Договорът с "Боташ" не е прецедент в енергийната политика на българската олигархия и нейните официални институционални представители. Българската олигархия е по-малък брат на руската великодържавна олигархия. Енергетиката е основен ресурс за неоколониално владичество на Москва над България. Доскорошния монопол на Газпром в България е основна част от този ресурс. Статутът на Лукоил като функционален хегемон на картела с течните горива у нас е основна част от този неоколониален статут. Свръхпечалбите на руския енергиен монопол са основен ресурс за огромната корупция по високите етажи на властта в България от поне три десетилетия насам.
След санкциите срещу кремълския агресор след 2022 г., откритият монопол на Москва върху българската енергетика трябваше да отстъпи на по-завоалирани, косвени договорни и институционални форми на неоколониална власт върху българската държава и общество. Договорът с "Боташ", сключен от правителството на Решетниковото протеже се вписва изцяло в тази нова реалност. Загубите на България от един милион и повече на ден са колониалния данък, който България трябва да продължи да плаща на метрополията с посредничеството на Анкара. Турската компания играе роля на смокинов лист в продължаването на тази колониална зависимост - разбира се, срещу щедро заплащане, предполагам.
Възмущението срещу договора с "Боташ" трябва открито да се самоопредели като възмущение от продължаващия неоколониален статут на България като бантустан на Кремъл. Иначе няма смисъл. Ако се възмутим от договора с "Боташ", трябва да се възмутим от всичко останало, което изразява този неоколониален статут на зависимост. Включително от най-новото му проявление - салтоморталетата на Борисов и на настоящето управление начело с ГЕРБ по повод на бюджета, с цел осуетяване влизането в еврозоната от началото на следващата 2026 г. Оставането извън еврозоната има не само финансови, но и геополитически измерения. Както казва лидерът на Възраждане К. Костадинов - ние можем да отвържем лева във валутен борд от еврото и да го вържем за друга валута. Например - с рублата. Един лев да се разменя за една продажна копейка.