Космическият кораб Orion се намираше в района на обратната страна на Луната, която не се вижда от Земята, когато поддържащият двигател се включи за известно време. Тази процедура стартира в 07:44 ч. време на източното крайбрежие на САЩ (15:44 ч. българско време). В резултат на това корабът се доближи максимално до повърхността на спътника, след което започна да се отдалечава от него, за да достигне желаната орбита след няколко дни. Имайте предвид, че маневрата се проведе в автоматичен режим, тъй като по това време корабът беше на обратната страна на Луната и не беше достъпен за наблюдение от Земята.
Припомняме, че настоящият полет на Orion се провежда като част от мисията Artemis I - корабът трябва да прелети около Луната, след което ще се върне на Земята и ще се спусне край бреговете на Съединените щати. Мисията е част от американската лунна програма, една от целите на която е изграждането на изследователска база на Луната до края на това десетилетие. Artemis I тества и гигантската ракета Space Launch System, която в момента е най-мощната ракета носител в света.
Следващата маневра на Orion е насрочена за 25 ноември, което ще постави Orion в дълбока орбита около Луната до 1 декември. След това Orion отново ще включи главния двигател, за да изведе кораба от орбита и да го насочи към Земята. Фазата на повторно влизане, последвана от кацане в Тихия океан, е планирано да се проведе на 11 декември. Това завършва мисията на Artemis I. Ако бъде счетена за успешна, тогава като част от мисията Artemis II, през 2024 година екипаж от астронавти ще летят около Луната на космическия кораб Orion.