Отидете към основна версия

3 327 31

Биляна Гяурова пред ФАКТИ: През годините са се появявали различни брокери или дори сводници в съдебната система

  • биляна-
  • гяурова-
  • теодора-
  • георгиева-
  • прокуратура-
  • европрокурор-
  • чирен-
  • разследване

Не мисля, че прокурор Георгиева случайно е хвърлила в публичното пространство информацията за възпрепятстване от страна на местни институции на разследването за „Чирен“, казва юристът  

Снимка: Личен архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Европейската прокуратура започна разследването срещу българския европрокурор Теодора Георгиева. Този скандал за пореден път уронва престижа на България, но дали ще има последствия. Факт е едно - до този момент тя не е отрекла. Какво да очакваме… По темата пред ФАКТИ говори Биляна Гяурова-Вегертседер от Български Институт за правни инициативи (БИПИ).

- Г-жо Гяурова, разбрахме ли от клиповете на Пепи Еврото как се расте в прокурорската йерархия?
- През годините са се появявали различни брокери или дори сводници в съдебната система – Краси Черния, Мартин Божанов-Нотариуса, Петьо Петров-Еврото. Самото им съществуване и начинът, по който са промотирали магистрати, е много показателно за постепенното опорочаване на кадровите процеси в съдебната власт. Много по-тревожен е фактът, че самата съдебната власт го позволява и очевидно няма проблем с това. И докато няма реакция отвътре, то тези процеси ще продължат да се задълбочават и да се дават криле на подобни дубиозни типажи.

- Какво ни показват тези два клипа, на които се твърди, че е записана европрокурор Теодора Георгиева?
- Отговорът може да бъде в две посоки – ако клиповете са автентични, което още не е доказано, те са доказателство за дълбоката съдебна власт, където решенията се вземат не във и от Висшия съдебен съвет или другите официално отговорни институции за съответните процеси, а от съвсем други фактори и на съвсем други места. И това, между другото, беше казано за първи път и то преди доста години от Константин Пенчев, който съобщи именно, че важните решения се вземат „на едни бели покривки“. От друга страна – ако клиповете са изкуствено сглобени, това ще е пак доказателство, но този път за това докъде дълбоката съдебна власт и дълбоката държава са готови да стигнат, когато са засегнати техните интереси и когато срещу тях могат да тръгнат осветляващи процеси. И в двата случая трябва сериозно да се замислим като общество върху какви ценности градим развитието си и къде е прагът ни на търпимост към подобни ситуации.

- Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши освободи прокурор Георгиева, докато тече проверката срещу нея. Какво очаквате да се случи?
- Според фактологията до момента срещу прокурор Георгиева има образувана административна проверка за евентуални неправомерни действия във връзка с определено разследване и след това тя е отстранена като преди това се е отвела по разследването свързано с газохранилището „Чирен“. Отстраняването е правилната и логична стъпка в този процес. Европейската прокуратура е млада институция, натоварена с изключително сериозни отговорности и очаквания, и като такава тя трябва да защитава своя авторитет, и да докаже пред обществеността, и останалите институции на ЕС, че може да работи независимо, обективно и ефективно. Така че това отстраняване не е наказание, а действие, което да гарантира по-нататъшната работа по разследването на делото и последващото участие на Теодора Георгиева като свидетел /такава публична информация вече се появи, но не е потвърдена/. И, между другото, нямаше да е лошо да се виждат повече подобни действия и от страна на българската прокуратура. Сега Европейската прокуратура ще може с една идея по-спокойно да продължи разследването и се надявам българските институции да съдействат, за да може то да приключи по-бързо, а резултатите от него да бъдат публично оповестени.

- Прокурор Георгиева намеси името на Делян Пеевски, че е била заплашвана. Защо сега?
- Най-вероятно това е свързано с вече споменатото разследване, което очевидно е в някакъв ключов етап. Не може да не се забележи сгъстяването на събитията от последните буквално два месеца. Първо беше пожарът в къщата на майка ѝ, където беше намерена и самата тя, и все още не е доказано дали наистина е загинала в пожара, или при други обстоятелства. След това един след друг почнаха да се появяват клиповете и те доведоха до реакцията на европрокуратурата. На мен това ми изглежда като нещо, което е подготвяно от няколко месеца поне, но, пак ще кажа, очевидно е свързано с работата на европрокуратурата по конкретно разследване. Мисля, че тук също трябва да бъде зададен и въпросът има ли изтичане на информация, свързана с това разследване и ако да, откъде идва тя? Не мисля, че прокурор Георгиева случайно е хвърлила в публичното пространство информацията за възпрепятстване от страна на местни институции на разследването за „Чирен“.

