Отидете към основна версия

3 393 42

Новата бедност в Германия: социалните кухни изнемогват

  • инфлация-
  • германия-
  • бедни-
  • бедност-
  • кухня-
  • кухни за бедни-
  • храна-
  • бежанци-
  • война

Постоянно растящи цени, все повече бежанци от войната, все по-малко дарения - кухните за бедни в Германия са изправени пред огромно изпитание

Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Над 970-те кухни за бедни в Германия помагат на хората, които разполагат с твърде малко. Всеки човек, който доказано се намира в нужда, може да се възползва от услугата за безплатна храна. Все повече хора са нуждаещи се, а в същото време все по-малко фирми правят дарения за социалните кухни - заради инфлацията и големия брой бежанци от Украйна. Затова и се чуват призиви за помощ от страна на държавата.

Фактът, че много бедни хора вече не са в състояние да си позволят все по-скъпата храна, може да се види в берлинския квартал Кьопеник. Пред фен клуба на отбора от Първа Бундеслига "Унион Берлин" се е образувала опашка от чакащи. Това място се е превърнало в пункт за раздаване на храна.

След дълги колебания и със срам в душата Денизе Лауер е дошла тук за пръв път днес. "Исках да опитам, но преди не се осмелявах", споделя тя срамежливо. "Заради високите цени на храните стана все по-трудно със сина ми да свързваме двата края", обяснява самотната майка. Събрала цялата си смелост, тя вече очаква кошницата с храна за 1,50 евро. Всеки трябва да заплати тази такса.

Според Федералната статистическа служба цените на храните в Германия са нараснали с почти 15% на годишна база, а инфлацията е скочила със 7,3 процента. Много хора вече не разполагат с достатъчно пари, което е една от причините да нараства интересът към тъй наречените хранителни банки. Броят на хората, които ги ползват, се е увеличил повече от два пъти след началото на войната в Украйна.

Карол Зееле, мениджър на пункта за раздаване на храна в Кьопеник, казва за Дв следното: "Преди войната всеки вторник сме приемали максимум по 340 нуждаещи се. Днес те често са много над петстотин." Миналия петък са били точно 564 души, допълва Рита Хирш, която води точна статистика за посетителите.

След войната в Украйна всичко се е променило

Заради войната имаме все повече клиенти, казва Зееле. "За щастие все още не ни се е налагало да спираме приема на хора", допълва той. Онези, които могат разполагат с необходимите документи, доказващи, че са в нужда, могат да получат помощ. Въпреки това много социални кухни са намалили количеството храна в порциите. А някои дори са прекратили да приемат нови нуждаещи се клиенти.

Тетиана Кудина е избягала от войната в Украйна. Синът и съпругът ѝ все още живеят в Киев. Украинката идва в социалната кухня всеки вторник с другия си по-малък син. "Така мога да спестя много пари", споделя тя. Тук се среща и с германци и украинци, с които може да обменя идеи.

През 1993 г. жени основават първата хранителна банка (Tafel) в Берлин. Днес в страната работят стотици пунктове за раздаване на храна, които обслужват около два милиона души - по информация на самите банки. Местните сдружения се финансират чрез дарения на пари и храни. Подкрепят ги големи хранителни компании като "Реве", "Лидл" и "Алди". Те им даряват излишната храна или хранителните продукти, които имат малки дефекти, които иначе би трябвало да изхвърлят.

За бедните в богата Германия

Социалните кухни помагат на хората в нужда. Човек се смята за беден, ако разполага с по-малко от 60% от средния нетен доход. В Германия в тази категория попадат около 13 милиона души.

От известно време насам даренията на храни намаляват, съобщи Федералната асоциация на хранителните банки в отговор на запитване от ДВ. Новоизбраният председател на организацията Андреас Щепун обяснява, че причините за това са няколко: "Едната от тях е, че супермаркетите вече си правят по-точни сметки и гледат да изхвърлят възможно най-малко храна. По принцип приветстваме това, защото винаги смятаме, че е добре хранителните отпадъци да бъдат сведени до минимум. И въпреки това в момента хранителните банки имат необходимост от повече хранителни дарения, за да могат да подпомогнат по-големия брой нуждаещи се."

Щепун смята, че независимите от държавата благотворителни организации, разпределящи храна, се намират в извънредно положение: "Политиката трябва да изпълнява задълженията си. Ние не можем да покрием това, което и държавата не може", казва той.

Денизе Лауер, младата жена, която вече е клиент на организацията, е била изненадана най-вече от едно нещо: "Страхотно е, че хората правят това доброволно". Тя ще се върне отново, защото подкрепата на хранителните банки с техните 60 000 доброволци за нея е огромна помощ в тези трудни времена.

Автор: Фолкер Витинг

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 11 гласа.

Свързани новини