Отидете към основна версия

6 112 131

Ядрената опция на Зеленски: Украйна е "на месеци" от бомба

  • украйна-
  • русия-
  • нато-
  • владимир путин-
  • володимир зеленски-
  • ядрено оръжие

Киев би могъл бързо да разработи елементарно ядрено оръжие, подобно на това, хвърлено върху Нагасаки през 1945 г., за да спре Русия, ако САЩ намалят военната помощ

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Украйна може да разработи проста ядрена бомба в рамките на няколко месеца, ако Доналд Тръмп оттегли военната помощ от САЩ, се посочва в информационен документ, изготвен за украинското министерство на отбраната.

Страната ще може бързо да изгради основно устройство от плутоний с технология, подобна на бомбата „Fat Man“, хвърлена върху Нагасаки през 1945 г., се посочва в доклада. „Създаването на обикновена атомна бомба, както направиха Съединените щати в рамките на проекта „Манхатън“, не би било трудна задача 80 години по-късно“, се казва в документа.

Тъй като няма време за изграждане и експлоатация на големи съоръжения, необходими за обогатяване на уран, Украйна ще трябва да разчита на използването на плутоний, извлечен от отработените горивни пръти, взети от украинските ядрени реактори.

Украйна все още контролира девет действащи реактора и има значителен опит в областта на ядрената енергетика, въпреки че през 1994 г. се отказа от третия по големина ядрен арсенал в света. В доклада се казва: „Теглото на плутония от реакторите, с който разполага Украйна, може да бъде оценено на седем тона... Значителен арсенал от ядрени оръжия би се нуждаел от много по-малко материал... количеството материал е достатъчно за стотици бойни глави с тактическа мощност от няколко килотона.“

Такава бомба би имала около една десета от мощността на Fat Man, заключават авторите на документа.

„Това би било достатъчно, за да се унищожи цяла руска военновъздушна база или концентрирани военни, промишлени или логистични съоръжения. Точната ядрена мощност би била непредсказуема, тъй като в нея ще се използват различни изотопи на плутония“, заяви авторът на доклада Олексий Йижак, ръководител на отдел в Националния институт за стратегически изследвания на Украйна - правителствен изследователски център, който действа като консултативен орган към президентската институция и Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна.

Плутоният ще трябва да бъде имплодиран с помощта на „сложна конструкция на конвенционален взрив, който трябва да се осъществи с висока скорост на детонационната вълна едновременно по цялата повърхност на плутониевата сфера“, се казва в доклада. Според доклада технологията е трудна, но в рамките на опита на Украйна.

Миналия месец президентът Зеленски заяви, че е казал на Тръмп, че Украйна ще се нуждае от ядрени оръжия, за да гарантира сигурността на страната си, ако ѝ бъде попречено да се присъедини към НАТО, както настоява президентът Путин. По-късно Зеленски заяви, че е имал предвид, че няма алтернативна гаранция за сигурност, а украински официални лица оттогава отричат Киев да обмисля ядрено превъоръжаване.

Документът, публикуван от Центъра за изследване на армията, конверсията и разоръжаването, влиятелен украински военен мозъчен тръст, е предоставен на заместник-министъра на отбраната на страната и ще бъде представен в сряда на конференция, на която вероятно ще присъстват украинските министри на отбраната и на стратегическите индустрии.

Той не е одобрен от правителството в Киев, но в него е посочено правното основание, при което Украйна може да се оттегли от Договора за неразпространение на ядреното оръжие (ДНЯО), чиято ратификация зависи от гаранциите за сигурност, дадени от САЩ, Обединеното кралство и Русия в меморандума от Будапеща от 1994 г. В споразумението се посочва, че Украйна ще се откаже от ядрения си арсенал от 1734 стратегически бойни глави в замяна на обещание за защита.

„Нарушаването на меморандума от страна на ядрената Руска федерация дава официално основание за оттегляне от ДНЯО и морални основания за преразглеждане на неядрения избор, направен в началото на 1994 г.“, се посочва в документа.

