Отидете към основна версия

3 316 44

Защо Германия бави решението си за ракетите "Таурус" за Киев

  • украйна-
  • таурус-
  • ракети-
  • германия-
  • русия-
  • нато-
  • война-
  • олаф шолц

В Германия расте подкрепата за това Украйна да получи крилати ракети "Таурус". Но правителството на канцлера Шолц се бави с решението.

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

На фона на масираните руски въздушни удари от последните дни по гражданската инфраструктура в Украйна все по-отчетливо в Германия звучат призивите за предоставяне на Киев на германски крилати ракети "Таурус". Смята се, че с помощта на тези ракети, способни да поразяват цели на разстояние до 500 километра, украинската армия ще може да прекъсне каналите за доставка на боеприпаси на руската армия до фронтовата линия и да порази командни центрове дълбоко в тила на противника.

Официален Берлин обаче отговаря уклончиво на всички запитвания по тази тема - заявява, че следи внимателно ситуацията и е в постоянен контакт с други страни, които оказват военна помощ на Украйна, най-вече със САЩ.

Забавянето издава „дефицит на стратегическо мислене"

За незабавно предоставяне на крилати ракети на Украйна се обяви председателката на Комисията по отбрана в Бундестага Мари-Агнес Цимерман от фракцията а свободните демократи. Тя предупреди, че ако западните партньори на Украйна не започнат да ѝ помагат повече, тяхното обещание да подкрепят защитаващата се от руската агресия страна „толкова дълго, колкото това е необходимо" ще си остане само на думи. За да бъде сложен край на руската хегемония във въздуха се налага коалицията от държави, желаещи да снабдят Украйна с бойни самолети F-16, да действат максимално бързо, добави депутатката.

Особено остри са критиките на консерваторите към правителството на Олаф Шолц . Норберт Рьотген например смята, че ако през 2024 година германското правителство не промени политиката си по отношение на доставките на оръжия с по-дълъг обсег на действие за Киев, то ще продължи да "обезкървява, унищожава и изтощава Украйна". А експертът на ХДС/ХСС по въпросите на отбраната Родерих Кизеветер допълва, че с помощта на ракетите "Таурус", могат да бъдат прекъснати пътищата за снабдяване на Крим. Така руската армия там може да бъде принудена да се изтегли от полуострова, смята той.

Експертът е категоричен, че нежеланието на канцлера Шолц Германия да предостави крилати ракети на Украйна издава "дефицит на стратегическо мислене", тъй като тези ракети могат да бъдат използвани за възпирането на Русия. В противен случай това само ще я насърчи да разшири военните си действия, предупреждава Кизеветер. И още нещо припомня той в тази връзка: като потенциални следващи военни цели на Путин са не само Молдова и балтийските държави, но също и Германия.

И дипломати одобряват изпращането на „Таурус"

Не само депутати и политици от Бундестага, но и германски дипломати, които обикновено предпочитат конфликтите да бъдат решавани на масата за преговори, вече се изказват в подкрепа на засилване на военната помощ за Украйна. Така например Волфганг Ишингер, бившият ръководител на Мюнхенската конференция по сигурността, разкритикува пасивността на западните съюзници на Украйна, като ги призова да преминат от "пасивни" към "активни" действия и да поставят на Путин своеобразен ултиматум: ако той продължи да напада гражданската инфраструктура на Украйна, "още на следващия ден" Киев ще получи ракети "Таурус".

Бившият германски посланик в Москва Рюдигер фон Фрич е разтревожен от дългосрочните последици, ако Русия спечели войната: "Това ще проправи пътя за продължаване на неоимпериалистическата силова политика на Владимир Путин. Една победа на Русия ще означава не само края на свободна и независима Украйна - Путин е взел на прицел самоопределението и свободата на целия Запад, предупреждава той.

"Германия няма за какво да се упреква"?

Относно военните доставки за Украйна германското правителство се ръководи от три принципа, единият от които е че Германия, както и НАТО, не трябва да се превръща в страна в тази война, припомни правителственият говорител Щефен Хебещрайт. По думите му "Германия няма за какво да се упреква, нито пък Украйна има за какво да упреква Германия".

Автор: Никита Жолквер

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 31 гласа.

Свързани новини