Отидете към основна версия

2 678 39

Подаръкът на Тръмп за Мъск: конфликт на интереси за милиарди

  • илон мъск-
  • сащ-
  • доналд тръмп-
  • републиканска партия

Милиардерът Илон Мъск ще следи за ефективността на управлението на Тръмп - класически случай на конфликт на интереси, тъй като негови компании получават държавни субсидии, а други имат преки договори с правителството

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Милиардерът Илон Мъск ще следи за ефективността на управлението на Тръмп - класически случай на конфликт на интереси, тъй като негови компании получават държавни субсидии, а други имат преки договори с правителството.

Приятелството между Доналд Тръмп и Илон Мъск процъфтява, пишат медиите. Първоначално то изглеждаше странно, но се превърна в професионална възможност за Мъск. В последната седмица двамата посетиха мач по бойни изкуства, а после ядоха Макдоналдс в частния самолет на Тръмп.

Преди изборите Тръмп обеща на южноафриканеца Мъск да оглави специално звено за ефективност на правителството. Бъдещият президент го направи официално през миналата седмица - Мъск и Вивек Рамасвами ще застанат начело на комисия за правителствена ефективност.

Каква точно ще бъде новата работа на Мъск?

Тази агенция е съвсем нова, така че никой не знае със сигурност какво ще бъде включено в юрисдикцията ѝ. Вероятно ще е малък съвет, който ще работи извън правителството и няма да има никакви реални правомощия на регулатор. Мъск обаче определено ще има глас и влияние в администрацията на Тръмп.

Идеята на комисията е да редуцира разходите на правителството с 2 трилиона долара - чрез намаляване на бюрокрацията, нови регулации и "повърхностни харчове” правителството трябва да бъде "вкарано в релсите".

Мъск е известен с орязването на разходите на компаниите си, но случаят с правителството е съвсем различен. "Мъск няма реален опит с държавата освен в това да я съди, че разпространява конспиративни теории за него”, обяснява Доналд Мойнихан, професор по публична администрация от Университета в Мичиган. "Американското правителство трябва да бъде модернизирано, но Мъск говори само за ограничаване на разходите и наказване на онези, с които не е съгласен”, коментира Мойнихан. "Простото математическо уравнение не излиза”.

През 2023 г. държавният бюджет на САЩ ще е възлизал на 6,1 трилиона долара. Една трета от тях отиват за социално осигуряване и Medicare - програми, които Тръмп заяви, че иска да остави незасегнати. Според непартийната Бюджетна служба на Конгреса общо само 1,7 трилиона долара са дискреционни разходи, т.е. такива, които не са фиксирани със закон или договор и могат да бъдат отхвърлени от членовете на парламента.

Конфликт на интереси за милиарди

Мъск вече трябва да е доста зает с управлението на шестте си компании, като Tesla, SpaceX и X (бившия Туитър). Новата му позиция в правителството на САЩ крие множество конфликти на интереси. По-специално поради факта, че някои от неговите компании получават държавни субсидии, а други имат преки договори с правителството. Това означава, че някои от компаниите му са държавни изпълнители. Компаниите на Мъск също така използват иновации и технологии, които нарушават регулаторните граници.

"Не мога да се сетя за друг случай, в който някой - при толкова ясни и очевидни конфликти на интереси - да дава съвети относно бюджета, структурата на управлението и освобождаването на служители при положение, че това пряко засяга бизнеса му", каза Мойнихан.

През годините SpaceX е спечелила милиарди от договори с НАСА и Министерството на отбраната на САЩ. През последните десет години тези договори на SpaceX възлизат на повече от 15 милиарда долара, както изчислява "Ню Йорк Таймс". Само през миналата година компанията на Мъск е сключила 100 различни договора със 17 американски правителствени агенции на обща стойност 3 млрд. долара.

Мъск има редица проблеми с американските правителствени агенции и други регулатори. Разследване на Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ доведе до обвинения в измама с ценни книжа през 2018 г. Оставката на Мъск като председател на борда на Tesla беше част от последвалото споразумение. Компанията му за електромобили няма много договори с държавата. Мъск обаче може да убеди Тръмп да запази данъчните облекчения за електрическите автомобили, за да увеличи продажбите си. Може и да увеличи митата за конкурентите си, които произвеждат автомобили извън САЩ.

И това не е всичко: Мъск може да повлияе на регулаторите, които искат да проверят стремежа на Tesla към самоуправляващи се автомобили. Той би могъл също така да се опита да запази регулациите за емисиите, които позволяват на Tesla да продава екологични кредити на стойност милиарди долари на други производители на автомобили, които не произвеждат достатъчно електрически превозни средства.

Може ли това приятелство рязко да се разтури?

Тръмп не е първият президент, който опитва да намали разходите на правителството. Има значение обаче кой е бъдещият президент и дали няма да търси възможности за лично обогатяване.

Засега Тръмп е внимателен, като настоява, че Мъск няма да е част от правителството в официално качество, а ще "съветва”. Това е изключително важно, защото федералният закон забранява участие в правителствени дела на хора, които имат финансов интерес от това. Но без значение каква точно ще е официалната титла на Мъск всички потенциални орязвания на разходите ще трябва да бъдат одобрени от Конгреса. Финалното решение ще остане в ръцете на законодателния орган.

Най-непредвидим остава Тръмп. Той е известен с това, че си избира любимци, а после изведнъж ги захвърля. А да обърне гръб на най-богатия човек в света може да повдигне самочувствието на Тръмп още повече. Тръмп и Мъск обичат светлината на прожекторите, смята Мойнихан, но Тръмп не може да търпи да бъде засенчван. "Назначението на Мъск дори може и да е понижение, имайки предвид, че всичко, което прави, може да няма никакъв ефект”, смята професорът.

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 17 гласа.

Свързани новини