Руските войски набират скорост в района на Донбас в Източна Украйна, а Тръмп обеща да намали военната помощ от САЩ, ако Киев не се съгласи на мирни преговори с Путин. Брайън Ланза, съветник на Тръмп, вече заяви, че Украйна ще трябва да предаде Крим. Тази седмица Доналд Тръмп-младши се подигра със Зеленски, публикувайки в Х: „Остават ти 38 дни докато загубиш дневните“.

Украинските сили са силно зависими от американското въоръжение и всяко намаляване на потока от западни оръжия в страната, да не говорим за пълното му ограничаване, би имало катастрофални последици на бойното поле. Това накара украинците да потърсят начин да вземат нещата в свои ръце.

„Трябва да разберете, че сме изправени пред екзистенциално предизвикателство. Ако руснаците превземат Украйна, милиони украинци ще бъдат убити в условията на окупация“, заяви Валентин Бадрак, директор на центъра, изготвил документа. „Има милиони от нас, които биха предпочели да се изправят пред смъртта, отколкото да отидат в гулаг.“ Бадрак е от Ирпин, където окупационните руснаци измъчват и убиват цивилни, и е преследван от войници със заповед да го убият.

Западни експерти смятат, че на Украйна ще ѝ трябват поне пет години, за да разработи ядрено оръжие и подходящ носител, но Бадрак настоява, че Украйна е на по-малко от година от създаването на собствени балистични ракети. „След шест месеца Украйна ще може да покаже, че разполага с потенциал за балистични ракети с голям обсег: ще имаме ракети с обсег от 1000 км“, каза Бадрак.

Хамиш де Бретон-Гордън, бивш командващ офицер на британския съвместен химически, биологически, радиологически и ядрен полк, заяви пред радио Times, че Украйна „със сигурност“ разполага с техническо ноу-хау и практически средства за производство на ядрено оръжие.

„Тръмп ще обърне внимание на това, защото последното нещо, което искаме, е повече ядрено разпространение и какъвто и да е ядрен удар в Европа, независимо дали от украинците или от руснаците“, добави той.

Бретън-Гордън нарече Зеленски „майстор стратег“, който е готов да опита „абсолютно всичко“.

Святослав Юраш, служещ украински войник и депутат, заяви пред Times Radio: „Трябва да се съсредоточим върху наличните средства, за да се опитаме да защитим колкото се може повече животи по време на това изпитание.“ В момента е доста трудно да се говори за ядрено оръжие, когато имаме толкова много други оръжия, за които настояваме, що се отнася до отблъскването на постоянните руски заплахи.

Йижак и Бадрак твърдят, че ако САЩ изоставят Украйна, Великобритания би могла да изпълни задължението си за сигурност съгласно меморандума от Будапеща, като помогне на Украйна да разработи ядрена възпираща сила, тъй като не разполага с конвенционални средства, за да попречи на Россия да завладее Украйна.

Ижак смята, че прагът за разработване на програма за ядрено превъоръжаване би бил достигането на войските на Путин до град Павлоград, военно-промишлен център на около 60 мили от сегашната фронтова линия. Ако се стигне по-далеч, съществува риск някои от най-големите украински градове, като Днепър и Харков, да паднат преди разработването на оръжието.

„Бях изненадан от почитта, която Съединените щати изпитват към ядрената заплаха от страна на Русия. Това може би ни струваше войната“, казва Ижак. „Те се отнасят към ядрените оръжия като към някакъв Бог. Така че може би е време и ние да се помолим на този Бог.“

Министерството на външните работи на Украйна отрече, че е в състояние да разработи ядрени оръжия, като същевременно подчерта ангажимента си към Договора за неразпространение на ядреното оръжие. „Ние не притежаваме, не разработваме и не възнамеряваме да създаваме ядрени оръжия“, заяви в изявление говорителят на министерството Георги Тихий.

превод: Nick Iliev

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 75 гласа.

Свързани новини