниците във войната. Местата в него са над 200.

Пътят на пациентите до "Горска поляна"

"Военните, които имат нужда от лечение, стигат до нас по два начина - или с направление от някоя военна болница след травма, или по преценка на командира или на лекаря на военната част", обяснява пред ДВ Ксения Возницина. Тя посочва, че пациентите обичайно имат смущения в съня, чувстват вина, че са оцелели, поведението им е депресивно и ги спохождат мисли за самоубийство. Военните често имат и контузии - сътресение на мозъка, причинено от взрив. "Това нараняване също е невидимо, а то - освен главоболието и световъртежа - предизвиква още психологическо разстройство, раздразнение, агресивност, депресия и други." Лечението в центъра само стационарно - военните прекарват в него между три седмици и месец. Освен назначените от психиатър медикаменти, в клиниката се прилагат и психотерапевтични методи - когнитивно-поведенческа, наративноекспанзионна-, физио- и арт терапия. Има и занимания с йога, акупунктура и спорт.

Как изглежда лечението?

В спортната зала пациентите имат на разположение тренажори, боксови круши и други уреди. Владимир Назарчук е от село, близо до Ивано-Франковск. Вкъщи го чакат жена му и 8-годишният му син. "Когато отидох на война, се опитахме да скрием това от него. Но той разбра, че го лъжем и че отивам там, където умират хора", разказва той пред ДВ.

Назарчук е участвал в сраженията край Бахмут, нямал видими рани, но в един момент неговият командир забелязал, че е станал апатичен и го изпратил в Центъра за психично здраве. Мъжът се смее, спомняйки си първата реакция: "Че това е лудница. Не предполагах, че обстановката тук е като в детски лагер", казва ни той. Най-много му помага арт терапията - съсредоточава се върху рисуването и изключва за всичко останало. Предписали са му и лекарство за сън, благодарение на което успява да спи и вече не сънува това, което е видял на фронта. Но, както посочва Назарчук, нищо не би могло да се получи, ако не допуснеш лекарите да работят с теб. "Трябва самият човек да го иска. Вече съм много по-добре, даже мисля за бъдещето. Но да не забравяме, че войната не е свършила."

Местата не достигат

През последната година около 4 500 военни са провели рехабилитация в "Горска поляна", казва директорката Ксения Возницина. В момента всички места са заети и понеже не могат да бъдат приети нови пациенти, на тях им се предоставят помощ и в обикновени психиатрични болници. Според Возницина Украйна се нуждае от поне пет такива центрове за психическа рехабилитация на военни като "Горска поляна".

Автор: Кира Соколова

Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 20 гласа.

Свързани новини