Иран никога не е бил част от решението на кризата в Близкия изток, а е причината за самата криза. Докато Иран не се промени фундаментално, не може да има никакъв мир в региона. Това казва в интервю за френския всекидневник Le Figaro Джошуа Зарка, посланик на държавата Израел в Париж и експерт по иранското досие.
LE FIGARO: Какви са последиците от смъртта на Насрала за Израел
ДЖОШУА ЗАРКА: Тя напълно размести картите. Дотогава имаше сдържане между Израел и Хизбула. Страхувахме се от война срещу Хизбула и се опитахме да намерим дипломатически решения. Днес сме унищожили между 60% и 80% от нейния военен капацитет. Тя вече не е крайното "прокси" на Иран. Насрала представляваше борбата срещу Израел. За всички, които искат страната ни да бъде унищожена, той беше герой. Загубвайки го, Иран загуби основната си възпираща сила срещу Израел. Трябва да разберем, че Иран е основният ни проблем. Всички заплахи срещу Израел са свързани с него: терористични, конвенционални, ядрени. Системата на "прокси" на Иран в региона му позволи да води война срещу нас отдалеч, без да се ангажира директно. Днес се разпадна на парчета. Нито Хамас, нито хусите, нито Хизбула вече ще могат да ни разубедят.
LE FIGARO: Искате ли да унищожите Хизбулла, както искахте да унищожите Хамас?
Дж. ЗАРКА: Хизбула ще загуби способността си да ни наранява на военно ниво. Но няма да изчезне, защото е идеология. Докато Иран не се промени фундаментално, няма да има мир в Близкия изток. Защото целта му е да прекрои региона чрез сила и тероризъм. След войната иранците възобновиха финансирането и превъоръжаването на Хизбула.
LE FIGARO: Има ли място за положителен сценарий в Ливан? Такъв, който би позволил на страната да се отърве от иранското влияние и да поеме контрола върху съдбата си?
Дж. ЗАРКА: Да, изпълнимо е. Но международната общност наистина ще трябва да се справи с това, да спре да прави нещата наполовина и да изясни, че Иран е враг на Ливан и стабилността. Досега не съм чул международни лидери да признаят, че Иран е в основата на проблема.
LE FIGARO: Бенямин Нетаняху има ли стратегия, визия за региона или единствената му грижа е да остане на власт?
Дж. ЗАРКА: Той има стратегия, тя е много проста и никога не се е променяла. Става въпрос за изграждане на условия, които ще доведат до устойчив мир между нас и нашите съседи. Но след 7 октомври, за да постигнем тази цел, ние трябваше да преминем през период на война, защото "прокситата" на Иран смятат, че Израел трябва да изчезне. Ние нямаме намерение да изчезваме. Следователно нашата цел е да ги отслабим достатъчно, така че да не са в състояние да застрашат мира.
LE FIGARO: За какъв период от време смятате, че можете да ги отслабите, преди да се възстановят?
Дж. ЗАРКА: Отново, това зависи от международната общност. Тя отдавна смята, че Иран е част от решението. Откакто Иран помогна на Русия във войната ѝ срещу Украйна, това вече не е така. Но ще трябва да работим заедно, за да попречим на Иран да възстанови своите "проксита".
LE FIGARO: Ще започне ли Израел сухопътна офанзива в Южен Ливан?
Дж. ЗАРКА: Възможно е. Ако Хизбула най-накрая изпълни Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН, която ѝ нарежда да изтегли силите си отвъд река Литани, за нас ще бъде трудно да продължим. В противен случай...
LE FIGARO: Какво мислите за призивите за прекратяване на огъня, отправени, по-специално от Съединените щати и Франция, в ООН?
Дж. ЗАРКА: Никоя държава не може да си позволи да бъде атакувана, без да отговори. Откакто се изтеглихме през 2005 г., повече от 200 000 ракети са били изстреляни по нас от Газа. От 8 октомври най-малко 9000 изстрела са били изстреляни от Южен Ливан срещу нас. Представете си реакцията на Франция, ако срещу нея бъдат изстреляни ракети от Люксембург... Ние само се защитаваме, за да избегнем бъдеща война. Войната е страшна, но ни е натрапена. Палестинският народ е този, който страда най-много, но той е експлоатиран от Хамас, Хизбула, Иран и някои политически актьори в западните страни. Има много прост начин да се постигне прекратяване на огъня с Хамас: освобождаването на заложниците.
LE FIGARO: Как си представяте бъдещето на Газа?
Дж. ЗАРКА: От палестинците зависи да решат. Поставили сме две условия: мир с Хамас не може да бъде сключен. Може ли тогава да се сключи такъв с Палестинската автономия? Само ако се реформира. Но още не сме стигнали до този етап.
LE FIGARO: Иска ли израелското правителство да анексира Западния бряг?
Дж. ЗАРКА: Някои властимащи, да. Но това не е позицията на правителството.
LE FIGARO: Вярвате ли още в ООН?
Дж. ЗАРКА: Дълго време това беше организация, която гарантираше известно спокойствие. Но днес тя дори вече няма тази роля. Това несъмнено се дължи отчасти на начина, по който се управлява. Тя не може да направи избор между добро и зло. Езикът на ООН не може да обозначи терористични организации. Това е нелепо. Отне ѝ месеци, за да заговори за сексуалното насилие, извършено от Хамас срещу израелски жени след 7 октомври. Накратко, това е играч, който не помага за поддържането на международна стабилност.
LE FIGARO: На 7 октомври израелските служби за сигурност се провалиха. Днес те извършват зрелищни операции в Иран и Южен Ливан. Как успяха да постигнат този резултат само за една година?
Дж. ЗАРКА: Всъщност тези способности вече съществуваха преди година. Две неща доведоха до 7 октомври. Първо, арогантността на някои от нашите военни лидери спрямо Хамас. Второ, фактът, че бяхме насочили всичките си усилия срещу основните ни врагове- Хизбула и Иран.