Отидете към основна версия

953 3

Франция постила червения килим за индийския премиер Моди за 14 юли

  • франция-
  • рафал-
  • нарендра моди-
  • еманюел макрон-
  • индия

Двете ядрени сили са свързани от 25-годишно стратегическо партньорство, изградено по-специално около сътрудничество по въпросите на отбраната, илюстрирано от покупката на изтребители "Рафал" от Делхи

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Индийският премиер Нарендра Моди ще бъде почетен гост на френския президент Еманюел Макрон за националния празник на Франция 14 юли - визита, символизираща засилващото се сътрудничество между Париж и Делхи в международен контекст, характеризиращ се с нарастващо напрежение и съперничество по оста Пекин-Вашингтон.

Индийският гигант е на първа линия срещу Китай, с който има сложни отношения, и е привърженик на концепцията за многополюсен свят. Франция, под ръководството на Макрон, възнамерява да бъде влиятелен играч в Азиатско-тихоокеанската зона и иска да бъде мост между либералния Запад и повечето други държави.

Двете ядрени сили са свързани от 25-годишно стратегическо партньорство, изградено по-специално около сътрудничество по въпросите на отбраната, илюстрирано от покупката на изтребители "Рафал" от Делхи.

Визитата може да даде възможност за обявяване на нови големи договори, въпреки че нито един източник не е потвърдил това пред AФП.

Според информация на френския онлайн вестник "Трибюн" и индийския вестник "Хиндустан таймс", позоваващи се на източници, запознати с въпроса, Индия може да обяви закупуването на 26 изтребителя "Рафал" за военноморските сили, за да въоръжи своя самолетоносач, както и на три подводници.

Това ще отбележи още един много голям успех за флагмана на френската авиационна индустрия, компанията "Дасо", която изнася добре, след като Индия вече е поръчала 36 изтребителя "Рафал" за своите военновъздушни сили.

"Нямам търпение да видя моя приятел, президента Макрон", написа неотдавна в Туитър Нарендра Моди, който пристига в Париж днес - няколко седмици след държавно посещение във Вашингтон, където похвали силата на отношенията между САЩ и Индия и отхвърли повтарящите се критики към състоянието с правата и свободите в страната си.

Много неправителствени организации, както и ООН, обвиняват правителството на Моди в авторитарен уклон и репресии срещу мюсюлманите.

"Досега президентът Макрон запазваше пълно мълчание за много сериозното влошаване на ситуацията с правата на човека в Индия", каза пред АФП Филип Болопион, високопоставен служител на "Хюман райтс уоч".

Нарендра Моди ще вечеря два пъти с Еманюел Макрон, включително на официална вечеря утре в "Лувъра" със стотици гости по случай френския национален празник.

Той ще бъде и почетен гост на военния парад, в който ще участва индийски контингент, включително три изтребителя "Рафал".

"Незаобиколима роля"

Според индийския изследовател Манодж Джоши тази визита "е важна, доколкото Индия има много важни отношения с Франция, която следва същата линия като индийската концепция за многополюсна дипломация" - дипломатическа доктрина, състояща се в установяване на много партньорства с цел търсене на балансиран подход и без автоматично обединяване зад този или онзи съюзник.

Така например Индия зае безпристрастна позиция по отношение на руската инвазия в Украйна, поддържайки контакти и с двете воюващи страни, без да налага санкции на Москва, от която купува големи количества въглеводороди.

Канцеларията на френския президент подчертава "неизменната роля на Индия по основните световни проблеми", припомняйки, че тя е 5-ата икономическа сила, най-многолюдната държава в света и на трето място сред страните по парникови емисии.

Съществува "необходимост да ги ангажираме напълно по основните глобални проблеми, особено когато Индия е председател на Г-20", както е в момента, отбелязва Елисейският дворец.

Следователно Нарендра Моди е незаменим партньор за Еманюел Макрон, чиято червена нишка по въпросите на външната политика е Франция да изглежда като балансираща сила - една от онези държави, които могат да говорят с всички страни.

От трибуната на Общото събрание на ООН през септември Еманюел Макрон говори за необходимостта от "изграждане на нов договор между Севера и Юга", за да се избегне "разделението на света".

Индия също е от съществено значение за Франция, която иска да бъде активна в Азиатско-тихоокеанската зона, където присъства посредством свои отвъдморски територии.

"Индо-тихоокеанска стратегия"

"Индия е стълб в нашата индо-тихоокеанска стратегия, която се основава на същия стремеж за свободно, отворено пространство, където международното право се зачита напълно", посочи Елисейския дворец, като контрапункт на китайската експанзионистична политика, обвинявана от много страни, че поставя под въпрос тези принципи.

От своя страна Делхи "вижда в лицето на Франция важен двигател на индо-тихоокеанската стратегия на Европейския съюз", но много негови страни членки имат само доста бегло виждане за проблемите в тази ключова зона за световната икономика, каза индийски дипломатически източник.

Индия, най-голямата демокрация в света, обаче е в полезрението и на защитниците на човешките права.

"Премиерът Моди и неговата партия систематично атакуват малцинствата, независимите медии, политическите опоненти и правозащитните организации", каза Филип Болопион.

"Едни наистина стратегически отношения между двете страни трябва да се основават на общи ценности, като зачитането на демокрацията и човешките права", допълни той. (БТА)

Превод: Алексей Маргоевски, БТА

Поставете оценка:
Оценка 3 от 4 гласа.

Свързани новини