Last news in Fakti

6 Март, 2024 21:01 1 515 24

ПП-ДБ и ГЕРБ: има ли шанс за здрава коалиция

  • герб-
  • пп-дб-
  • коалиция-
  • бойко борисов-
  • мария габриел-
  • николай денков-
  • дпс-
  • правителство-
  • кабинет-
  • сглобка-
  • корупция

Най-вероятно е преговорите с ГЕРБ да доведат до компромисен вариант

ПП-ДБ и ГЕРБ: има ли шанс за здрава коалиция - 1
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Коментар на Веселин Стойнев:

Офертата на ГЕРБ за споразумение с ПП-ДБ е за здрава коалиция, залагаща на пълно споделяне на отговорността за управлението. Разминавания по приоритетите на управлението поне на декларативно ниво няма. Въпросът е може ли при предложеното пълно сцепление и взаимен контрол управлението да заработи в нормален режим.

Сглобка между правителство и парламент

ГЕРБ предлага, ако министърът е на едната страна, няколко от заместниците му, плюс шефът на ресорната парламентарна комисия да са на другата, и обратно. Нещо повече, ако министърът предложи проект за правителствено решение или законопроект, а шефът на парламентарната комисия не е съгласен, то изобщо да не се внася. Накрая споровете отиват за окончателното решение в „политбюрото“ на лидерите на управляващото мнозинство. Това правило няма как да заработи преди да се изгради доверие. Но от друга страна би наложило коалиционна култура, която да предотврати досегашния режим на безкрайни взаимни надлъгвания в „не-коалицията“.

Разминавания за регулаторите

ПП-ДБ поставиха акцент в техните предхождащи предложения върху кадровите назначения в регулаторните и контролни органи и в новите висши прокурорски и съдебен съвет. ГЕРБ възприема ключовото за ПП-ДБ право на вето на всяка от страните при назначенията в тези около 90 длъжности, които следва да бъдат избрани след ротацията. С разликата, че поставя в самото начало на процеса този принцип на принудителен консенсус чрез правото на вето на другата страна, а не след обсъжданията в парламентарните комисии: по трима представители от ПП-ДБ и от ГЕРБ предварително ще решават дали някой изобщо да бъде допуснат до номинация.

ГЕРБ освен това предлага изискванията за кандидатите да са записани в съответните закони за съответния орган, а не с обща процедура през правилника за дейността на парламента, който има статут на закон, както предлагат ПП-ДБ. Това правно-технически е по-коректно, но и отнема повече време и договорки, но ветото в началото на процеса по подбор изключва по същество участието на гражданския сектор в номинациите и изслушванията, на което държат ПП-ДБ.

Освен това ГЕРБ предлага водещ при кадровите назначения във всички регулаторни органи да е екипният принцип – председателят на органа сам да предлага заместниците си, както е в законите за Българската народна банка и Комисията по финансов надзор. Този принцип обаче не е по-добър от колегиалния, защото не изключва директната подялба – при избора на управата на БНБ миналата година управителят бе от ГЕРБ, а подуправителите – от ПП и ДПС. Ако пък не се постигне такова съгласие, той отвежда към цялостна подялба на регулатори, по почина – този за вас, другия за нас.

Плаващи мнозинства със и без ДПС

Сериозно е и разминаването между двете коалиции по отношение на органите, за които се изисква квалифицирано мнозинство. Това са 25 позиции, които ГЕРБ изрично отбелязва в своя проект за споразумение – новите висши прокурорски и съдебен съвет, Инспектората към Висшия съдебен съвет и Комисията за противодействие на корупцията. ГЕРБ отчита, че заедно с ПП-ДБ имат 132 парламентарни гласа при нужни 160, затова предлага за нужните плаващи мнозинства да се търси подкрепа единствено от останалите евроатлантически формации в парламента, което означава от ДПС, без тя да бъде поименно посочена. В същото време Меморандумът на ПП-ДБ бе прицелен към изваждане тъкмо на ДПС от кадруването в регулаторите. А това означава, че е възможно да се търси подкрепа от БСП и ИТН, например, за определени случаи.

Така или иначе обаче принципът на ПП-ДБ за забрана на плаващите мнозинства, при който ако някоя от страните избере да предложи кандидат на друга парламентарно представена партия, това да се счита за нейна собствена квота, за да няма промяна на съотношението между страните, просто не излиза аритметически: нито ГЕРБ, нито ПП-ДБ могат да достигнат половината на нужните 160 гласа, т.е. 80, ако и другата страна не ги увеличи до 80, т.е. не си осигури гласове от друга парламентарна група.

Най-вероятно е преговорите между ГЕРБ и ПП-ДБ да доведат до компромисен вариант по ключовия спор за кадровите назначения и вземането на управленски решения. Правилата могат да улеснят работата, но могат и да я блокират, ако липсва изцяло или те сами не акушират минимум коалиционна култура и базисно доверие на ниво коректност.

Антикорупция за бъдещето, загърбвайки миналото?

По-големият проблем е как двете страни, особено ПП-ДБ ще обясни поредния компромис. Защото чувството за справедливост на немалка част от техните избиратели е насочена към миналото, а не към бъдещето. Възможно е ПП-ДБ да бъдат изправени пред задачата да могат да обясняват на поддръжниците си, че може да се постига реален напредък за ограничаване на корупцията, без непременно да се търси възмездие за миналото – колкото и съмнително да е прекъсването на схемите занапред без разплитането им назад. Но само така реформаторската коалиция може да получи политическата подкрепа и гласовете на своите бивши противници.

