Учени установиха, че преди 600 млн. години в Слънчевата система е имало още една планета, която е била приблизително с размерите на Уран. Според специалистите при своето зараждане Слънчевата система съвсем не е изглеждала във вида, който я знаем днес.
Оказва се, че в билзост до Земята е имало и други гигантски планети, които с течение на времето и вследствие на динамична нестабилност са се преместили. Някои от тях са излезли от влиянието на Слънцето. Различна е била и подредбата на планетите.
Юпитер, например, е бил доста далеч от Слънцето, но в резултат на дисперсия на малките тела в самата система планетата се мести значително по-близо. Тук обаче възниква въпросът как Юпитер е не е предизвикал импулс, който да доведе до сблъсък между Земята, Марс или Венера?
Хипотезата е, че Юпитер се е предвижил много бързо, със своеобразен скок и импулсът е бил насочен към Уран и Нептун, които по този начин са се отдалечили от Слънцето. По-важно обаче е заключението, че при създаването на слънчевата система планетите гиганти са били пет, а не четири.
Въпросният пети гигант е бил изхвърлен в междузвездното пространство. Учените се опират и на факта, че в междузвездното пространство се намират доста от т.нар. "плаващи планети" и това, което се е случило с вече липсващата планета в Слънчевата система, е съвсем нормално явление.
Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.