Отидете към основна версия

2 668 18

Боди камери за парамедиците? Ива Пехливанска пред ФАКТИ

  • ива-
  • пехливанска-
  • медици-
  • парамедици-
  • спешна помощ

В момента, след засилената емигрантска вълна, обмислят въвеждането на тази мярка и във Франция, Германия и Австрия, казва тя

Снимка: Личен архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Съюзът на парамедиците предлага екипите на Спешна помощ да бъдат снабдени с боди камери. Тази мярка е преди всичко защита за работещите там. Предложението идва след решението на МВР с боди камери и видеорегистратори да бъдат снабдени полицейските екипи. Какво е предизвикателството да си парамедик… Пред ФАКТИ говори Ива Пехливанска, председател на Съюза на парамедиците в България.

- Г-жо Пехливанска, защо настоявате парамедицитe да се оборудват с боди камери. Какво ще ни донесе това?
- В последните години драстично нараснаха случаите на вербално и физическо насилие над екипите на Спешна помощ. Имаме подобен случай и през последните дни над екип от ЦСМП-Петрич. В същото време делата за агресия и телесна повреда над медици се проточват и обикновено завършват с условни присъди от няколко месеца. Това е абсурдна ситуация, а проблемите са много комплексни и са в основата и на проблемите в съдебната ни система. Боди камерите са доказано средство за защита от агресия и превенция срещу подобно поведение. Именно по тази причина те бяха въведени и в МВР.

- МВР с камери, лекарите в Спешна помощ с камери, къде още ще сложим камери…
- Много от спешните отделения към лечебните заведения са оборудвани с камери. Навсякъде, където има висок риск както за работещите, така също и за останалите граждани. Неслучайно на обществени места със струпване на големи групи от хора се поставят камери.

- Къде в държавите в ЕС има такава практика…
- Във Великобритания е широко разпространено. Те първи въвеждат използването на боди камери и видеорегистратори в спешната помощ. А причината е рязко повишаване на смъртните случаи на медици, вследствие на побой от пациенти. След въвеждането на боди камерите инцидентите са намалели със 75%. В момента, след засилената емигрантска вълна, обмислят въвеждането на тази мярка и във Франция, Германия и Австрия.

- Какъв ефект се цели с това да има запис…
- Разговаряхме с работещи и управители на лечебни заведения, които са поставили камери в спешните отделения. Всички са на мнение, че наличието на камери действа превантивно, респектира пациентите и значително са намалели подобни инциденти.

- И колко човека ще са оборудвани с камери…
- Това е решение, което МЗ трябва да вземе. Достатъчно би било един от членовете на екипа да е оборудван с подобна камера.

- Каква стойност има такъв запис?
- Записите се използват при съдебните експертизи и са неоспоримо доказателство. В подобна ситуация е доста трудно установяването на действителната фактология по случая, защото обикновено упражнилите насилие пациенти или близки обвиняват медиците в насилие и дори си изваждат медицинско. От друга страна записите се използват и при проверка от ИАМН, както и вътрешен контрол на дейностите. Това значително ще подобри спазването на протоколите и алгоритмите за работа, както и спазването на правилата за добра медицинска практика.

- Има ли нужда от законодателни промени, за да се въведе това?
- Необходимо е да бъдат приети правила и условия за ползване и информиране на населението, които да се допълнят в стандарта.

- Колко са търсени парамедиците в България и колко в ЕС… Колко са добри нашите парамедици?
- В България все още е нова професия, която постепенно ще намери своето място в системата. В Европа парамедиците са едни от най-търсените специалисти в момента. Фактът, че голям брой от нашите парамедици емигрират и се реализират без проблем, е достатъчно красноречив. Жалкото е, че не можем у нас да задържим тези млади хора, които ще са безценна помощ за системата и пациентите.

- Какво е вашето впечатление. Колко от обикновенните хора знаят адекватно как се оказва първа помощ...
- За съжаление, населението не е подготвено за оказване на първа помощ дори на базово ниво. Но това е пропуск на образователната ни система. Една от нашите цели, като съсловна организация, е именно провеждането на обучителни кампании сред ученици след 16 г. възраст по оказване първа помощ. Но на първо място най-ефективно би било това обучение да бъде включено в общо образователните програми в училищата на национално ниво.

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 3 гласа.

Свързани новини