Отидете към основна версия

2 042 29

"Лягаме си и се надяваме на сутринта таванът още да е там"

  • украйна-
  • военни престъпления-
  • цивилни жертви-
  • русия-
  • война-
  • страх-
  • харков-
  • северна салтовка

Северна Салтовка е най-пострадалият от руските бомбардировки квартал на Харков

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Да се намери дори една оцеляла сграда в квартал Северна Салтовка в Харков е почти невъзможна задача. Буквално всяка сграда носи следи от войната на Русия срещу Украйна. Има сгради с разрушени един или два етажа, на други липсва цял вход. Въпреки това сред руините на някога мирната Северна Салтовка все още има живот. Например пред блоковете можете да срещнете доста местни жители: те седят на пейки и обсъждат новините от фронта, хранят котки и кучета и с радост посрещат журналисти, които, както казват те, все по-рядко посещават този квартал на Харков.

Палатката като временен подслон

Светлана Орехова седи на пейка до една от пострадалите сгради. Тя живее в Северна Салтовка от повече от 30 години, има две деца, а доскоро се е радвала и на мечтания си дом. Сега временният подслон на жената е палатка, в която спи заедно със съпруга и сина си. Жилището на семейство Орехови е разрушено от руски снаряд, който попада в сградата на 5 април 2022 г. - две от трите му стаи са изгорели.

Сега домът на семейството буквално се разпада. Въпреки това те на свой риск прекарват по няколко часа на ден в апартамента, където съхраняват вещите си и приготвят храна. През нощта семейството задължително се премества в палатка, защото се страхува да спи в апартамента. "През деня можем да видим дали таванът не се срутва, не се клати или нещо не пада. Искам да кажа, че можем да го забележим и да излезем, да избягаме, но през нощта нямаш контрол. Лежиш, отваряш очи и гледаш дали таванът все още е там. Щом се стопли, отидохме да живеем в палатката", казва жената.

Не всички щети се отстраняват

Апартаментът на Светлана Орехова се възстановява за сметка на града. Но само частично, оплаква се тя. Това включва двете изгорели стаи. Жената показва пукнатини по тавана, които строителите са отказали да поправят. "Казаха, че няма да го направят, защото нямат такова нещо в плана. В плана са включени само две от стаите. Също така отказаха да ремонтират спалнята и кухнята. Съжалявам, но как може да се ремонтира така апартамент? Две стаи, в които всичко е напукано, се преустройват, а другата нямало нужда да се преустройва? Как е възможно това?", казва Светлана през сълзи. Тези и много други въпроси жителката на Харков се опитва да зададе на местните власти в продължение на почти година, но, както казва тя, всички те все още остават без отговор.

Подобни истории от Северна Салтовка има безброй. Почти година и половина след руската инвазия, мястото все още е квартал-призрак. Колко от разрушените къщи ще бъдат ремонтирани не е известно. Не се знае и колко време ще продължи възстановяването.

Домът на Татяна също е пострадал при руските атаки. Тя е пенсионерка, която няма нито роднини, при които да се премести временно, нито възможност да се евакуира в друг град или държава. Вече повече от година тя живее в родната си Северна Салтовка и чака къщата ѝ да бъде ремонтирана. "Обещаха ни да възстановят всичко, кранът работи, дори подове са поставени, но основните комуникации още не са свързани, защото няма финансиране. Молим за помощ за обитателите на нашата сграда, защото това е втората зима. Нямаме прозорци, отоплението не работи, нямаме вода, а половината блок е без газ", казва Татяна. Тоест сега в сградата, в която вече са се завърнали повече от десет семейства, има само електричество.

Няма пари за ремонти

Местните власти не съобщават каква ще бъде съдбата на пострадалите къщи в Северна Салтовка. Обясняват, че са нужни редица проверки на всички сгради. Повечето от тях отнемат между 90 и цели 120 дни. "Този процес няма как да е бърз. Преди началото на войната никой тук не знаеше как се реставрира сграда, която е била ударена от ракета или мина", обяснява Евгений Пасенов, заместник-директор на Департамента по жилищно строителство и комунални услуги.

Въпреки това, дори и ремонтните дейности да са започнали, няма гаранция, че те ще приключат скоро. От общината обясняват, че това се дължи на липсата на средства, тъй като мащабът на щетите и финансовите възможности са несъразмерни. "Според нашите изчисления, ако сградите се възстановяват само със средства от градския бюджет, това ще отнеме десетилетия. Обемът на щетите и загубите достига девет милиарда долара. Но Харков изобщо никога не е разполагал с такъв бюджет, дори не е разполагал с 10 процента от тази сума", казва Евгений Пасенов.

В момента в града са възстановени около двеста сгради. Общият брой на пострадалите къщи е около пет хиляди. Не е ясно с какви темпове ще продължи реставрацията. Местните власти вече са получили една субсидия от Киев, с която са възстановени около 15 жилищни сгради, поликлиника, училища и детски градини.

Ремонт за своя сметка

При тези обстоятелства жителите на Северна Салтовка се опасяват, че ще трябва да чакат с години, за да бъдат възстановени домовете им. Затова хората вече започват ремонти за своя сметка. Например собственикът на четиристаен апартамент в един от жилищните блокове, Андрей Дяков, е започнал да ремонтира постепенно жилището си още преди година. Мъжът решил да не чака помощ от държавата. "Сумата за реставрация няма да компенсира всички ремонти, които трябва да се направят. Сигурен съм в това на 100 процента", обяснява той.

По-голямата част от жителите на Северна Салтовка обаче са пенсионери, които нямат възможност да възстановят домовете си за своя сметка. Светлана Орехова живее с една пенсия. Затова тя вече се подготвя да посрещне есента... в палатка.

Автор: Марина Барба

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 15 гласа.

Свързани новини