Отидете към основна версия

2 293 5

Великобритания: С кадифени ръкавици срещу руските олигарси?

  • руски олигарси-
  • русия-
  • великобритания-
  • украйна-
  • санкции-
  • владимир путин-
  • олигарси-
  • ес-
  • война

Голям брой изключително богати руснаци имат имения във Великобритания и все още могат да живеят там охолно и почти необезпокоявано

Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Мнозина в Уестминстър подозират, че санкциите, които британското правителство наложи на редица руски олигарси, не се прилагат стриктно и не функционират. Това мнение споделя и Дънкан Смит - депутат от Консервативната партия, който в парламента пожела да разбере защо Владимир Лисин не е в списъка със санкционираните лица. Магнатът от стоманодобивната индустрия на Русия е собственик на огромен имот в Шотландия - замъка Аберъхил.

Абсурдни мерки?

За Лисин се твърди, че е близък с руския президент Владимир Путин, припомня АРД. Въпросът на Дънкан Смит остана без конкретен отговор от страна на правителството. Външното министерство на Великобритания непрекъснато обновява санкциите, твърдят от Уестминстър. Конкретни случаи обаче не се дискутират с медиите.

Депутатът Смит от месеци критикува правителството. По думите му санкциите, наложени от Обединеното кралство на Русия, са “абсурдни”. Мерките, които правителството на САЩ е взело, са доста по-обхватни, отбелязва германската обществено-правна медия.

Съдебни разправии

Британското правителство твърди, че повече от 1600 души са обект на санкции. Има обаче и значителни пропуски. В 82 случая властите в Лондон са позволили на олигарси да използват парите си за поддръжката на имоти или за задоволяване на “основни потребности”.

По информация на медиите Михаил Фридман, например, има право да тегли от сметките си по около 8000 евро месечно. През първата година от войната в Украйна на Фридман му е било позволено да плаща на личния си готвач, на майстори за ремонт на имотите си и на шофьор, пише АРД. Сега обаче руският милиардер понесе тежък удар. Върховният съд в Лондон не разреши на Фридман да харчи по 35 000 евро месечно за имението си “Атлоун хаус”, в близост до Лондон. Преди да бъде обявено съдебното решение, олигархът напусна Лондон и отлетя за Русия. Явно съдебният натиск се е оказал твърде голям за Фридман, коментира АРД. Засега не е ясно какво ще се случи с имота му.

В много случаи обаче е трудно изобщо да се оказва подобен натиск. Олигарсите, които имат близки връзки с Путин, вече са прехвърлили парите си на бивши съпруги, на децата си или на офшорните си компании. Въпросните компании по принцип са длъжни да обявяват чия е собствеността, която управляват, но проучване на Лондонския икономически университет разкри, че за 70% от регистрираните активи това остава неизяснено, уточнява АРД.

Дълго време богаташите бяха добре дошли

Маргарет Ходж, депутат от Лейбъристката партия, която от години работи по въпросите, свързани с прането на пари и руските олигарси, вижда няколко причини, поради които множество богати руснаци, свързани с руския политически елит, все още могат да живеят охолно в Обединеното кралство. "Това е смесица от некомпетентност, липса на ресурси и нежелание да се действа срещу тези изключително богати хора", критикува депутатката. Ходж споменава за дарения, които Консервативната партия е получила от Русия.Съществува и една специална политическа практика - в продължение на години Обединеното кралство привличаше инвеститори от чужбина със специални условия, пише АРД.

Инвеститорите получаваха така наречените "златни визи", ако внесат големи парични суми в страната. А много политици все още смятат, че правителството може да навреди на Обединеното кралство и Лондон като финансов център, ако сега наложи санкции на инвеститорите, които доскоро бяха добре дошли.

Автор: Кристоф Прьосл АРД

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 9 гласа.

Свързани новини