Отидете към основна версия

1 638 35

САЩ смятат, че Русия използва нищо неподозиращи американци, за да разпространява дезинформацията си за президентските избори

  • сащ-
  • русия-
  • доналд тръмп-
  • кремъл-
  • владимир путин

Предупреждението идва след няколко бурни седмици в политиката в САЩ, които накараха Русия, Иран и Китай да преразгледат своите пропагандни схеми

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Кремъл се насочва към нищо неподозиращи американци и към фирми за връзки с обществеността в Русия, за да разпространява дезинформация за президентските избори в САЩ, заявиха в понеделник високопоставени служители в разузнаването, описвайки подробно най-новите усилия на противниците на Америка да формират общественото мнение преди изборите през 2024 г.

Предупреждението идва след няколко бурни седмици в политиката в САЩ, които накараха Русия, Иран и Китай да преразгледат своите пропагандни схеми. Това, което не се е променило, казаха представители на разузнаването, е решимостта на трите държави да заредят интернет с неверни и подстрекателски твърдения за американската демокрация, за да подкопаят доверието в изборите.

"Американската общественост трябва да знае, че публикациите, които чете онлайн, особено в социалните медии, може да са чуждестранна пропаганда, дори и да изглежда, че техни автори са американци или са създадени в САЩ", заявява в неофициален разговор с представители на медиите служител в канцеларията на ръководителя на националното разузнаване.

Русия си остава най-сериозната заплаха, когато става въпрос до дезинформация за изборите, заявяват властите, като в същото време има признаци, че Иран разширява кампанията си, а Китай действа предпазливо, що се отнася до 2024 година.

Организации, свързани с Кремъл, все по-усилено наемат фирми за пиар и маркетинг на руска територия, които да действат и за осъществяването на кампании, и за прикриване на следите, които водят към тях, казаха представителите на брифинг пред журналисти. Две подобни фирми станаха обект на нови санкции на САЩ, обявени през март. Властите казват, че тези две руски компании са създали фалшиви сайтове и профили в социални платформи за нуждите на дезинформацията, разпространявана от Кремъл.

Дезинформацията може да бъде концентрирана върху кандидатите или гласуването, или върху въпроси, които вече са предмет на обсъждане в САЩ, като имиграцията, престъпността, войната в ивицата Газа. Крайната цел обаче е да бъдат впрегнати американците да разпространяват руската дезинформация, без да поставят под съмнение нейния източник. Хората са много по-склонни да се доверят и да публикуват повторно информация, която според тях идва от местен източник, казаха служители.

Фалшивите сайтове, създадени така, че да имитират новинарски онлайн медии в САЩ, и създадени от изкуствен интелект профили в социалните медии са само два от методите. В някои случаи американците и американските технологични компании и медии охотно разширяват и препубликуват посланията на Кремъл. „Тези, които прокарват чуждестранното влияние, се прикриват все по-добре, като карат американците да им вършат работата“, каза служителят, който говори заедно с представители на ФБР и Министерството на вътрешната сигурност.

Сенатор Марк Уорнър, председател на комисията по разузнаване към Сената, изрази миналия месец безпокойство, че САЩ може да са по-уязвими по отношение на чуждестранната дезинформация тази година, отколкото беше преди изборите през 2020 г. В понеделник той заяви, че предупреждението от служители на разузнаването показва, че изборите в САЩ са "в полезрението на злонамерени хора по цял свят".

"Това също – което е обезпокоително – подчертава степента, до която чужди държави, и по-специално Русия, разчитат както на неволно, така и на съзнателно действащи американци да популяризират чуждия наратив в Съединените щати“, заяви демократът от Вирджиния Уорнър.

Длъжностни лица, следящи чуждестранната дезинформация, казват, че като мярка за сигурност са отправили два пъти повече предупреждения към политически кандидати, правителствени лидери, избирателни комисии и други институции, взимани на прицел от чуждестранни организации досега, за предизборния цикъл през 2024 г., в сравнение с този през 2022 г. Служителите не разкриват какви предупреждения са дадени или кой ги е получил, но заявяват, че те съответстват на засиления интерес към президентската надпревара от страна на противниците на Америка и са отражение на подобрената работа на правителството в засичането на подобни заплахи и издаването на предупреждения за тях.

Предупрежденията се дават, за да могат набелязаните мишени на дезинформацията да предприемат действия за защитата си и, ако е необходимо, да опровергаят невярната информация, като изложат истината.

Русия и други страни гледат бързо да се възползват и от някои от последните събития в президентската надпревара, включително опита за убийство на бившия президент Доналд Тръмп, както и решението на президента Джо Байдън да се оттегли от надпреварата в полза на вицепрезидентката Камала Харис. След атаката срещу Тръмп например, руските източници на дезинформация бързо нагнетиха тезата, че посланията на опонентите от Демократическата партия са довели до стрелбата, и дори неоснователни теории на конспирацията, според които Байдън или украинското правителство са организирали опита за убийство.

„Тези проруски гласове се опитаха да свържат опита за убийство с продължаващата война на Русия срещу Украйна“, заключава Лабораторията по дигитална криминалистика на Атлантическия съвет, която проследява руската дезинформация. Служители на разузнаването вече са установявали, че руската пропаганда изглежда има за цел да подкрепи Тръмп, а в понеделник заявиха, че понастоящем тази оценка не е променена. Подривната дейност срещу помощта за Украйна остава основна цел на руската дезинформация, а Тръмп навремето е хвалил руския президент Владимир Путин и се смята за по-слабо подкрепящ НАТО.

Китай, който организира широкомащабна кампания за дезинформация преди последните избори в Тайван, демонстрира много по-голяма предпазливост, когато става дума за САЩ. Пекин може да насочи дезинформацията си към изборите за състава на Конгреса на САЩ или към други второстепенни избори, в които даден кандидат е изразил категорична позиция за Китай. Не се очаква обаче Китай да се опита да повлияе на президентската надпревара, казаха официални лица в понеделник. Се Фън, китайският посланик в САЩ, каза същия ден, че правителството му няма намерение да се намесва в политиката на САЩ.

Иран обаче зае по-агресивна позиция. Ръководителката на националното разузнаване на САЩ Аврил Хейнс заяви по-рано този месец, че иранското правителство тайно е подкрепяло американските протести срещу войната на Израел с "Хамас" в ивицата Газа. Организации, свързани с Иран, се представят за онлайн активисти, насърчават протести и предоставят финансова помощ на групи от демонстранти, заяви Хейнс.

Иран се противопоставя на кандидати, които вероятно ще увеличат напрежението с Техеран, казаха официални лица. Това описание важи за Тръмп, чието правителство прекрати ядрената сделка с Иран, наложи отново санкции и нареди убийството на висш ирански генерал.

Превод от английски език Иво Тасев, БТА

Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 40 гласа.

Свързани новини