Помните ли, че бившият главен прокурор Сотир Цацаров твърдеше, че знае всичко за всеки в държавата? Оказва се, че неговата памет е избирателна. Когато от собствения му гардероб изскочи скелетът на Мартин Божанов-Нотариуса, Цацаров изпадна в амнезия. Оказа се, че той не го е познавал, не го е виждал и както сам заяви, никога не е имал "съучастие, съпричастност, подпомагане". Също така се оказва, че бившият главен прокурор не знае за топлата връзка между прокуратурата и медиите на Пеевски, макар че първите интервюта на Сотир Цацаров (във всичките му качества) се явяват именно там. В изданията, които най-често разпространяват очернящи материали; именно в тези, откъдето започнаха най-безобразните нападки срещу съдия Владислава Цариградска.
"От 2018 нищо не се е променило"
Тези и още откровения Сотир Цацаров сподели преди три дни пред Висшия прокурорски съвет. Точно в деня, в който MEDEL (Европейски магистрати за демокрация и свободи), Европейската съдийска асоциация (EAJ), Фондация "Съдии за съдии" и Асоциацията на европейските административни съдии (AEAJ) изпратиха писмо до комисаря по правата на човека на Съвета на Европа Дуня Миятович и до комисаря по правосъдието на ЕС Дидие Рейндерс, в което обръщат внимание на състоянието на съдебната система в България и тревожните събития около съдия Владислава Цариградска.
Това не е първият случай, в който MEDEL се занимава с България, изпълнявайки своята мисия да подкрепя независимостта на съдебната система, демократичните ценности и върховенството на закона в държавите-членки на ЕС.
В края на 2018 година MEDEL изрази сериозна загриженост относно независимостта на българската съдебна система, относно натиска, на който бе подложен председателят на българския Върховен касационен съд Лозан Панов и липсата на реформа в българската прокуратура.
Поводът бяха събитията от пролетта на 2017, когато мъже с маски необезпокоявано изчакаха Лозан Панов пред ВСС и поставиха на пътя му кървави агнешки главички. Сюжет който бившият главен прокурор навярно не е забравил. Сюжет, който никой не се зае да разследва. Пак тогава именно Лозан Панов заяви, че Делян Пеевски, посредством своите медии, е еквивалент на Йозеф Гьобелс. Той беше и първият висш магистрат, който открито заговори, че в България мафията си има държава.
Балканската интерпретация на Коза ностра не остава незабелязана. Организацията на европейските магистрати призова Света на Европа и ЕС да настояват за предприемане на конкретни стъпки за защита на независимия съд в България.
"...Само че от 2018 до сега, положението не се е променило. Нашата асоциация неведнъж е изразявала своето отношение срещу атаките, които идват от медии, от политици, от публични фигури и други официални лица, включително от представители на юридическото съсловие, срещу съдиите в България." Думите са на Мариаросария Джулиелми - президентка на MEDEL, с която говорим за смразяващия ефект, за климата на недоверие, който пречи на съдиите в България да си изпълняват задълженията. "Това което наблюдаваме, особено в случая със съдия Владислава Цариградска, е крайно тревожно."
Мариаросария Джулиелми е италиански прокурор. Тя ръководи сдружение от 26 асоциации на съдии и прокурори, обединени от идеята за гарантиране независимостта на съдиите, почтеността на прокурорите и за съхраняване устоите на демокрацията.
В мъртвата хватка на правосъдната система
Конкретният повод за поредната позиция на европейските магистрати, изпратена преди три дни до Съвета на Европа и ЕС, са заплахите и натиска, на които е подложена съдия Владислава Цариградска, както и колегата ѝ Цвятко Лазаров. От 2019 година съдия Цариградска многократно е съобщавала за случващото се. В продължение на 4 години нейните сигнали са оставяни без последствие. И до днес все още срещу никого няма повдигнати обвинения. "След последните си публични изявления за отправените заплахи, съдия Цариградска отново стана обект на медийни атаки и заплашителни съобщения…", пише в текста на писмото.
В позицията на четирите съсловни организации, изпратена до комисаря по правата на човека на Съвета на Европа Дуня Миятович и до комисаря по правосъдието на ЕС Дидие Рейндерс, се обръща внимание върху опитите на престъпни организации да оказват натиск върху съдии, включително от средите на самата съдебна власт, върху липсата на ефективна отчетност на главния прокурор, върху прекомерната намеса на прокурорите и по-специално на главния прокурор в управлението на съдиите.
Всичко това е поредната илюстрация на патовата политическа ситуация, в която се намира в момента България, и която е породена именно от мъртвата хватка на правосъдната система.
Автор: Еми Барух