Инфлацията в еврозоната спада значително по-бързо от очакванията на експертите. Но цените на различните стоки и услуги се развиват много различно, отбелязва АРД.
По данни на Европейската статистическа служба Евростат през март е отбелязан ръст в инфлацията от 2,4 процента в сравнение със същия период на миналата година. Респективно увеличението е с 0,2 на сто по-малко, отколкото е било през февруари.
Хранителните продукти поскъпват по-бавно
Прогнозите на експертите бяха за еднакво голямо поскъпване през февруари и през март - от 2,6 процента. А благодарение на спада от 0,2 става по-реалистична целта на ЕЦБ за постигане на инфлационен показател от две на сто, който е смятан за оптимален за икономиката в зоната на общата валута.
През март енергийните цени са спаднали с 1,8 процента в сравнение със същия месец година по-рано (след регистрираното през февруари намаление с 3,7 на сто). Цените на храните, алкохола и тютюневите изделия обаче са се увеличили с 2,7 процента (след увеличение с 3,9 на сто през февруари в сравнение с предходната година). Промишлените изделия са поскъпнали със само 1,1 процента.
Цените на услугите са се повишили с четири на сто, както е било и през февруари. Основната инфлация, от която са изключени колебаещите се цени на горивата, храните, алкохола и тютюневите изделия, е продължила да намалява през март - до 2,9 процента след 3,1 на сто през февруари. Отчетената в Германия инфлация е 2,2 процента. "Това е по-голям спад от очаквания. В момента е достигната ценова стабилност, която засега ще се задържи", казва пред АРД икономистът Александър Крюгер.
Какво прави Европейската централна банка?
Въпреки всички цитирани данни за инфлационния спад, експертите не са убедени, че през юни Европейската централна банка ще намали водещите лихви. "ЕЦБ няма как да се успокои, дори инфлацията да надхвърля само с малко целта от два процента", казва пред германската обществена медия банкерът Йорг Кремер. Неговият основен аргумент е в това, че ръстът в цените на услугите вече за пети пореден месец е четири процента.
Повечето експерти очакват, че на следващата си среща, посветена на равнищата на лихвите, която е на 11-и април във Франкфурт, ЕЦБ няма да внася никакви промени.
Якоб Майер (ARD) | Биляна Михайлова (редактор)