Отидете към основна версия

3 179 78

Десантът в Нормандия и съдбоносните грешки на Хитлер

  • адолф хитлер-
  • хитлер-
  • нормандия-
  • ди дей-
  • десант-
  • ссср-
  • русия-
  • франция-
  • втора световна война-
  • история

Това е най-големият десант, извършван някога - на 6 юни 1944 съюзническите войски във Втората световна война дебаркират в Нормандия

Снимка: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Операция "Овърлорд" - десантът на съюзническите войски в окупираната от нацистите Франция - е била планирана от месеци и тренирана в Англия. Лошото време забавя малко операцията, но моментът настъпва на 6 юни 1944 година.

На така наречения D-Day, както по-късно влиза в историята, хиляди кораби, подкрепени от въздуха, потеглят от английския бряг и стоварват на бреговете в Нормандия около 150 000 войници от САЩ, Великобритания, Канада и други съюзнически държави. Тяхната цел е да освободят Франция и след това да настъпят към Германия, за да сложат край на нацисткото управление в Европа.

Германците са очаквали нападение на грешното място

Германският Вермахт е бил подготвен за десанта. Крайбрежието на окупирана Франция е било силно укрепено с бункери и артилерийски установки - т.нар. атлантическа стена. Основните германски военни части обаче са чакали на грешното място - край Кале, където Ламаншът е най-тесен. Вермахтът се хваща на уловката, пусната от съюзническите войски.

Битката е с тежки загуби и за двете страни. От позициите си германците обстрелват дебаркиращите войници, а тежките боеве продължават и навътре в сушата - около селата и градовете. Единственият коз на германците, които са били превъзхождани от съюзниците по численост и въоръжение, са танковете. Хитлер обаче лично е държал да се разпорежда, а точно на този ден той очевидно е закъснял да одобри изпращането им към района на десанта.

Защо закъсняват германските танкове

Военният историк Петер Либ посочва една много банална причина за закъснялата реакция на германците: просто Хитлер е имал навика да стои буден до късно и да спи на другия ден до обяд. Такъв е бил и случаят на 6 юни 1944 година: „Сутринта, когато танковете е трябвало да бъдат бързо разположени, Хитлер все още е спял, а никой не се е осмелявал да го събуди. Върховното командване на Вермахта пък не е имало смелостта самó да вземе решението за изпращането на танковете – в нарушение на заповедта на Хитлер.

Не по-малко фатална се оказва и друга заповед на Хитлер – за нищо на света да не се отстъпва. Разпореждането е гласяло: „Задръж позицията или умри“. От което обаче не е имало никаква полза в конкретната ситуация. „Съюзниците спечелиха, защото имаха превъзходство в морето и във въздуха, защото включиха елемента на изненадата и бяха се подготвили добре за този ден – месеци преди това бяха тренирали десанта“, посочва историкът Либ.

Съюзниците освобождават Париж на 25 август 1944, а скоро след това германската окупация на Франция приключва. Но и двете страни дават много жертви: убити са десетки хиляди германски и съюзнически войници, както и хиляди французи - цивилни граждани. След десанта Втората световна война продължава още около девет месеца, през които загиват още милиони хора.

Възпоменание с някогашния враг

Всяка година на 6 юни някогашните западни съюзници отбелязват събитието – в Нормандия редовно се събират ветерани, както и държавните и правителствени ръководители на страните победителки от войната. Дълго време на тържествата нямаше място за официални представители на Германия, постепенно обаче се наложи виждането, че десантът в Нормандия маркира началото на края на Третия райх, което което дава възможност за създаването на една нова демократична Германия, посочва Петер Либ.

Така през 2004 година Герхард Шрьодер стана първият германски канцлер, поканен да участва в церемонията в Нормандия. Оттогава официални представители на някогашния военен враг – Германия – редовно присъстват на тържествата. На 80-годишнината страната е представена от канцлера Олаф Шолц.

Вече без Русия

В продължение на седмици един от най-чувствителните въпроси този път беше дали да присъства и представител на Русия. Ако досега това винаги е било нещо естествено, тъй като Съветският съюз е не само сред страните победителки, но и е дал най-много жертви във войната, след руската инвазия в Украйна през пролетта на 2022 година нещата се промениха коренно. Въпреки това френските домакини първоначално смятаха да поканят за 80-годишнината поне руския посланик в Париж, но заради острата съпротива от Вашингтон, Лондон, а също и на Берлин, домакините промениха решението си и в крайна сметка тържествата този път са без нито един руски представител. Вместо това в Нормандия сега е поканен украинският президент Володимир Зеленски.

Автор: Кристоф Хаселбах

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 33 гласа.

Свързани новини