Отидете към основна версия

5 287 70

Дипломатически трик накара Орбан да отстъпи за Украйна

  • виктор орбан-
  • унгария-
  • украйна-
  • европейски съюз

Изненадващо бързо 26 от държавите държави членки на ЕС успяха да разубедят Унгария да не налага вето на започването на преговорите за присъединяване с Украйна

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

ЕС даде зелена светлина за преговори за прием на Украйна в ЕС - и то без изричното одобрение на унгарския премиер Орбан. Този дипломатически трик явно е бил постигнат с германско посредничество.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски има поводи за радост. След като беше отправил пламенен призив към участниците в срещата на върха на ЕС за започване на преговори с Украйна, апелът му явно бе чут. Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел обяви "историческото решение", че Брюксел ще започне преговори за присъединяване с Украйна и Република Молдова, а на съседна Грузия ще бъде предоставен статут на кандидатка за членство.

Босна и Херцеговина ще бъде петата от шестте страни от Западните Балкани, която ще може да започне преговори за присъединяването си към ЕС. "Това решение е изключително важно за доверието в Съюза", заяви Шарл Мишел пред журналисти.

Унгария отстъпи

Изненадващо бързо 26 от държавите държави членки на ЕС успяха да разубедят Унгария да не налага вето на започването на преговорите за присъединяване с Украйна. Само няколко часа по-рано унгарският премиер Виктор Орбан категорично изключи възможността за подобно нещо. Според него Киев не изпълнява три от седемте условия и следователно нямало за какво да се преговаря. Неясно остана дали засиленият политически натиск от останалите държавни и правителствени ръководители от ЕС го е накарал да отстъпи или размразяването на 10 млрд. евро от бюджета на ЕС за Унгария.

Година по-рано ЕС блокира средства в размер до 31 млрд. евро, предвидени за правителството в Будапеща, поради наличието на сериозните съмнения за наличие на корупция и неспазване на върховенството на закона в страната.

Решението да се покани Украйна да започне преговори за присъединяване е историческо, защото тя, както и съседна Молдова приключиха сложния процес от подаването на молбата за членство до започването на преговорите за рекордно кратък период. Той продължи по-малко от две години. Това, разбира се, се дължи на руското нападение срещу Украйна и заплахата, която Москва представлява за ЕС. Германският канцлер Олаф Шолц апелираше да се изпрати ясен сигнал към Владимир Путин, че ЕС ще продължи да подкрепя Украйна. Този сигнал бе подаден.

Гласуване без Орбан в залата

Преди срещата на върха дипломатите от ЕС обявиха, че ще успеят да върнат Виктор Орбан към политиката на реалните факти. Явно е бил използван и дипломатически трик, който да позволи на Орбан да се откаже от позицията си, като същевременно запази достойнство. Той напусна залата, докато останалите 26 държавни и правителствени ръководители подкрепиха започването на преговори с Украйна. Това означава, че решението не бе взето със 100% единодушие, но пък и без нито един глас "против". Очевидно според процедурния правилник на Европейския съвет това е достатъчно. По информация на ДВ този необичаен метод на гласуване е бил предложен от германския канцлер Олаф Шолц, който сутринта е закусвал с Виктор Орбан, за да се уточнят възможните параметри на компромиса.

До скандал обаче се стигна около финансовата помощ на ЕС за Украйна. През нощта унгарският министър-председател Виктор Орбан беше блокирал отпускането на допълнителна помощ от ЕС за Украйна на обща стойност 50 млрд. евро. Според информация от средите на ЕС държавните и правителствените ръководители на 27-те държави от ЕС ще обсъдят въпроса отново през януари. Председателят на Съвета на ЕС Шарл Мишел заяви: "Ще се върнем към този въпрос в началото на следващата година и ще се опитаме да постигнем единодушие".

Присъединяването все още е далеч

Преговорите с Украйна и Република Молдова няма да започнат веднага. Официалното начало е през 2024 година, но те могат да се проточат във времето. Преговорите с Турция, например, се водят от 2005 година, но досега от тях няма резултат. Някои държави от Западните Балкани чакат вече 20 години, за да се присъединят към европейския клуб.

Министър-председателят на Нидерландия заяви в началото на срещата на върха, че ще минат "много години" преди присъединяването на двете страни да приключи. Преди това ЕС трябва да се реформира, за да бъде в състояние да приеме голямата и разкъсана от войната Украйна с нейните 40 млн. жители. Както процесите на вземане на решения, така и бюджетът трябва да бъдат фундаментално преразгледани. "Сега не бива да се въртим в кръг, а да си напишем домашното", заяви председателката на Европейския парламент Роберта Мецола.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 27 гласа.

Свързани новини