Намаляващите боеприпаси представляват риск за способността на Украйна да удържи 1000-километровата фронтова линия, която е подложена на унищожителен щурм от руската артилерия. Нейните отбранителни линии са застрашени.
Украинските сили се изтеглиха от град Авдеевка в Донецка област в събота след ежедневни руски атаки, на които бяха подлагани от три посоки през последните четири месеца.
Авдеевка бе бастион за украинските позиции по-навътре в страната, далеч от Русия. Град на фронтовата линия, откакто Русия за първи път нахлу в Украйна през 2014 г., укрепеното селище с лабиринт от окопи и тунели, служеше за защита на важни, по-малко укрепени, логистични центрове, разположени по-нататък на запад.
Превземането му повдигна бойния дух на руските военни и потвърди, че войските на Кремъл сега определят темпото на сраженията, за ужас на украинските сили, които успяха да постигнат само скромни успехи след контраофанзивата си миналата година.
БЕЗДЕЙСТВИЕ НА КОНГРЕСА
Администрацията на американския президент Байдън свързва загубата на Авдеевка с бездействието на Конгреса на САЩ по отношение на военната помощ за Украйна в размер на 60 млрд. долара.
Президентът Джо Байдън заяви, че е казал на украинския президент Володимир Зеленски в телефонен разговор миналата събота, след като Украйна обяви изтеглянето на войските си от Авдеевка, че остава уверен, че финансирането от страна на САЩ в крайна сметка да бъде осигурено. Но когато журналистите го запитаха дали е сигурен, че може да бъде сключено споразумение, преди Украйна да загуби още територии, Байдън отговори: "Не съм".
НАМАЛЯВАЩИ ДОСТАВКИ
Асошиейтед прес интервюира над десетина украински командири, включително началници на артилерийски части, в най-интензивните бойни зони на войната в седмиците преди падането на Авдeeвка. Те казаха, че недостигът, който винаги е измъчвал украинските сили след пълномащабното нахлуване, се е изострил миналата есен.
Намаляването на запасите от боеприпаси за доставената от Запада далекобойна артилерия означават по-специално, че украинските сили са възпрепятствани да нанасят удари срещу важни по значимост цели дълбоко зад руските линии, където са струпани тежки въоръжения и персонал.
В продължение на седмици украинските сили по цялата фронтова линия се оплакват от критичен недостиг на боеприпаси, като някои артилерийски батареи се сражават само с 10 процента от необходимите им запаси. Пестейки отчаяно снаряди, военните лидери наредиха на частите да стрелят само по точно определени цели. Но командирите на бойното поле казват, че това едва ли е достатъчно, за да удържат своя по-добре снабден враг. Засилват се опасенията, че без военна помощ падането на Авдеевка може да се повтори и в други части на фронта.
ПОБЕДА ЗА МОСКВА
Изтеглянето на украинските войници от силно укрепения град донесе на Русия най-голямата ѝ победа след битката при Бахмут миналата година. Тя ще позволи на войските на Кремъл да придвижат офанзивата си още по-нататък на запад, по-навътре в украинска територия в по-слабо укрепени райони. Следващата руска цел може да бъде град Покровск - железопътен възел, намиращ се по-далеч на изток, твърдят военни блогъри.
Руски военни представители и военни блогъри заявиха, че превземането на Авдеевка е намалило заплахата за контролирания от Русия град Донецк.
ПЕСТЕНЕ НА СНАРЯДИ
"В момента дефицитът на боеприпаси е доста сериозен. Непрекъснато ни обещават, че ще дойдат още, но ние не виждаме да идват", каза Хоробри, командир на артилерийска батарея. По думите му тяхната батарея разполага само с 5-10 процента от необходимите боеприпаси.
Според него това лишава силите от способността им да атакуват ефективно и да си възвръщат територии. Още по-лошо е, че Украйна губи бойци, защото не може да осигури на своята пехота прикриващ я артилерийски огън.
Той, както и други офицери, интервюирани от Асошиейтед прес, говориха при условие, че от съображения за сигурност ще бъдат използвани само първите им имена.
"Нямаме с какво да се бием, нямаме с какво да прикриваме фронтовите си линии", каза Валери, който командва част обслужваща самоходна артилерийска установка, използваща 155-милиметрови снаряди по стандартите на НАТО. По думите му, за да отблъснат руска атака, им трябват по 100-120 снаряда за отряд на ден. Днес те разполагат с една десета от това, добави той.
РУСИЯ СМЕНЯ ТАКТИКАТА
Украинските войници, разположени в Авдеевка, казаха, че преди падането на града Русия е сменила тактиката си, за да се възползва от силния недостиг на боеприпаси.
Вместо да изпращат колони от бронирани превозни средства, силите на Москва са започнали да изпращат на талази по-малки пехотни групи, които да влязат в близка схватка с украинските сили. Това е означавало, че украинските сили е трябвало да изразходват "пет пъти" повече боеприпаси, за да ги държат на разстояние.
"Врагът също разбира и усеща възможностите ни и с това успява да постигне успех", каза Чаклун, войник от 110-а бригада.
КРЕХЪК СЕВЕР
Многобройни са опасенията за това как недостигът на боеприпаси ще се отрази на украинските сили в други сектори на фронтовата линия. Купянската линия в североизточната част на Украйна е нестабилна. От месеци Русия засилва атаките по това направление в опит да си възвърне важния логистичен център, който през есента на 2022 г. загуби.
Юрий, командир на 44-та бригада в Купянск, каза, че неговите въздушни разузнавателни части забелязват много далечни цели, включително руски минохвъргачки и гранатомети, но тъй като нямат достатъчно боеприпаси, не могат да ги ударят.
Вместо това той няма друг избор, освен да гледа как противникът му струпва резерви от разстояние.
Олександър, командир на батальон от 32-ра бригада в Купянск, заяви, че има достатъчно снаряди - засега. "Но това зависи от интензивността от руска страна. Ако те я засилят, няма да е достатъчно, за да удържим тази линия", каза той.
превод от английски език: Светослав Танчев, БТА