Ако пък старите корупционери не бъдат „изпрани“, част от техните антикорупционни съюзници просто могат да бъдат „накиснати“ – и не само с компромати, та нали не всички борци срещу корупцията са непременно некорумпируеми. И тогава старото статукво просто може да се върне лесно и открито със стари и нови съратници, без дори вече да го е грижа за изпиране.


Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 истина е

    17 2 Отговор
    Има шанс да се оправим когато банският крадец и лъжец влезе в затвора за 100 год, иначе шанса е 0 %

    Коментиран от #6

  • 2 ЗА ПОРЕДНО

    12 4 Отговор
    БУЦИ Е ГОТОВ ДА ИМ ГО ПОДА ДЕ, ППДЕБЕ СА ГОТОВИ ДА ГО ПОЕ МАТ
  • 3 ВИДЯ СЕ

    14 1 Отговор
    Крадци ,лъжци ,мушингери-Това е елита който ни управлява , и за това ще сме последните цървули в ЕС .
  • 4 Бай Дън

    9 2 Отговор
    По закон гласувана оставка на правителство от НС се отива на избори, освен ако представите споразуменията за ротация от вашето не коалиционно правителство. И то подписани преди представянето на първото!
  • 5 обективен

    13 1 Отговор
    Ако това правителство беше в САЩ , щеше да заседава само от затвора !!
  • 6 ПО ВЪПРОСА

    9 1 Отговор

    До коментар #1 от "истина е":

    ......ПОЖЕЛАВАМЕ СИ ГО И ТЕЗИ КОИТО ГО ОБЕЩАВАТ МУ СЕ ОГ ЗВАТ И,,,,,,,,,,,,,,,,, ПАК ОТ НАЧАЛО
  • 7 Да, бе

    10 1 Отговор
    Докато ограбването на държавата ги обединява, коалиция ОПГ е бетон... Шансът ни е да се сбият за плячката или да ги декриминализираме необратимо.
  • 8 Васил

    10 1 Отговор
    Твърде е вероятно Герб с техния мандат да съставят правителство с БСП и ДПС и да изритат шарлатаните, вече се носят такива слухове имат и необходимата бройка за целта.
  • 9 Факти

    12 0 Отговор
    Бла, бла! Оставка и нови избори! И да си размърдат задните части и да изкатат хората да гласуеат с решения на проблемите им, хич не ме интересуват техните меморандуми и споразумения! Смешни са!
  • 10 тома

    8 0 Отговор
    Разбира се че има като знаят какви милиарди има за крадене.Питайте агент иван как изкараха пълен мандат с чекмеджан
  • 11 Айде

    11 0 Отговор
    Значи, партийните вождове от парламента директно управляват всички държавни власти и институции! Пълно пренебрегване на Конституцията! Това е псевдо демокрация!
  • 12 Има шанс

    8 2 Отговор
    Посолството на Козяк го потвърди.
  • 13 БОЙКО БОРИСОВ НЕ Е

    8 3 Отговор
    ВИНОВЕН...ТОЙ НЕ МОЖЕ ДА РАЗБЕРЕ КОЛКО Е ПРОСТ...НО ХОРАТА КОИТО ГЛАСУВАТ ЗА НЕГО СА ПРОСТИ...
  • 14 Бончо

    2 0 Отговор
    Как мина интервюто задунайското площолство е лайят много тролчетата без да знаят защо крайно време е да ми престанете иначе само ще върти те по осолства в търсене на господаря спонсор.връщамесе там кадето спряхме еволюцията няма друк път за израстване 🤓 нали серго и без целувки на чужда свадба
  • 15 "(Не) бойте се деца за утрешния ден"

    3 2 Отговор
    Ротация ще има. Сглобката ще си изкара мандата докрай, ротирайки се. Това с преговорите и предсрочните избори е цирк - като няма хляб, барем зрелища. Баце пак е на власт. Последна дума има посолството - вече на Великобритания. Закриваме държавата ударно и по всички направления - още някоя друга година и процесите ще са необратими.
  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 Фалшив демократ

    6 0 Отговор
    Това правителство ни разби всички демократични илюзии.Не може народ, който предпочита да живее в един мирен свят, да си избере управленци, които подкрепят войната.Мисля,че това се отнася и за другите европейски народи.Изборите са нагласени.

    Коментиран от #18

  • 18 Според мен

    3 0 Отговор

    До коментар #17 от "Фалшив демократ":

    5-10% от гласовете са фалшифицирани. Останалите са реални дадени на ППДБГЕРБДПС. Съзнателно и с желание. ,,Д...ли, Сър."

    Коментиран от #20

  • 19 Ще се разберат

    3 0 Отговор
    ограбването на България ще продължи. А след 20 г. няма да има българи на територията. Нямат желание да променят статуквото. Започва се от банките, които да са български. Прекратяване на финансови зависимости, активи и депозити в български банки, прекратяване на Концесии и подкупи под формата на ЕС фондове и субсидии. Връщане на българското злато в България. Преминаване на икономиката към самодостатъчност. Излизане от ЕС и НАТО, членство в БРИКС. А новите избори нищо няма да решат, докато не се промени системата. Важно е кой брои бюлетините. От 2009 г. бате Бойко брои бюлетините. На държавно ниво трябва да се подготви кардинална промяна с икономисти, независими юристи, полици, армия, хора способни на саможертва, такива в България няма.
  • 20 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 21 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 22 Ха ха ха

    0 0 Отговор
    ПП са либерали с ДПС то
  • 23 Дилемата

    1 0 Отговор
    Дилемата на Боко е кога да ги удави тия шеметчета от ППДБ? Преди евроизборите, след евроизборите или да изчака бай Дончо?
  • 24 СЛАВУЦА ДЕГЕНЕРАТА

    0 0 Отговор
    това нещо ан снимката е ниаква подигравка с вселената като циало