Много от чужденците, пристигащи в Германия, обичайно смятат, че е най-добре да се живее и работи в големите градове и на първо място в Берлин. Но те очевидно не отчитат един доста важен факт - във федералната държава Германия комфортни условия за живот и възможности за кариерно развитие осигуряват съвсем не само мегаполисите. Това се потвърждава и от последната класация на качеството на живота в германските градове, направена от швейцарския аналитичен център Prognos.
Рейтингът е съставен на базата на 28 индикатора, които включват социалните условия (например нивата на наемите и наличието на места в детските градини), пазара на труда, екологията, цифровизацията и мобилността (за която се имат предвид и интензивността на обществения транспорт, и броят на катастрофите със смъртен изход). Класацията дава оценка не само на сегашното състояние на нещата, но и на динамиката на развитие на населените места през последните години.
Най-добрите и най-лошите градове в Германия
След обобщение на индикаторите, учените стигат до следните изводи: много градове с население до 200 000 души осигуряват високо качество на живота и затова са във върха на класацията, същевременно от четирите милионни града в Германия добре са се представили само два. Първите пет отличника са Улм, Мюнхен, Инголщат, Ерланген и Регенсбург - градове, които са основно в Бавария.
Берлин е заел седмото място, а другите два милионни града в Германия - Хамбург и Кьолн - са на 19-о и 46-а място. На последното 71-а място е Оберхаузен и изобщо в дъното на класацията са все градове от провинция Северен Рейн-Вестфалия.
По динамика на развитието Източна Германия се представя по-добре - седем от първите десет града в този списък са на територията на бившата ГДР - заради по-ниските наеми, големия брой места в детските градини и прираста на населението.
Шампионите Кемниц и Улм
Истинска изненада за авторите на проучването и за неговите поръчители от "Ханделсблат" се оказва попадането на Кемниц (бившият Карлмарксщат) сред лидерите по динамично развитие и десетте най-комфортни града в Германия. Икономическото издание помества и репортаж оттам под заглавието "Този град учудва цялата останала Германия".
Градът с население от 250 000 души никога не е бил смятан за особено привлекателен, но сега там бързо растат заплатите, наемите остават ниски, има множество високотехнологични фирми, няма проблеми с получаването на място в детската градина, а големият технически университет привлича студенти.
Що се отнася до победителя в рейтинга Улм, този средновековен град на Дунава има 130 000 жители, известен е с катедралата си, която е най-високата в света, както и с това, че е родно място на Алберт Айнщайн.
"Ханделсблат" обяснява неговото първо място така: "Благодарение на някои умни решения през последните години той се превърна от западащ промишлен град в център на високите технологии и медицината". Почти никъде другаде в Германия няма толкова много лекари на глава от населението, изтъква вестникът. Населението расте, включително заради университета и възникващите около него стартапи, като при това цените на жилищата все още са по джоба на хората благодарение на някои действия на местните власти.
Автор: Андрей Гурков