Ако Бойко Борисов стане премиер, ще продължи ли да оказва 100 % всеобхватна помощ за Украйна, включително и военна и да настоява за запазване на нейната териториалната цялост ?
На 24 февруари 2023г. Бойко Борисов написа следното в своя фейсбук профил:
„Още в началото на руската агресия, ние от ГЕРБ бяхме първите, които поискахме предоставяне на 100% всеобхватна помощ за Украйна, включително и военна” И добави „днес не можем да повярваме докъде е способен да стигне един диктатор като Путин, в стремежа си към разруха".
Що се отнася до възможността Украйна да направи териториални отстъпки, на 20 септември 2022г. на среща с Гари Каспаров, Борисов заяви:
„ Агресията трябва да престане и да се възстанови териториалната цялост. Ние сме много уязвими от подобни действия на Балканите. Те са прекроявани няколко пъти”.
С една дума никакви мирни преговори водещи до териториални отстъпки и предоставяне на стопроцентова военна помощ на Украйна, потвърдена и на срещата му в София със украинския президент Зеленски.
Сега обаче на власт в САЩ ще дойде Доналд Тръмп, неотдавнашните избори в САЩ, спечелени от Доналд Тръмп, който е против безразсъдното предоставяне на военна помощ на Украйна, причиняващо неизброими човешки жертви и прекратяване на войната чрез мирни преговори, включващи териториални отстъпки от страна на Украйна“. И пред бившия премиер Борисов възниква дилема: ще продължи ли да иска да оказваме 100% военна помощ на Украйна и войната да се води дотогава, докато Украйна не възстанови териториалната си цялост?
Изправен пред тази дилема Борисов се извъртя на 180 градуса и заяви:
„Ние винаги сме казвали, че сме за мир и помагаме на по-слабия. Ако се стигне до едни такива преговори, да се спрат кръвопролитията. Аз мисля, че много войни впоследствие са намирали някакви решения, дори и за териториалните претенции, които са имали. България също е пример в немного далечното минало какво се е случило след войната”.
Значи сме помагали на Украйна, защото тя е била „по- слабия” в тази война, а не защото е била жертва на брутална агресия? И постигането на мир чрез териториални отстъпки на Украйна май са допустими. Е, някога е посочил за пример Балканите, където в резултат на войни границите са били прекрояване няколко пъти, и той очевидно има предвид границите на България, но сега твърди. „ Аз мисля, че „много войни впоследствие са намирали някакви решения, дори и за териториалните претенции, които са имали“- и сочи съвсем неуместно България като пример в това отношение.
На 16 ноември 2015г по повод изказването на тогавашния президент Плевнелиев, че Русия се готви да води "хибридна война" на Балканите, целяща да дестабилизира цяла Европа, Борисов заяви, че той не бил чак такъв ястреб, че да коментира Русия, и че „Балансът в света е толкова крехък, че трябва да си мерим думите”. През последните години, в съответствие на заръките на Хегемона обаче той се прояви като ястреб, и изобщо не си мереше думите, когато коментираше Путин и Русия . Но времената се менят и от Хегемона- САЩ вече духа друг вятър, и повратливият Борисов бърза да се приспособи.
Но на кой Борисов да вярваме?