Дойде време за бюджета – на държавата, на НОИ, на НЗОК. Всички се изказват, всички са компетентни. Всички искат по-високи пенсии и заплати. Само една част от населението мълчаливо страда – възрастните хора, крепящи на раменете си лимита на пенсиите. Те мълчат, за да не ги гълчат. Затова че много са работили.
Месец юли 2024 г. донесе щастие на пенсионерите. Пенсиите бяха актуализирани и в голямата си част увеличени с 11%. Следващата година отново ще се актуализират и ще се увеличат с не знам си колко процента отново от м. юли. Отново се изтикаха настрана възрастните хора, които са наказани да получават константни пенсии. Номинално техните пенсии също бяха увеличени, но реално те не получават увеличението. Законът ги санкционира за това, че са внасяли много и дълги години вноски в пенсионния фонд. За тази си „глупост“ те попадат под меча на лимита на пенсиите. Той остана същият, какъвто беше и преди месец юли 2024 г. и няма да се промени и през 2025, и през 2026 г. Оказва се, че, освен хора, които искат и получават от държавата пари, в България живеят и хора, които безвъзмездно финансират държавата. При това тези хора са пенсионери – възрастни и неработоспособни.
Всеизвестно е, че у нас има горна граница на пенсиите. Хора, които са внасяли, когато са работили, максимални по размер осигурителни вноски и са се пенсионирали поради навършена възраст и осигурителен стаж (обикновено над 45 години), не могат да получават пенсията си в нейния действителен, реален размер, защото държавата е установила горна граница, която не помръдва години наред. Определено това положение е противоконституционно, дискриминационно и несправедливо, но въпреки това не се вземат вече 24 години мерки срещу него. Тези хора са малцинство и техният глас не се чува. Той се заглушава от огромната част от пенсионерите, които получават минимална или по-ниска пенсия и се възмущават от пенсии, които надвишават тяхната няколко пъти. Българите неправилно гледат на пенсията като на издръжка, която държавата е длъжна да им дава, когато станат неработоспособни поради старост или болест. И оттук започва голямото изкривяване при пенсиите. Минималната пенсия вече няма нищо общо с внасяните осигурителни вноски, а се определя нормативно съобразно инфлация и минималния праг на издръжка на едно лице.
По този въпрос може много да се спори. Тук ще се огранича само с превеждането на един аргумент. Защо няма лимит на спестяванията, на работната заплата, на хонорари, на дивиденти и на други приходи, а такъв лимит е въведен само за пенсиите?! Защо се вторачваме в размера на „голямата пенсия“, а не на голямата заплата на директора, на депутата, на конституционния съдия?! Както вече казах, социалната ни система е неморална и изкривена, лишена е от всякаква логическа обосновка. Именно в нея победи лозунгът на комунизма – от всекиго според способностите, всекиму – според потребностите.
Но да се върнем на пенсионерите, от които, чрез установяване на горна граница на пенсията, буквално се крадат пари. Държавата по законен начин отнема част от редовната и спечелена чрез труд пенсия. На всеки пенсионер се отнема различно – по 1000 лв, по 500 лв. или по 50 лв. Отнемането става всеки месец и така се натрупват немалки по размер суми – за една година примерно по 6000 лв. (12х500), а за 10 години – 60 000 лв., за 20години – 120 000 лв. Ако от един работещ или от един спестител държавата реши да отнеме тези пари, ще се надигне силен вой. Това ще бъде кражба, пладнешки обир и т.н. Но за пенсионерите, над които стои гилотината, режеща парче от пенсията им, никой не се възмущава.
В България справедливостта е ампутирана от дълги години, затова и младите хора си правят съответни изводи. Защо да се хабят сега, вместо да си гледат живота, след като на стари години всички пенсионери ще живеят еднакво бедно и лошо. Така се убива стремежа към творчество, към по-големи спестявания, към трупане на бели пари за черни дни. Няма стимул работещите да си плащат реалните осигурителни вноски за пенсии и да не се страхуват, че след време част от честно изработената им пенсия ще бъде погълната от държавата.
Отидете към основна версия
13 Декември, 2024 10:00 8 130 37
Паулина Шишкова: Лимитът на пенсиите- една дълбока правна и човешка несправедливост
Оказва се, че, освен хора, които искат и получават от държавата пари, в България живеят и хора, които безвъзмездно финансират държавата. При това тези хора са пенсионери – възрастни и неработоспособни
Илюстративна снимка БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.
Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 66 гласа.