Отидете към основна версия

2 122 37

Как Орбан изнудва съюзниците си в Европа

  • виктор орбан-
  • украйна-
  • европейски съюз-
  • унгария

Въпреки малкото му останали съюзници, международната изолация на Виктор Орбан далеч не е гарантирана

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Следващият сблъсък вече е програмиран: унгарският премиер Виктор Орбан обяви, че има проблем с перспективата за членство на Украйна в ЕС. Изглежда той отново е готов да изнудва съюзниците си в Европа. Защо го прави?

Унгарският премиер Виктор Орбан нееднократно е блокирал сътрудничеството в международни алианси. Последните примери за това са присъединяването на Швеция към НАТО и миграционна политика на ЕС. Задава се и нов казус - присъединяването на Украйна към блока на 27-те страни членки. В своя статия германската обществено-правна медия АРД анализира поведението на унгарския лидер.

Следващото изнудване на Орбан вече е замислено. В петък Виктор Орбан показа, че не приема особено добре перспективата за присъединяване на Украйна към Европейския съюз. По държавното радио Орбан заяви, че преди изобщо да започнат преговори, ще трябва да се дадат отговори на "много трудни въпроси".

Страните от ЕС искат да вземат решение през декември дали преговорите за присъединяването на Киев могат да започнат. За това е необходимо единодушно решение. А Орбан за пореден път заплашва да извива ръце, коментира АРД.

Как се уязвяват съюзници

Решенията, изискващи единодушие, са били използвани от Орбан многократно, за да уязвява Европейския съюз и НАТО. Така например Унгария беше изключена от европейското петролно ембарго срещу Русия, след като Будапеща заплаши да блокира тази мярка, припомня германското издание.

Страната блокира от май насам и отпускането на милиарди за Украйна в рамките на т.нар. Европейски механизъм за подкрепа на мира. Причината за това е, че Киев беше включил унгарската банка OTP в списък със санкции заради войната срещу Украйна. Сега Украйна преразгледа този документ с надеждата, че Унгария ще ревизира позицията си. Но Орбан обяви нещо съвсем различно в началото на миналата седмица: Докато Украйна не възстанови правата в училищата на унгарско говорещото малцинство, Будапеща няма да подкрепя страната на международната сцена. Последва и критична забележка относно евентуалните преговори за присъединяване на Украйна към ЕС.

Обвинения и към Швеция

Унгария прави сложен и живота на съюзниците си в НАТО. Будапеща разрешава доставките на оръжие през територията си, само ако те не влизат директно в съседна Украйна. А от месеци парламентът просто не включва в дневния си ред присъединяването на Швеция към отбранителния Алианс. Виктор Орбан многократно обвинява Стокхолм, че разпространява лъжи за отчайващото състояние на унгарската демокрация и правовата държава.

Като пример за тези твърдения министър-председателят използваше репортажи на независими шведски медии - факт, който илюстрира по подходящ начин представата му за свободата на печата, коментира АРД.

Нарастващата власт на Орбан и партията му "Фидес" вероятно е една от причините, поради които унгарският премиер многократно напада ЕС и други съюзници. Политическата му мощ процъфтява и благодарение на факта, че той се представя като единствен защитник на Унгария, на преобладаващото бяло и християнско население, на идентичността и езика на нацията, посочва още германската медия.

За да опише по убедителен начин тази картина, той се разграничава демонстративно от външните "врагове". Били те от Брюксел, от мюсюлманските мигранти или дори от уж прекомерно критичната Швеция.

Международната изолация на Орбан не е гарантирана

Анализаторите припомнят, че Орбан е бил силно фрустриран от това, че след първия си управленски мандат трябваше временно да сдаде властта през 2002 година. След преизбирането му през 2010 г. той се зае неуморно да разширява и заздравява властта си. Включително и чрез извоюването на възможно най-много предимства на Унгария на международно ниво. Милиардните плащания от ЕС са само един пример за това. Унгария е един от най-големите нетни получатели на европейски средства, припомня в тази връзка АРД.

Орбан обаче има проблем с приходите, откакто срещу Унгария започна процедура за върховенство на закона в страната. Икономическата криза и високата и постоянна инфлация също измъчват Будапеща.

Въпреки малкото му останали съюзници, международната изолация на Орбан далеч не е гарантирана. Продължават да има държави, които подкрепят курса на Будапеща. Така например в НАТО Турция също все още не дала окончателното си съгласие за присъединяването на Швеция.

Относно компромиса за европейската политика за убежище, Полша, Чехия, Словакия, България и Малта първоначално не бяха съгласни с него. След като обаче испанското председателство постави на масата компромисно предложение миналата седмица, дипломати твърдят че все още има два гласа "против" - тези на Полша и Унгария.

Австрийското правителство също поддържа добри отношения с Орбан и работи в тясно сътрудничество със страната. Защитата на границите е един от примерите за това. Заедно с Полша и Словакия, Будапеща също запази ограниченията за вноса на украинско зърно, въпреки че Европейската комисия ги отмени, припомня АРД.

Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 22 гласа.

Свързани новини