- Какво означава един прокурор да се оттегли от дело, защото е заплашван. Как приемате тази нейна постъпка?
- Ние не знаем по какъв начин точно тя е заплашвана. Не знаем, например, дали пожарът е част от заплахата. Обикновено при заплахи прокурорът може да се отведе, ако има опасност за личната му сигурност. В такива случаи това е правилна реакция и на този прокурор трябва да се осигури защита. Тук обаче, трябва да се включат правоохранителните органи, които да разследват причините за заплахите и да определят релевантните мерки за сигурност. До този момент няма публична реакция в тази посока нито от българската прокуратура, нито от МВР. И това е притеснително. Ако тези заплахи са резултат само от субективната преценка на г-жа Георгиева, то това трябва да бъде оборено по съответния начин и тогава отводът ѝ няма да е толкова коректен, а би се тълкувал като възпрепятстване на правосъдието. Но, пак повтарям, нужен и важен е отговорът, и реакцията на българските институции – прокуратура и МВР. До този момент такъв няма.

- Когато се стигне до дело с хора на високо ниво, става страшно. Буквално. А като се гледат дела за дребни неща, няма проблем. Решават се с цялата строгост на закона. Така ли излиза?
- Имаме поговорка: „Законът е за коня, не е за лъва!“

Тоест, силните на деня могат да останат извън или над закона. България остава държавата, в която няма ефективно осъден политик от високите етажи на властта.

Най-високото ниво, до което се е стигало у нас, е районен кмет. Същевременно за тези 35 години на преход не е като да не са се провеждали разследвания срещу такива хора. Очевидно някъде по веригата нещата се променят и това най-вероятно пак е свързано с дълбоката съдебна власт, която не позволява на ключови лидерски позиции в нея да застанат случайни хора или такива, които не са „проверени“. Ето дори в момента в НС текат процедури за попълване на много от органите, които от години оперират с изтекли мандати. Единствените два органа, за които дори не са приети процедурните правила за избор, са Висшият съдебен съвет и Инспекторатът към ВСС – също с изтекли мандати. И това не е случайно. Първо, за тези органи е нужно квалифицирано мнозинство от 160 гласа, и второ, това предполага сериозни политически договорки, за да бъдат избрани хора, които да гарантират, че нещата в съдебната власт ще продължат както до сега.

- И пак България се прочу с това, че първият европейски прокурор, който бива проверяван, е от нашата страна. Колко е голямо това петно?
- Не мисля, че размерът на петното има значение. Самият факт, че Европейската прокуратура предприе такива мерки, поставя държавата ни в незавидна позиция. Европейският съюз в голямата си степен се гради на доверие, а нашата държава все дава сигнали, че на нея не може да ѝ се има доверие. Ето защо наистина е от изключително важно значение как ще се развие разследването по „Чирен“, какви ще бъдат последващите действия на българската и на европейската прокуратура и кога те ще бъдат оповестени. Може да се стигне и по-далеч – случаят с българския европрокурор може би трябва да предизвика и разговор доколко адекватна е уредбата на самата европрокуратура. Защото европрокурорите продължават да бъдат прокурори и по законодателството на държавата членка, от която идват. А в държави като България, където прокуратурата продължава да е непроменена по отношение концентрация на власт и йерархична зависимост, подобно „двойно подчинение“ може да доведе до отклонения и накърняване авторитета на тази така важна европейска институция.

- Колко ли хора от правния мир са сядали на стола срещу Пепи Еврото. Има ли страх у магистратите ни?
- Може би има страх, но по-страшното е, че има голяма апатия и демотивация.

За съжаление, през годините магистратите се превърнаха в едни скъпо платени чиновници и започнаха да мислят като такива.

А това е много лоша тенденция, защото тогава човек престава да се интересува от независимост, безпристрастност, етика, морал и осигуряване на справедливост, и защита на права. При това положение на върха на твоята професионална ценностна пирамида стои материалната задоволеност и сигурност, гарантирана от привилегиите и властта, които дава съдебната система. И това са сериозни основания за правенето на компромиси. А веднъж почне ли се с тях, е много трудно след това да се спре и да се излезе от този омагьосан кръг.

- Как се излиза от тази ситуация на зависимости?
- Ще прозвучи като клише, но е необходимо време. Изминалите 35 години са много кратък период, абсолютно недостатъчен за натрупване на демократична практика, която да промени мисленето и нагласите. Към това трябва да се прибавят и други фактори – активни медии и гражданско общество, повече критично мислене и нетърпимост към процесите, изграждането на политическа класа, която няма да е вгледана в пъпа си, а ще работи за това България да не е в политическата периферия на ЕС, а на нея да се гледа като на надежден партньор.

- Колко е силно „семейството“ в съдебната система?
- Толкова, колкото му се позволява. А в момента, очевидно, му е позволено страшно много, до степен, че това отекна дори в Европейската прокуратура. Дано тътенът да е достатъчно силен, че да почне да разваля „семейните отношения“.

Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 25 гласа.

Свързани новини