Среща между руския президент Владимир Путин и един от бившите ръководители на групата Вагнер Андрей Трошев в Кремъл показа, че всъщност руското ръководство няма никакво намерение да спира дейността на т. нар. частни военни компании.
Това, което наистина дразнеше както самия руски президент, така и ръководството на руското министерство на отбраната, беше прекалената самостоятелност на лидерите на групата Вагнер, която започна да придобива застрашителни размери по време на войната срещу Украйна.
Шефът на Вагнер Евгений Пригожин си позволи публично да критикува руския министър на отбраната Сергей Шойгу и началника на Генералния щаб Валерий Герасимов. А през последния период на остра конфронтация между лидерите на Вагнер и Министерството на отбраната Пригожин не се страхуваше да критикува дори самия Путин.
А военната компания "Вагнер" изобщо беше създадена не за това, а преди всичко като декорация, която трябваше да скрие истинската роля на руското ръководство и разузнавателните служби в други страни. В края на краищата, когато възникна идеята за „частна компания“, Кремъл все още мислеше за собствената си репутация и не искаше да поеме отговорност за престъпления в африкански държави или Сирия.
Когато започна войната в Украйна, ЧВК "Вагнер" също се съгласи да участва. Редовната армия просто не е имала възможност толкова открито да използва сънародниците си като „пушечно месо“.
А Пригожин имаше възможността да вербува бъдещи бойци на Вагнер директно в колониите и затворите, което абсолютно устройваше Путин и помогна да се намали градусът на социалното напрежение около войната. Фактът, че в такава ситуация лидерът на наемниците ще реши, че е в състояние да се конкурира с лидерите на Русия, със сигурност не бе част от плановете на руския президент.
Путин се връща към стария модел
Следователно, когато ръководството на групата Вагнер загина в така наречената самолетна катастрофа, у Путин се появи възможност да се върне към стария модел, но с гарантирано подчинение на Кремъл.
След началото на войната срещу Украйна руският президент вече няма нужда да мисли за репутацията си. Но той се нуждае от нови-стари главорези, за да гарантира стабилността на африканските режими, които са готови да сътрудничат на Москва и да помогнат на сирийския диктатор Башар Асад.
А на украинския фронт наемниците трябва да играят ролята си на „пушечно месо“ и на най-опитните и брутални бойци.
Сега обаче действията на доброволците трябва да се контролират от опитен офицер от ФСБ. Пригожин явно подцени ролята на тази структура – домът на Путин и неговите най-близки съратници.
Но каквито и да са плановете на руския президент, с унищожаването на Пригожин и фактическото разформироване на „първия“ Вагнер, такава мафиотска организация като преди вече няма да се появи от групата наемници на Андрей Трошев.
Сега бившите „вагнеровци” се разпределени в различни юрисдикции. Някои бяха записани в алтернативната частна военна компания “Редут”, сред чиито спонсори журналистите посочиха олигарсите Олег Дерипаска и Генадий Тимченко. Някои от тях станаха бойци на руската гвардия, а останалите все още са във военни лагери в Беларус - възможно тези хора ги подготвят за евентуална хибридна война срещу страните от НАТО. И под командването на „новия Пригожин” те вече не могат да бъдат събрани, така че Андрей Трошев ще трябва да търси своите наемници и да ги подготви за нови авантюри.
Източник: Виталий Портников для Крим Реалии
Бесарабски фронт