Отидете към основна версия

8 001 19

Ивайло Калфин пред ФАКТИ: Турция няма интерес мигрантите да тръгнат към България

  • ивайло калфин-
  • факти-
  • лили маринкова-
  • мигранти-
  • турция-
  • гърция-
  • българия-
  • ес

''Aз не мисля, че Ердоган ще стигне до крайност и ще счупи пружинката на отношенията си с ЕС'', заяви бившият министър на външните работи на България

Снимка: ФАКТИ

''Към България няма голям натиск, факт е това нещо. Но не се знае кога точно може да се завърти този натиск към България. Гръцката граница е до българската, делят ги няколко километра. Събират се много големи групи хора. Факт е, че този натиск в момента е режисиран от Турция, насочен от Турция и по една или друга причина - той е насочен срещу Гърция, а не срещу България. Така че остава ни да разчитаме, че Турция няма да им подскаже или някой от тях няма да се сети, че има и още една граница до тях'', това заяви пред Лили Маринкова в студиото на ФАКТИ бившият външен министър на България Ивайло Калфин по повод кризата с мигрантите, която отново е на дневен ред, след като турският президент Реджеп Ердоган отвори границите на югоизточната ни съседка.

''Факт е, че това са стотици хиляди хора, които са използвани за политически цели. В случая на Турция. Права сте с термина, това не са бежанци. Голяма част от тях са емигранти, много от тях идват от Афганистан, от Мароко, от страни, в които няма бежанци в момента. Турция твърди, че има около 4 млн. от тях и използва част от тях, за да окаже натиск върху Европейския съюз. Този натиск е свързан със Сирия. Сирия в момента е вълшебната дума, около която се въртят преговорите и за това натискът не е нито за получаване на повече пари, нито за нещо друго, нито за някакъв друг турски интерес свързан с преговорите с Европейския съюз. Това, което Турция иска е еднозначна и ясна подкрепа на операцията им в Сирия. Не е за пари'', смята бившият дипломат.

''Какво иска Ердоган да направи? Той иска да получи една част от Сирия, която да бъде под турски контрол. И той казва, че в тази част от Сирия той ще започне да връща обратно сирийски бежанци, независимо дали идват оттам или от други провинции на Сирия. Той постигна едно споразумение с Русия преди няколко месеца, в което Русия се съгласи като подкрепяща правителството в Сирия страна, Турция да установи 12 наблюдателни пункта в тази област. Турците обаче очевидно, че работят несамостоятелно и тук не става въпрос за 12 пункта. Те вкараха много войска и работят с част от групировките, които навремето работеха с Ислямска държава, и които са против режима на Асад.

На практика Турция се намесва във вътрешнополитическия процес на Сирия, подкрепяйки силите, които се борят срещу правителството, което наложи руската реакция отсреща. И сега Турция търси ангажимента на САЩ чрез НАТО. Тя не може да използва член 5 (бел. ред. член 5 в НАТО), който предполага автоматична подкрепа, защото Турция не е нападната. Това се случва в Сирия. Но пък използват член 4 - консултации в НАТО, когато има заплаха за сигурността. Имаше такива консултации онзи ден, но не може да се очаква, че НАТО ще застане зад Турция в този вид дейност.'', прогнозира той.

Aз не мисля, че Ердоган ще стигне до крайност и ще счупи пружинката на отношенията си с ЕС. Ако прекали, Турция ще понесе много тежки щети от развалени отношения с Европейския съюз'', добави Калфин.

Ивайло Калфин определи срещата, която Борисов искаше да осъществи в София между Ердоган и представители на ЕС, за обречена. Според него това е така, защото на нея не би могло да се постигне никакъв резултат.

''На част от тези емигранти, които много агресивно искат да влязат в Гърция, може да им хрумне да се завъртят към българската граница и тогава ние ще имаме голям проблем. Не знам доколко е контролиран изцяло този процес. До момента се контролира от Турция. Факт. Но не се знае докога ще бъде това нещо'', каза още бившият ни външен министър.

За Борисов и Турция, Ивайло Калфин заяви следното: ''Той очевидно, че разчита изцяло на личните отношения с Турция. А Турция няма интерес някакъв да натиска и да обръща този натиск към България, защото България, както казаха и официални турски представители, е гласът на Турция в Европейския съюз. Те искат да запазят това, ние да говорим от тяхно име в ЕС.''

Целия разговор можете да изгледате във видеото:

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 10 гласа.

Свързани новини