Отидете към основна версия

4 647 13

Конкурсът за проект на сграда на Медицинския университет в София е опорочен!?

  • медицински университет-
  • медицински университет-софия-
  • конкурс-
  • проект на сграда-
  • архитектура-
  • обществена поръчка

Изискванията са за 6-етажна сграда, а победители в състезанието са проектанти със 7 и 9 етажа

ФАКТИ огласява журналистически разследвания от различни медии, защото подкрепя свободата на словото.

Прокуратурата проверява сигнал за нагласен конкурс с награда от 180 000 лв. и бизнес за над 2 милиона. Конкурсът е за проекта на предстоящата нова сграда на Медицинския университет в столицата близо до Александровска болница. Изискванията са за 6-етажна сграда, а победители в състезанието са проектанти със 7 и 9 етажа, сигнализираха пред bTV архитекти, участници в конкурса.

В заглавието на проекта четем: "Открит конкурс за идеен архитектурен проект за шестетажнa учебно-административна сграда и ректорат на "Медицински университет" – София". Заглавието е потвърдено многократно от журито. Въпреки това за победители са избрани трима кандидати, съответно със 7, 9 и отново 7 етажа. Те си поделят награда от 180 000 лв,, а обществената поръчка за строителство предвижда проектантски хонорар от над 2 200 000 лв.

Участници в конкурса, които са спазили изискването за брой етажи, сигнализират на прокуратурата.

"Аз правих 3 отделни проекта, значи трябваше да направя все едно 3 състезания в 1, за да намеря накрая вариант, който да покрие тия параметри, който разбира се идва с големи компромиси. Да организираш конкурс, който е тотално опорочен и да губиш ресурса и парите и времето на хората, само защото нали си нагодил там на някого нещо, е тотално недопустимо", обясни пред bTV кандидатът Николай Шахпазов.

"Конкурсът за проекта е обявен и проведен при спазване на правилата на Закона за обществените поръчки /ЗОП/ и правилника за неговото прилагане. Оценката на допуснатите проекти е извършена от назначено жури, в което има представители на КАБ и САБ, които сами са определили свои представители" се посочва в позицията на Медицинския университет в София.

От Камарата на архитектите в България обаче казаха за bTV, че изискванията на конкурса не спазват закона за максимална височина на строителството, което в района не е 50 м, а 20 м.

Специалистите се дистанцираха от колегата си в журито – архитект Ивайло Петков, и започнаха вътрешна проверка.

"Моите лични критерии бяха съвременност и да се излезе от догмата, че на всяка цена трябва да се спазват всички изисквания на документалната част", коментира пред bTV арх. Петков.

Проверката на Софийската районна прокуратура следва да установи има ли данни за престъпен умисъл при провеждането на конкурса.

Поставете оценка:
Оценка 2.7 от 6 гласа.

Свързани новини