Отидете към основна версия

2 573 79

Урок с Пригожин за Тръмп и компания - опасно е за здравето да се вярва на Путин

  • русия-
  • владимир путин-
  • доналд тръмп-
  • евгений пригожин

Евгений Пригожин със сигурност не направи нищо добро за Украйна - изпрати новобранци с присъди в атаки като пушечно месо в битката при Бахмут

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Кандидатът за президент на Републиканската партия в САЩ Вивек Рамасвами се присъедини към бившия президент Доналд Тръмп във убеждението, че има добросъвестни сделки, които трябва да бъдат сключени с руския президент Владимир Путин, пише "Политико".

Това е позиция, заета миналия декември и от френския президент Еманюел Макрон, който изтъкна перспективата за договаряне на гаранции за сигурност за Русия с Путин в рамките на нова архитектура за сигурност в Европа.

Хайде сега се опитайте да кажете на Евгений Пригожин, че Кремъл държи на думата си в сделките. Преди два месеца, след неуспешния преврат на Пригожин, руските служби за сигурност казаха, че няма да повдигат обвинения и Пригожин беше подведен с фалшивото чувство, че е получил гаранции за сигурност. Истинската присъда на Путин беше връчена като експлозия в частен самолет.

Всеки украинец може да ви каже, че уверенията на Русия, че няма да нахлуе, не струват и пукната пара. Москва трябваше да уважава украинския суверенитет и да предостави на Киев гаранции за сигурност съгласно условията на Будапещенския меморандум от 1994 г., според който Украйна предаде своя ядрен арсенал, но Путин не показа интерес да спазва това международно споразумение.

Пригожин със сигурност не направи нищо добро за Украйна - изпрати новобранци с присъди в атаки като пушечно месо в битката при Бахмут. Убийството му обаче може да послужи като отрезвяващ и предупредителен урок за политиците по света, които лекомислено вярват, че може да се доверят на Путин и да сключват сделки с него.

"Няма начин някой да постигне споразумение със сериен лъжец като Путин и да очаква то да бъде спазено. Уставът на ООН, руско-украинският договор за приятелство, Минските споразумения, черноморската инициатива за зърно - колко още договори трябва да наруши Путин, преди всички да разберат, че разговорите с него са безсмислени?", коментира украинският външен министър Дмитро Кулеба пред "Политико".

Рамасвами наскоро обясни на СиЕнЕн, че ще замрази настоящите линии на контрол и ще поеме ангажимент, че НАТО няма да приеме Украйна. Той каза, че САЩ дори могат да накарат Украйна да направи отстъпки, тъй като "плаща сметките". В замяна той просто ще поиска от Путин да се оттегли от военните съюзи с Китай.

И той би се доверил точно на Путин за всичко това, сериозно ли?

"Независимо дали си има работа със собствения си военнопрестъпен командир или с външна сила, руският президент ще използва всички необходими средства, за да постигне целите си. Само едно солидно военно поражение на Русия в Украйна може да доведе до справедлив и траен мир", твърди Кулеба. "Тези, които твърдят, че Украйна трябва да се съгласи на бързо прекратяване на огъня, отстъпка на територия или замразяване на конфликта, не търсят край на войната. Канят Украйна да умре. Това е пътят към по-голяма война, след като Путин получи отсрочка".

Сделката за зърно в Черно море - инициатива за износ на огромните пшенични ресурси на Украйна, особено към по-бедните нации - е друг пример. Тя беше подписана през юли 2022 г. с посредничеството на ООН и Турция.

В продължение на една година Украйна получи възможност да транспортира зърното си до света и да стабилизира цените на храните, но Русия продължи да твърди, че сделката за зърно трябва да включва повече привилегии за Кремъл и постоянно се оплакваше от неефективността на инициативата, докато не се оттегли през юли 2023 г.

Оттогава Кремъл обстрелва украински пристанища и зърнени терминали, унищожавайки храна, предназначена за развиващите се страни.

"Това е ясна демонстрация, че да преговаряш за каквото и да било с Путин е като да искаш от сериен изнасилвач да обещае, че няма да го прави отново. Това не работи и Пригожин е доказателство за това", каза украинският политолог Микола Давидюк.

Публично Путин твърди, че е готов за мирни преговори и че САЩ, НАТО и Украйна са тези, които настояват да продължат войната. Неговият говорител Дмитрий Песков обаче на 2 август каза, че тези преговори трябва да бъдат при руски условия. На 6 август той заяви, че няма основания за мир и че Русия иска да запази петте украински региона, които незаконно е анексирала, въпреки че не контролира напълно четири от тях.

"За мен опитът за анексиране на част от украинските територии беше още едно потвърждение за пълната неадекватност на Кремъл в оценката както на политическата, така и на военната ситуация", каза министърът на държавната сигурност и отбраната на Украйна Олексий Данилов.

Украински служители предупредиха Кремъл, че решението за анексиране на украински региони през 2022 г. ще унищожи възможността за прекратяване на войната на масата за преговори. Но въпреки това Кремъл го направи.

"Преговорите и отстъпките към Путин ще бъдат геостратегическо фиаско за Запада и ще започнат обратното броене до началото на антидемократичната контрареволюция и напредването на автокрациите по целия фронт от Латинска Америка до Китай", каза Данилов.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 47 гласа.

Свързани новини